Filmy o smokach i ze smokami w rolach głównych to wyjątkowe produkcje, które cieszą się ogromną popularnością wśród rzeszy widzów (nie tylko fanów fantastyki). Niemniej jednak to mityczne stwory, o których spotkaniu w prawdziwym życiu marzy wiele osób, a w jakich filmach można je zobaczyć?
Filmy o smokach – TOP 10
Niewiele fantastycznych istot wzbudza tyle fascynacji, co smoki. Mitologiczne stworzenia zdolne do ziania ogniem pojawiały się w wielu produkcjach, czasami pokazując nieprzeciętne efekty specjalne. Poniżej zamieszczamy nasze propozycje.
1. „Eragon” (2006), reż. Stefan Fangmeier
Akcja toczy się w Alagaësia – mitycznym świecie. Tytułowy bohater – Eragon – to piętnastolatek z wioski, który znajduje w środku lasu specyficzny rodzaj gigantycznego klejnotu, który okazuje się smoczym jajem. Kiedy się otwiera, z wnętrza wyłania się smok, który komunikuje się mentalnie z Eragonem i mówi, że ma na imię Saphira. Żołnierze despotycznego cesarza Galbatorixa przybywają na miejsce w poszukiwaniu Eragona i zabijają jego wuja. Nastoletni chłopak musi walczyć z pomocą Broma, starego eksperta od smoków i magii.
2. „Ostatni smok” (1996), reż. Rob Cohen
Zabawna opowieść pełna humoru i fantazji, utrzymana w stylu bajek dla dzieci, w której obecne są niemal wszystkie cechy gatunku: odwieczna walka dobra ze złem, prawa rycerskości, romans, humor, duch poświęcenia i… przyjaźń między człowiekiem a smokiem. Kilka mistrzowskich efektów specjalnych sprawia, że bohater filmu, smok Draco, wydaje się prawdziwy i był bez wątpienia najlepszym smokiem filmowym, kiedy realizowano produkcję.
3. „Niekończąca się opowieść” (1984), reż. Wolfgang Petersen
Na strychu swojego domu chłopiec o imieniu Bastian Baltasar Bux czyta pełną imaginacji książkę fantasy. Na jej stronach odważny wojownik Atreyu wyrusza w desperacką podróż, aby uratować świat Fantasy przed niebezpieczeństwem nicości. Smok o imieniu Falkor (często mylony z psem) podbił serca widzów na całym świecie.
4. „Shrek” (2001), reż. Andrew Adamson, Vicky Jenson
To kultowa i ciągle zabawna animacja wyprodukowana przez Dreamworks, która całkowicie odmieniła kino familijne. Lord Farquaad, niski rycerz o wątpliwej męskości, wypędza ze swojego królestwa wszystkie żyjące tam fantastyczne baśniowe stworzenia. Tak więc Pinokio, trzy małe świnki, Piotruś Pan, trzy ślepe myszy i wiele charakterystycznych postaci znajdują swoje miejsce obok domu ogra Shreka. Jest to uciążliwe, a ogr, aby pozbyć się niechcianych gości, przyjmuje misję od Farquaada. Ma za zadanie ocalić księżniczkę Fionę ze szponów smoka.
5. „Jak wytresować smoka” (2010), reż. Dean DeBlois, Chris Sanders
To wzruszająca animacja dla małych i dużych. Czkawka to młody wiking, który mieszka na wyspie, na której smoki często napadają na ich wioski. Jego ojciec i reszta Wikingów stają twarzą w twarz ze skrzydlatymi stworzeniami, ale Czkawka biorąc udział w walce, nie potrafi zabić smoka i zwykle powoduje nieszczęście. Podczas jednej z walk od niechcenia używa urządzenia, które strzela do potężnego smoka (Szczerbatka), w którego z pewnością trafił. Następnego dnia znajduje go unieruchomionego i rannego w środku lasu, ale zamiast go zabić, zaprzyjaźnia się z nim.
6. „Hobbit: Pustkowie Smauga” (2013), reż. Peter Jackson
Hobbit Bilbo Baggins i jego towarzysze, którzy po ucieczce z Azog, kontynuują podróż do Ereboru, by stawić czoła smokowi Smaugowi i odzyskać skarb oraz dom, który kiedyś należał do ludu krasnoludów. Aby się tam dostać, trzeba przejść przez Czarny Las – dom leśnych elfów, których złowrogi monarcha, Thranduil, okazuje krasnoludom szczególną pogardę. Film powstał na podstawie książki autora trylogii „Władcy pierścieni”.
7. „Władcy Ognia” (2002), reż. Rob Bowman
Mężczyzna, będąc świadkiem rozprzestrzeniania się smoków na Ziemi, stara się przetrwać w małej społeczności, w której pracuje jako komendant straży pożarnej. Ten zawód polega na trzymaniu z daleka gigantycznych stworzeń, które dominują na Ziemi, ponieważ zabijają ludzi i zagrażają ludzkiemu gatunkowi. Pewnego dnia pojawia się tam Van Zan, Amerykanin, który przewodzi grupie pogromców smoków.
8. „Harry Potter i Czara Ognia” (2005), reż. Mike Newell
Harry Potter bierze udział w Mistrzostwach Świata Quidditcha ze swoimi przyjaciółmi, gdzie pojawiają się Śmierciożercy, okrutni wyznawcy Lorda Voldemorta, którzy rzucają na niebo znak swojego pana. Niedługo potem chłopcy wracają do Hogwartu, gdzie rozpoczyna się rok akademicki. A profesor Dumbledore ogłasza coś nowego: w tym roku Hogwart jest wybranym miejscem Turnieju Trójmagicznego, tradycyjnej rywalizacji czarodziejów. Z pomocą urzędnika Ministerstwa Magii, Dumbledore wprawia w ruch ciekawy obiekt, Czarę Ognia, który wybiera trzech uczniów (jednego z Hogwartu i pozostałych z innych szkół czarodziejów) do wzięcia udziału w serii testów.
Co ciekawe, wybiera Harry’ego Pottera, mimo że ma dopiero czternaście lat, a zawodnicy mają mieć siedemnaście lat. Próby obejmują uniknięcie ziejącego ogniem smoka, nurkowanie w jeziorze, aby uratować ukochaną osobę i wejście do tajemniczego labiryntu. Ale Harry staje przed testem, który będzie dla niego jeszcze trudniejszy: poproszenie uroczej Cho Chang, aby była jego randką na balu Yule.
Mamy nadzieję, że nasz ranking pomógł ci wybrać filmy o smokach na najbliższe seanse. Staraliśmy się wybrać zróżnicowane filmy, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dopasowanego do własnych upodobań.