Film o diecie ketogenicznej – aborygeni i cukier

Na początek warto spojrzeć na lud aborygenów. Każdy wie, jak wygląda. Ludzie są szczupli, umięśnieni, mają zdrowe zęby i nie imają się ich choroby. Radzą sobie całkiem dobrze. Podobno nawet umierali jedynie ze starości lub w wyniku wypadku. W diecie nie korzystali z niczego poza mięsem i warzywa. Energię pozyskiwali przede wszystkim z tłuszczów zwierzęcych.

Polecany serwis w całości poświęcony diecie ketogenicznej: ketomierz

A potem pojawili się Europejczycy z przetworzonym jedzeniem pełnym węglowodanów. Przez to lud aborygenów zaczął chorować na współczesne choroby np. wątroby, serca, astmę. Zaczęli tyć i mieli coraz większe problemy z chodzeniem czy wykonywaniem prac.

Film o diecie ketogenicznej właśnie coś takiego próbuje przedstawić. Nosi tytuł „Magiczna pigułka” (ang. The magic pill). Jest to dokument, który opowiada o kilku osobach z przewlekłymi chorobami. Na kilka tygodni miały one zmienić swój sposób żywienia. Tak, chodziło o przejście na dietę ketogeniczną, czyli ograniczenie w diecie węglowodanów.

Zamiast tego spożywały więcej tłuszczów, co pomagało ich organizmom wejść w stan ketozy. Okazało się, że wyniki są aż nazbyt zaskakujące zarówno dla badanych, jak i naukowców, którzy się tym zajmowali. Dzięki tej diecie dało się wyleczyć wiele chorób, jak np. astma, cukrzyca czy autyzm.

Film o diecie ketogenicznej – czy magiczna pigułka istnieje?

Film pozwolił na pokazanie rzeczywistego działania diety ketogenicznej. W czasie rzeczywistym pokazywano konkretne efekty leczniczego działa ciał ketonowych. Dzięki temu udało się zauważyć znaczną poprawę w przypadku dzieci, które chorowały na autyzm oraz miały lekooporną epilepsję. W przypadku cukrzycy drugiego stopnia doszło do całkowitego odstawienia insuliny. Nawet można było powiedzieć o remisji nowotworu. To całkiem spore osiągnięcia jak na prostą zmianę w codziennej diecie.

Film o diecie ketogenicznej jest pozbawiony wad?

Nie do końca. Niestety osoba odpowiadająca za produkcję postanowiła przedstawić dietę ketogeniczną z jak najlepszej strony. Ukazała wszelkie zalety ze stosowania nowego sposobu żywienia i całkowicie zapomniała o obiektywizmie. Dlatego nie należy spodziewać się w filmie żadnych informacji na temat przeciwwskazań do stosowania diety czy efektów ubocznych, które mogą występować u niektórych osób.

Poza tym badanie przeprowadzono na małej liczbie osób. Żeby film o diecie ketogenicznej był pełny, powinno się wziąć pod uwagę większą liczbę. Dzięki temu można by przedstawić sposób działania diety zależnie od czynników, które wpływają na efekty jak np. genotyp, aktywność fizyczna, ogólny styl życia itp.

Film niestety nie udziela wszystkich koniecznych odpowiedzi, które mogłyby nieco rozjaśnić sytuację, pomóc zrozumieć pewne problemy związane z dietą keto.

Jednocześnie jednak film mówi o pewnych ważnych kwestiach jak choćby zbytnia demonizacja cholesterolu czy tłuszczów.

Czy warto obejrzeć film o diecie ketogenicznej?

Trzeba przyznać, że film zawiera wiele ważnych informacji na temat działania diety ketogenicznej. Odkrywa pewne prawdy, pokazuje, jak można żyć zdrowiej i jak wiele może zmienić skorzystanie z innego stylu żywienia.

Jednocześnie posiada pewne luki. Film o diecie ketogenicznej „Magiczna pigułka” nie ujawnia złych stron diety ketogenicznej. A trzeba przyznać to otwarcie, że ich także nie brakuje. Dieta bowiem nie sprawdzi się u każdego człowieka. Co więcej, u niektórych osób może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Warto zatem podchodzić do tematu z pewną dozą dystansu.

Nie można jednak powiedzieć, że film jest zły. Można z niego wiele się nauczyć i przekonać, że może lepiej przynajmniej trochę zmienić swój styl życia. Już samo zrezygnowanie z przetworzonego jedzenia może stać się dobrym krokiem ku zmianom na lepsze. Warto zatem próbować i szukać dobrej diety dla siebie.

Archiwum: marzec 2024