„Gwiazd naszych wina” – powieść i film
Nie jest to książka pozbawiona humoru. Opowiada jednak o sprawach trudniejszych niż przeciętne problemy nastolatków. Główną bohaterką jest szesnastoletnia Hazel, która choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone. Nowotwór rozprzestrzenia się i zajmuje nie tylko tarczycę, ale i płuca, przez co chora ma też problemy z oddychaniem. Samopoczucia dziewczyny nie poprawia fakt, że jej przejęci sytuacją rodzice stali się nadopiekuńczy. Ukojenie przynosi nowa znajomość z niejakim Augustusem Watersem.
Z chłopakiem tym poznali się na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych. Gus również został dotknięty przez los. Jego kariera sportowa legła w gruzach, gdy amputowano mu nogę. Parę nastolatków połączyła błyskotliwość. Dzielą też podobne doświadczenia i miłość do książek. Kiedy Gusowi udaje się zdobyć zaproszenie na spotkanie autorskie Petera van Houtena – ulubionego pisarza ukochanej, z którym wielokrotnie próbowała nawiązać kontakt – postanawia zabrać ją ze sobą.
Powieść Johna Greena zdobyła ogromne uznanie i znalazła się w najważniejszych rankingach literackich. Otrzymała nawet prestiżową nagrodę „The New York Timesa” dla najlepszej książki młodzieżowej 2012 roku. Nie trzeba było więc długo czekać na ekranizację. W 2014 roku do kin trafił film, w którym Hazel zagrała Shailene Woodley, zaś w Gusa wcielił się Ansel Elgort. Obraz w reżyserii Josha Boone’a skradł serca publiczności i spotkał się z doskonałym odbiorem widzów na całym świecie. Do dziś zalicza się go do grona najlepszych filmów dla nastolatków.
„Gwiazd naszych wina” – podobne filmy romantyczne
Kiedy szukasz filmów podobne do „Gwiazd naszych wina”, może spotkać cię niemiłe zaskoczenie. Wiele portali poleca łatwe, lekkie i przyjemne komedyjki dla młodzieży zamiast filmów typu „Trzy kroki od siebie” czy „Zostań, jeśli kochasz”. Poniżej znajdziesz tytuły i opisy 5 produkcji, które naprawdę opowiadają zbliżone – przejmujące i wzruszające – historie miłosne doświadczonych przez życie nastolatków.
„Szkoła uczuć” (2002)
Absolutny klasyk, jeśli chodzi o chwytające za serce filmy dla młodzieży. Wyreżyserowany przez Adama Shankmana. Główne role zagrali w nim Mandy Moore i Shane West.
„Szkoła uczuć” ukazuje wspomnienia mężczyzny z Północnej Karoliny, który rozmyśla o swojej młodzieńczej i tak naprawdę jedynej miłość. Jamie Sullivan była nadmiernie poważna jak na swój wiek i zupełnie inna niż pozostałe dziewczyny z klasy. Jako córka pastora była też mocno wierząca, o czym nie wstydziła się mówić. Landon Carter początkowo śmiał się z jej staromodnego stylu bycia wraz z kolegami. Kiedy jednak pojawiła się okazja, by ją bliżej poznać, zupełnie stracił dla niej głowę. W końcu poznał też prawdziwą przyczynę zachowania Jamie. Dziewczyna chorowała na białaczkę i żyła z wizją zbliżającej się śmierci.
„Trzy kroki od siebie” (2018)
„Trzy kroki od siebie” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy pokochali film o Hazel i Gusie. Głównymi bohaterami są Will i Stella, nastolatkowie, którzy poznają się w szpitalu i nawiązują ze sobą szczególną więź. Niestety, mimo rosnącego uczucia, muszą pogodzić się z faktem, że nie mogą się do siebie zbliżać. Dlaczego? Will jest nosicielem bakterii szczególnie groźnej dla osób cierpiących na mukowiscydozę – ciężką, wrodzoną chorobę genetyczną, na którą leczy się Stella. Choć zakochani są zmuszeni żyć minimum trzy kroki od siebie, miłość zmienia ich życie na lepsze. Will, buntownik o duszy artysty, który wcześniej odmawiał leczenia, pod wpływem ułożonej i skrupulatnej Stelli zaczyna stosować się do zaleceń medyków.
W filmie z 2018 roku główne role zagrali znany z „Riverdale” Cole Sprouse oraz Haley Lu Richardson, popularna m.in. dzięki „Split”. Reżyserem był Justin Baldoni. Za scenariusz odpowiadali natomiast Mikki Daughtry i Tobias Iaconis, którzy wraz z Rachael Lippincott wydali książkę o tym samym tytule. Uwaga! Nie pomyl go z produkcją Netflixa „Trzy metry nad niebem”, która opowiada zupełnie inną historię.
„Zostań, jeśli kochasz” (2014)
Mia Hall jest nastoletnią wiolonczelistką, której życie nie mogłoby być szczęśliwsze. Ma kochających rodziców, wspaniałego chłopaka i karierę muzyczną przed sobą. Wszystko rozsypuje się jak domek z kart, gdy ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu. W jednej chwili traci bliskich, marzenia i wszystko, co kochała. Leżąc w szpitalu, zawieszona między życiem a śmiercią, Mia wspomina przeszłość, próbując podjąć decyzję – zostać i zbudować swój świat na nowo czy pogodzić się ze śmiercią i odejść.
Film „Zostań, jeśli kochasz” został zrealizowany na podstawie przetłumaczonej na 30 języków książki Gayle Forman. Główną rolę zagrała w nim wielka gwiazda młodego pokolenia – Chloe Grace Moretz. Na ekranie towarzyszą jej Jamie Blackley, Mireille Enos i Joshua Leonard.
„Niech będzie teraz” (2012)
Opowieść o miłości, którą przerwać może tylko śmierć. Główna bohaterka, Tessa, ma 16 lat i zdiagnozowaną białaczkę. Dziewczyna próbuje radzić sobie ze świadomością, że zostało jej niewiele lat do przeżycia. Decyduje się więc spędzić je najlepiej, jak tylko potrafi. Odhaczając kolejne punkty na swojej liście rzeczy do zrobienia przed śmiercią, poznaje Adama, z którym zaczyna łączyć ją wyjątkowe uczucie.
Melodramat Ola Parkera powstał na podstawie książki „Before I Die” Jenny Downham i w oryginale nosi tytuł „Now Is Good”. W głównej roli wystąpiła Dakota Fanning. W role jej bliskich wcielili się Jeremy Irvine, Paddy Considine, Olivia Williams, Kaya Scodelario oraz Edgar Canham.
„Keith” (2008)
Jesse McCartney w 2008 roku wystąpił w przejmującym filmie „Keith”, który wyreżyserował Todd Kessler. Aktor i muzyk wcielił się w nim w rolę chorego na depresję i nowotwór chłopaka, którego życie odmienia nowa uczennica – Natalie, grana przez Elisabeth Harnois.
Dziewczyna początkowo drażni Keitha swoją pewnością siebie, zdecydowanymi planami na przyszłość i chęcią zaimponowania rodzicom. Z czasem jednak między dwojgiem nastolatków rodzi się głębokie uczucie. Kiedy Natalie dowiaduje się o chorobie ukochanego, jest wściekła, że ją okłamał. Postanawia jednak zostać z nim aż do końca, nie bacząc na to, co sądzą o tym jej matka i ojciec.