Egzorcyzmy to temat, który od wieków rozpala wyobraźnię. Jedni wierzą, że jest to skuteczny sposób na walkę z siłami nieczystymi, które opanowują ludzkie dusze. Inni twierdzą, że to pokłosie zabobonów, które bardziej szkodzi niż pomaga. Uniemożliwia bowiem leczenie chorób psychicznych, które mylone są z opętaniem. Prawda na temat tajemniczych rytuałów odprawianych przez katolickich księży jest nieznana. Znane są jednak liczne przykłady filmów grozy, które poruszają ten temat. Oto 10 najlepszych filmów o egzorcyzmach.
Najlepsze filmy o egzorcyzmach – ranking TOP 10 horrorów
Szukasz filmów o egzorcyzmach, opętaniu i walce przedstawicieli Kościoła z tajemniczymi mocami? Poniżej znajdziesz zestawienie najciekawszych produkcji na ten temat. Większość z nich to horrory, jednak znajdziesz tu także przedstawicieli dark fantasy, kryminałów i dramatów sądowych.
„Egzorcysta” (1973)
„Egzorcysta” to bezdyskusyjnie najlepszy horror o egzorcyzmach w historii kina. Opowiada o dwunastoletniej dziewczynce, która zachowuje się dziwnie, choć jest zupełnie zdrowa. Jej matka zaczyna obawiać się, że córka została opętana. Postanawia skontaktować się z egzorcystą. Z pomocą małej Regan przybywają ksiądz Damien Karras oraz doświadczony ojciec Merrin.
Film Williama Friedkina został oparty na powieści Williama Petera Blatty’ego. Został nagrodzony dwoma Oscarami. W głównych rolach wystąpili Linda Blair, Ellen Burstyn, Jason Miller i Max von Sydow. „Egzorcysta” doczekał się licznych kontynuacji.
„Matka Joanna od Aniołów” (1961)
Film Jerzego Kawalerowicza o opętaniu zakonnic z klasztoru na Smoleńszczyźnie to jeden z najlepszych filmów o egzorcyzmach i zarazem jedno najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii. Jego akcja toczy się w XVIII wieku. Do klasztoru na odludziu przybywa młody duchowny Józef Suryn. Jego zadaniem jest wypędzenie diabła z ciał zakonnic.
„Matka Joanna od Aniołów” została oparta na opowiadaniu Jerzego Iwaszkiewicza. Film nagrodzono Srebrną Palmą w Cannes. Doskonałe kreacje aktorskie stworzyli tu Joanna Winnicka i Mieczysław Voit.
„Constantine” (2005)
„Constantine” nie jest klasycznym horrorem. Tej ekranizacji komiksu DC zdecydowanie bliżej jest do dark fantasy. Głównym bohaterem jest John Constantine, który w dzieciństwie otrzymał nietypowy dar dostrzegania demonów. Nie jest z niego zadowolony, ale wykorzystuje go do wypędzania sił nieczystych z ludzkich dusz. Pewnego dnia zgłasza się do niego detektyw Angela Dodson, która pragnie rozwiązać zagadkę śmierci swojej siostry. Constantine odkrywa przed nią świat demonicznych istot, o którym nie miała pojęcia.
Reżyserem filmu jest Francis Lawrence. W tytułowej roli wystąpił Keanu Reeves. Na ekranie patrnerowała mu Rachel Weisz. Postać Constantine’a pojawiła się też w wielu innych filmach, serialach i grach wideo.
„Egzorcyzmy Emily Rose” (2005)
Jeden z najsłynniejszych filmów o egzorcyzmach w dziejach kina, który opowiada historię opartą na faktach. W 1976 roku podczas religijnych rytuałów zmarła nastoletnia Anneliese Michel. Przed sąd trafili jej rodzice i odprawiający egzorcyzmy ksiądz, których oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci.
Niecałe 30 lat po zgonie Anneliese, Scott Derrickson nakręcił film fabularny inspirowany jej przypadkiem. „Egzorcyzmy Emily Rose” to nie tylko przerażający horror, ale także dramat sądowy. Ukazuje zarówno brutalne i tragiczne w skutkach rytuały odprawiane nad dziewczyną, jak i proces, podczas którego chrześcijańskiego księdza broni ambitna prawniczka. W rolach głównych występują Jennifer Carpenter, Laura Linney i Tom Wilkinson.
„Obecność” (2013)
Początek słynnej serii horrorów, która doczekała się kilku kontynuacji i spin-offów. W filmie z 2013 roku poznajemy małżeństwo zajmujące się badaniem zjawisk paranormalnych (Patrick Wilson i Vera Farmiga). O pomoc zgłasza się do nich rodzina Perronów, której dom nawiedza potężny demon. Para przyjmuje zlecenie, ale to, co spotyka na miejscu, przerasta ich najstraszliwsze wyobrażenia.
Film wyreżyserował James Wan. W obsadzie, poza Wilsonem i Framigą, znaleźli się m.in. Lili Taylor i Ron Livingston.
„Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii” (2015)
Debiutancki film Roberta Eggersa, reżysera „Lighthouse” i „Wikinga”, w którym pierwsze aktorskie kroki stawiała Anya Taylor-Joy. Opowiada o bardzo religijnej rodzinie z XVII wieku, która mieszka na odludziu w Nowej Anglii.
William, Katherine i ich dzieci wiodą spokojne życie na skraju mrocznej puszczy. Pewnego dnia znika jednak ich nowonarodzony syn, zwierzęta zaczynają się dziwnie zachowywać, a plony zostają zniszczone. Jedno z dzieci zaczyna też przejawiać oznaki opętania. W obliczu Zła, które nawiedziło rodzinę, jej członkowie zwracają się przeciw sobie. Ostrze oskarżeń zostaje skierowane w stronę nastoletniej Tomasin. Rodzice oskarżają ją o czary.
W tej niezwykle klimatycznej produkcji obok gwiazdy „Gambitu królowej” wystąpili Ralph Ineson i Kate Dickie.
„Zbaw nas ode złego” (2014)
„Zbaw nas ode złego” to kolejny film Scotta Derricksona na naszej liście. Tym razem twórca „Egzorcyzmów Emily Rose” postanowił połączyć horror z kryminałem. Głównym bohaterem „Zbaw nas ode złego” jest policjant z wydziału zabójstw (Eric Bana), który łączy siły z księdzem egzorcystą (Edgar Ramirez), by rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw. Mamy tu więc wartką akcję, zagadkę do rozwiązania, a także sporo scen budzących grozę.
„Ostatni egzorcyzm” (2010)
Film Daniela Stamma wykorzystuje konwencję found footage, by opowiedzieć historię księdza, który stracił wiarę. Cotton Marcus potrafi pięknie „sprzedać” z ambony Słowo Boże, problem tkwi jednak w tym, że sam w nie nie wierzy. Pewnego dnia zwraca się do niego reżyserka filmu dokumentalnego o egzorcyzmach. Ksiądz Marcus planuje odstawić typowy dla siebie teatr, jednak spotkanie z opętaną dziewczyną poddaje w wątpliwość jego światopogląd.
W rolach głównych występują Patrick Fabian, Ashley Bell, Iris Bahr, Louis Herthum i Caleb Landry Jones.
„Opętanie” (1981)
„Opętanie” Andrzeja Żuławskiego podzieliło publiczność i zostało uznane za kontrowersyjne. Wszystkiemu winna surrealistyczna, wyuzdana forma i niecodzienna fabuła, dla której inspirację stanowił rozwód reżysera.
Isabelle Adjani wciela się tu w niewierną żonę, która zdradza swojego męża (Sam Neill) z dwoma kochankami. Jednym z nich jest mężczyzna o imieniu Heinrich, drugim – przerażający potwór. Kobieta pod wpływem bestii zabija kolejnych śledzących ją detektywów. W końcu sprawę postanawia zbadać osobiście jej mąż.
„Demon” (2015)
Ostatnia pozycja na naszej liście to również polskie dzieło. Jest to też ostatni film wyreżyserowany przez Marcina Wronę, zanim popełnił samobójstwo. Historia oparta na motywach dramatu „Przylgnięcie” Piotra Rowickiego skupia się na planujących ślub Piotrze i Żanecie. Para pragnie wieść spokojne życie na wsi. Niestety, ich plany krzyżuje znalezisko Pana Młodego. Piotr na swojej nowej posesji odkrywa ludzkie szczątki, co prowadzi do przerażających skutków.
W rolach głównych wystąpili Itay Tiran i Agnieszka Żulewska. W obsadzie znaleźli się też Andrzej Grabowski, Tomasz Schuchardt, Tomasz Ziętek, Adam Woronowicz, Katarzyna Gniewkowska i Cezary Kosiński.
Lubisz wszystkie horrory, a nie tylko filmy o egzorcyzmach? Sprawdź nasze pozostałe artykuły, w których znajdziesz liczne zestawienia i rankingi dotyczące kina grozy.