Nie ulega wątpliwości, że filmy o miłości to ten typ kina, który od dekad przyciąga przed ekrany telewizorów oraz do kin prawdziwe rzesze widzów. Ciekawie pokazany romans może zagwarantować wciągającą i nieszablonową produkcję. I właśnie przede wszystkim na takich oryginalnych filmowych miłosnych opowieściach koncentrujemy się w tym zestawieniu. Poznaj ambitne i ciekawe filmy o miłości z wielu stron świata. Zaznaczamy, wśród przedstawianych tu najlepszych filmów o miłości unikamy tanich wyciskaczy łez takich jak „Pamiętnik” z Rachel McAdams i Ryanem Goslingiem, ekranizacja prozy Nicholasa Sparksa. Stawiamy na tytuły, które zapewnią bardziej ambitny seans.
Filmy o miłości – „Przyczajony tygrys, ukryty smok” (2000)
Już w pierwszym tytule, który tu prezentujemy, wychodzimy poza utarte schematy. Z jednej strony bowiem „Przyczajony tygrys, ukryty smok” Anga Lee to kino, w którym na pierwszym planie są sztuki walki. Produkcja ta to szalone kaskaderskie popisy, pieczołowicie dopracowana choreografia walk, a do tego rozbuchana scenografia i kostiumy. Gdzie tu miłość?
Tymczasem tytuł wyreżyserowany przez Lee to fabularnie przede wszystkim właśnie historia o gorącym uczuciu łączącym bohaterów. Ten nietypowy mariaż sztuk walki i romantyzmu sprawia, że film Lee nabiera wyjątkowego baśniowego charakteru. To bez wątpienia jedno z największych dokonań azjatyckiej kinematografii. Filmy o miłości wcale nie muszą być statycznymi melodramatami.
„Amelia” (2001)
Francuski klasyk wyreżyserowany przez Jean-Pierre’a Jeunet. W rolę tytułowej bohaterki tej nietypowej wystylizowanej komedii romantycznej wcieliła się Audrey Tautou. Ta produkcja skrzy się od pastelowych barw, wystylizowanych kadrów i odznacza się specyficznym klimatem. Jedni powiedzą, że jest to klimat nieco przesłodzony. Inni że nadaje on temu tytułowi charakteru subtelnego wzruszającego dzieła. Jeżeli interesują cię filmy o miłości rozgrywające się w Paryżu i lubisz ową niezwykle kolorową stylistykę, „Amelia” to propozycja dla ciebie.
„Zakochany bez pamięci” (2004)
Nie wszystkie filmy o miłości muszą opowiadać o miłości spełnionej i szczęśliwej. Ta produkcja wedle scenariusza nagrodzonego Oscarem Charliego Kaufmana to właśnie historia związku trudnego. Tak trudnego, że po jego zakończeniu Clementine (w tej roli Kate Winslet) postanawia poddać się eksperymentalnej medycznej terapii i wymazać z pamięci wszelkie wspomnienia o swym dawnych ukochanym – Joelu. Tamte dni związane z ich związkiem znikają bezpowrotnie. W tego ostatniego wciela się Jim Carrey, który podobnie jak w filmach „Truman Show” czy „Człowiek z księżyca” udowadnia, że ma ogromny talent dramatyczny. Fascynująca i nieszablonowa historia. Nieco groteskowe ale przy tym szczere i głębokie spojrzenie na naturę damsko-męskich relacji.
Filmy o miłości – „Przed wschodem słońca” (1995)
Ten film w reżyserii Richarda Linklatera to opowieść o dwojgu ludzi, którzy przypadkiem spotykają się w Wiedniu i niespodziewanie rodzi się między nimi więź. Bohaterowie grani przez Ethana Hawke’a oraz Julie Delpy to Amerykanin i Francuzka – z jednej strony pochodzący z różnych światów a z drugiej niezwykle do siebie podobni. Ciekawa konwersacja rozpoczęta przez bohaterów w pociągu skutkuje romantyczną wiedeńską nocą wypełnioną różnymi przygodami, ale przede wszystkim rozmowami o życiu. Tamtą noc w Wiedniu zapamiętają na zawsze. Nienachalny i nietypowy dramat oparty na dialogach, który pozwala odczuć intymny klimat towarzyszący bohaterom.
„Once” (2007)
Jak się okazuje, filmy o miłości niejednokrotnie nie traktują wprost o romantycznym uczuciu wybuchającym między bohaterami. Tak właśnie jest w przypadku „Once”. Ta irlandzka produkcja to bowiem opowieść nie tyle o miłości mężczyzny do kobiety co przede wszystkim o miłości do muzyki. To historia irlandzkiego ulicznego grajka (Glen Hansard), który poznaje dziewczynę z Czech, również zajmującą się muzyką (Marketa Irglova). Razem zaczynają wspólne występy, realizując łączącą ich pasję. Liryczny, skromny i piękny film. A przede wszystkim wyjątkowe muzyczne kompozycje, które zachwycą niejednego.
Filmy o miłości – „Narodziny gwiazdy” (2018)
„Narodziny gwiazdy” to tytuł, który na przestrzeni dekad był realizowany wielokrotnie przez różnych reżyserów w różnych latach i z odmiennymi wykonawcami. Słynna była wersja z 1957 roku z Judy Garland oraz ta z 1976 roku z Barbrą Streisand.
Po latach po historię muzyka country pomagającego w karierze aspirującej piosenkarce postanowił sięgnąć Bradley Cooper w swoim reżyserskim debiucie. Ten przyniósł mu wielki sukces, ponad czterysta milionów dolarów zysku i wiele nagród. Cooper sam zagrał muzyka zmagającego się z nałogiem alkoholowym, a na ekranie partnerowała mu Lady Gaga. Oboje dostali nominacje do Oscara za aktorstwo. A sam film okazał się może nie wybitnym ale solidnie wykonanym i angażującym melodramatem.
„Titanic” (1997)
Filmy o miłości czasem bywają kameralne a innym razem odznaczają się inscenizacyjnym rozbuchaniem. Obraz spod ręki Jamesa Camerona to zdecydowanie ta druga kategoria. Filmowy fresk o katastrofie słynnego statku to zarazem melodramat opowiadający o uczuciu które połączyło Rose, dziewczynę z wyższych sfer i Jacka, biednego chłopaka, który przypadkiem znalazł się na Titanicu.
Film dziś mający status dzieła kultowego. Dzieło, które okazało się trampoliną do kariery dla Leonardo DiCaprio oraz Kate Winslet. Tytuł ten po dziś dzień robi wrażenie za sprawą efektownych scen ukazujących katastrofę Titanica. Zarazem Cameron sprawnie w swoim filmie połączył klimat katastroficzny z romantycznym melodramatem. Niektórzy powiedzą, że „Titanic” to film zbyt prosty i banalny. Ale trudno odmówić mu uroku oraz piękna kryjącego się w scenografii, kostiumach czy zdjęciach, które pozwalają poczuć ducha słynnego statku. Jedno z największych widowisk w historii kina.
„Ona” (2013)
W naszym zestawieniu niejednokrotnie ukazują się filmy o miłości, które podchodzą do wyjściowego tematu w oryginalny sposób. Nie inaczej jest w przypadku tej produkcji, którą wyreżyserował Spike Jonze. To opowieść o wcale nie tak odległym świecie przyszłości, w której Sztuczna Inteligencja jest nad wyraz rozwinięta. Ten fakt wykorzystuje główny bohater grany przez Joaquina Phoenixa, który zmaga się z samotnością. Nabywa on system operacyjny, który w istocie jest w pełni myślącą istotą. Tak zaczyna się nader nietypowy romans.
Głosu Sztucznej Inteligencji użyczyła tu Scarlett Johansson, a wraz z Phoenixem stworzyli oni niezwykle udany duet. Znakomity w tym filmie jest scenariusz, w którym twórcy z jednej strony pochylają się nad ludzką samotnością i potrzebą bliskości, a z drugiej stawiają pytania dotyczące rozwoju technologii i kryjących się za typ pułapek. Do tego całość zanurzona jest w urzekających pastelowych barwach. Świetne i oryginalne zdjęcia dają wrażenie realnego zanurzenia w świecie przyszłości, który prezentuje się tu nad wyraz sugestywnie.
„Zimna wojna” (2018)
Czas na polski akcent na naszej liście. Ostatecznie dobre i nieszablonowe filmy o miłości powstają nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Oryginalny tytuł wyreżyserowany przez Pawła Pawlikowskiego doczekał się wielu nagród, w tym Złotej Palmy w Cannes za reżyserię oraz trzech nominacji do Oscara.
Tytuł filmu odnosi się tak do czasu historycznego, w jakim rozgrywa się akcja jak i do specyfiki miłosnych perypetii, które łączą dwoje głównych bohaterów. W tych z powodzeniem wcielili się Tomasz Kot oraz Joanna Kulig. Oboje zagrali parę ludzi związanych z muzyką, którzy poznają się i zakochują się w sobie w czasach głębokiego PRL, by następnie wspólnie udać się na emigrację. Wystylizowany film ze wspaniałą muzyką i znakomitymi kreacjami aktorskimi.
Filmy o miłości – „500 dni miłości” (2009)
Ostatnia propozycja na naszej liście to nietypowa komedia romantyczna. Nietypowa, bo widz od początku wie, że prezentowany na ekranie romans nie zakończy się szczęśliwie. Ten film to swoista wiwisekcja relacji, która stała się udziałem Toma i dziewczyny imieniem Summer (oryginalny tytuł filmu jest bardziej dwuznaczny i brzmi „500 days of Summer”). Mężczyzna powraca myślami do różnych chwil ich związku. Myśli, co mógł zrobić inaczej, by ich znajomość przetrwała. I zastanawia się, czy to w ogóle było możliwe.
Film w reżyserii Marca Webba to z jednej strony zabawna komedia, a z drugiej strony głębokie spojrzenie na damsko-męskie relacje. Tytuł ten wychodzi naprzeciw utartym romantycznym schematom i rozkłada wiele infantylnych wyobrażeń na temat miłości. Owszem, jest to dobra zabawa, ale przy tym okazja do refleksji.
Filmy o miłości – podsumowanie
Jak widzisz, filmy o miłości mogą przybierać najrozmaitsze barwy. Mogą to być proste melodramaty jak i skomplikowane historie. Mogą być to oryginalne historie o wielkiej miłości i te na podstawie bestsellerowej powieści. Filmy z happy endem i te niezwykle od niego odległe. Jeżeli poszukujesz tytułu w tym klimacie i chcesz zobaczyć coś niebanalnego i odznaczającego się pieczołowitym wykonaniem, nasze propozycje z pewnością nie zawiodą. Możesz się w nich zakochać!