Powstało wiele dokumentów oraz produkcji fabularnych, które w taki czy inny sposób dotyczą życia i posługi Karola Wojtyły. Choć dla wielu jest on bohaterem narodowym, nie można przejść obojętnie obok kontrowersji, które dotyczą jego pontyfikatu. Film o Janie Pawle II nie musi być zatem laurką wystawioną polskiemu papieżowi. Warto poznać prawdę, nawet jeśli jest ona bolesna.

Jaki film o Janie Pawle II obejrzeć, żeby poznać prawdę?

Pontyfikat Jana Pawła II budzi obecnie kontrowersje. Z jednej strony są niejasne wypowiedzi kardynała Stanisława Dziwisza, a z drugiej ważna rola, którą odegrał papież w czasie walki z PRL-owskimi władzami. Jak to zwykle bywa, jednoznaczna ocena jest trudna, a cały proces niezwykle złożony. Znaleźć można zarówno pochlebne, jak i krytyczne wobec Wojtyły filmy dokumentalne. Wszystkie one niosą za sobą prawdę, ale nie prezentują wszystkich faktów. Dlatego warto zapoznać się z jednymi i drugimi.

Filmy dokumentalne o pontyfikacie papieża Polaka

Św. Jan Paweł II doczekał się wielu filmowych dzieł, które pozytywnie oceniały jego pontyfikat. Niektóre skupiały się na drodze, jaką przebył, do momentu, aż stał się głową kościoła, inne natomiast opowiedziały o jego ostatnich latach posługi.

„Świadectwo”

Paweł Pitera przygotował fabularyzowany dokument, który swoją premierę miał w 2008 roku. To film o Janie Pawle II, w którym przedstawiono dziedzictwo jego pontyfikatu. Autor skupił się na tym, co Polsce i Polakom przyniosło wniesienie Karola Wojtyły na kościelny szczyt. W filmie znajdują się wypowiedzi kardynała Dziwisza, a pojawili się w nim chociażby Andrzej Seweryn czy Michael York.

„Jan Paweł II. Szukałem Was…”

W 2011 roku Jarosław Szmidt przygotował dokument „Jan Paweł II. Szukałem Was…”. Podszedł do zagadnienia bardziej całościowo, skupiając się na najważniejszych wydarzeniach z życia papieża. Autor sporo miejsca poświęcił również przesłaniu, które pozostawił po sobie Jan Paweł II. W dokumencie pojawili się między innymi prezydent Lech Wałęsa czy dziennikarz Krzysztof Ziemiec.

Krytyczne spojrzenie na pontyfikat Jana Pawła II

Było o blaskach, teraz kilka słów o cieniach. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej sygnałów dotyczących kontrowersji związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. Dotyczą one przede wszystkim tuszowania pedofilii, a także niejasności finansowych w Watykanie.

„Wojtyła. Śledztwo”

W 2020 roku światło dzienne ujrzał hiszpański dokument, który wyreżyserował José María Zavala, a który skupia się właśnie na kontrowersjach. Twórca filmu zagląda za kulisy, żeby poznać ciemne sekrety nie tylko Jana Pawła II, ale również sztabu ludzi, którzy za nim stali przez długie lata posługi. Morał płynący pod koniec dokumentu zdecydowanie nie jest pozytywny…

Film braci Sekielskich

Mrocznymi sekretami Jana Pawła II planują zająć się również bracia Sekielscy, którzy od kilku lat skupiają się na obnażaniu grzechów Kościoła Katolickiego. Mają ponoć dowody, które obciążają papieża Polaka, a które dotyczą przede wszystkim tuszowania pedofilii w kościele i skandali seksualnych. Skupić chcą się na bezbronnych ofiarach systemu. Tomasz Sekielski zdradził, że film będzie pełen kontrowersji, ale przede wszystkim bolesnych faktów.

Powstaje wiele obrazów, które dotyczą Jana Pawła II. Dawniej były to raczej dzieła o pozytywnym wydźwięku, ale widać, że ostatnio – po ujawnieniu nowych faktów – reżyserzy chcą poznać również mroczne sekrety pontyfikatu. To dobra wiadomość, ponieważ każdy z nas zasługuje naprawdę. Niezależnie od tego, jaka ona jest. Wydaje się, że w kolejnych latach powstanie nie jeden film o Janie Pawle II. Nie należy się jednak spodziewać, że ocieplą one wizerunek polskiego papieża…

Archiwum: luty 2024