Nawet najlepsze filmy o wikingach nie są tak dobrze znane jak… seriale w tej tematyce. Rośli, dzielni i brutalni wojownicy są motywem przewodnim kilku udanych produkcji. W zestawieniu znajdziesz filmy o wikingach, które warto zobaczyć. Na niektóre wystarczy jeden chłodny wieczór, a przy innych możesz spędzić nawet całą zimę.

Filmy o wikingach i gościach w ich świecie

Filmy o wikingach bardzo często przedstawiały kulturę ludzi Północy przez pryzmat ich kontaktu z innymi cywilizacjami. Przedstawiamy dwa przykłady takich filmów. Jest ich znacznie więcej, jednak nie wszystkie warto tu przytaczać. 

„13 wojownik”

13 wojownik plakat

Antonio Banderas w roli arabskiego poety i 12 groźnych wikingów to recepta na sukces kinowy. Sam scenariusz nie jest może wybitny i ma trochę niedociągnięć fabularnych, jednak film broni się jakością.

Znakomita gra aktorska i świetne sceny batalistyczne przyniosły produkcji spory sukces na długi czas.

To pokazuje, że filmy o wikingach też mogą się dobrze starzeć – ten legendarny tytuł ma już 12 lat, a nadal zachwyca jakością!


„Outlander”

Outlander plakat

Najlepszy ze słabszych filmów o wikingach, który znalazł się w zestawieniu z uwagi na nieszablonowy pomysł. Do świata wikingów trafia Kainan, wojownik z przyszłości, którego statek kosmiczny rozbija się o malownicze norweskie fiordy. Okazuje się, że nie on jedyny stał się przypadkowym gościem. Wraz z nim ze statku wydostaje się bestia, którą bohater będzie musiał unicestwić. Oczywiście, nie obejdzie się bez pomocy tubylców. 

Film ciekawie zestawia ze sobą wczesnośredniowieczną wioskę z problemami znanymi z filmów z serii „Obcy”. Warto go zobaczyć, żeby wyrobić sobie własne zdanie.

„Valhalla: Mroczny wojownik”

Valhalla: Mroczny wojownik plakat

Tytuł trochę niepasujący do grupy zestawienia filmów z wikingami, jednak także warto o nim wspomnieć.

To film w reżyserii Nicolasa Windinga Refna, którego akcja dzieje się w X wieku. Opowiada o losach jednookiego wojownika – w tej roli Mads Mikkelsen – trzymanego w klatce i zmuszonego do walk.

Po ucieczce główny bohater dołącza do rycerzy chrześcijańskich idących na krucjatę. Film szczególnie artystyczny tylko dla widzów cierpliwych i szukających w kinematografii czegoś innego niż wartka akcja. 

Filmy o wikingach, które stały się hitami

Znajdą się też takie filmy o wikingach, które stały się hitami kasowymi. Co ciekawe, dzieli je prawie 60 lat. Zostały wyprodukowane na innych kontynentach, jednak wspólną ich cechą jest niezwykły rozmach. 

„Wikingowie”

Wikingowie plakat

Produkcja z 1958 roku była jedną z pierwszych, które poruszały tematykę wojowników skandynawskich. Mimo upływu lat, nadal pojawia się we wszystkich zestawieniach filmów o wikingach. Dzieło opowiada o losach Erica i Einara, niegdyś pana i niewolnika, obecnie kompanów.

Obaj rywalizują o tron Northumbrii, a także względy brytyjskiej księżniczki. W rolach głównych gwiazdy Hollywood, czyli Kirk Douglas i Tony Curtis. Mimo upływu lat film nadal może zaskakiwać ciekawym scenariuszem i wartką akcją. 

„Wiking”

Wiking plakat

Nie tylko Skandynawia, USA i Kanada słyną z produkcji o żeglujących wojownikach. Filmy o wikingach powstają także w Rosji. Jeden z nich, z 2016, znalazł się w czołówce tego gatunku. To również 3. w kolejności najdroższy film stworzony w tym kraju. 

Produkcja opowiada losy kniazia Włodzimierza z dynastii Rurykowiczów, który po śmierci swojego ojca musi walczyć z braćmi o władzę nad Rusią. Pomocy szuka w Skandynawii, skąd pochodzą przodkowie dynastii. Film zachwyca zdjęciami, scenografią i scenariuszem. Może jedynie końcówka nieco zawodzi i idealizuje Włodzimierza, uznanego później za świętego. W produkcji pojawia się również polski wątek, który dostrzeże każdy uważny widz.

Filmy o wikingach – serie i seriale

Choć kultura wikingów jest interesująca, niezbyt często tworzone są ekranizacje na niej oparte. Filmy o wikingach pojawiają się sporadycznie, a ich jakość niekiedy pozostawia wiele do życzenia. Jednak w ostatnich latach za sprawą kilku seriali można mówić o prawdziwym renesansie skandynawskich wojowników. 

„Wikingowie”

Wikingowie serial plakat

Zestawienie zaczyna się od serialu „Wikingowie” – filmy są daleko za nim, jeśli chodzi o jakość produkcji. Akcja serialu rozgrywa się w Skandynawii u schyłku VIII wieku. Serial jest luźną adaptacją sag wikińskich, w których pojawia się Ragnar Lodbrok. To właśnie losy tego najbardziej znanego z wikingów możesz oglądać w pierwszych sezonach serialu. 

Ragnar, wbrew lokalnemu jarlowi, decyduje się płynąć na zachód, a pierwsza wyprawa okazuje się sukcesem. To prowadzi do otwartego konfliktu z władcą. Szczególnie w pierwszych seriach „Wikingowie” zachwycają dokładnym odwzorowaniem realiów. Na uwagę zasługują szczególnie sceny batalistyczne wikingów pod dowództwem Ragnara, w których możesz poznać zasady ówczesnej sztuki wojennej. W późniejszych sezonach realia ustępują miejsca fabule. Jednak, jeśli zakochasz się w pierwszej części, obejrzysz wszystkie 90 odcinków. Serial znajdziesz w serwisie Netflix.

„Upadek Królestwa”

Upadek królestwa plakat

Amerykański serial opowiadający w czterech sezonach losy Uhtreda, wychowanego przez wikingów dziedzica saksońskiego szlachcica. Działa on na usługach króla Wessexu, Alfreda, naprzemiennie się z nim kłócąc i godząc.

Wydarzenia przedstawione w serii toczą się kilkadziesiąt lat po rozpoczęciu wspomnianej wcześniej serii „Wikingowie”, jednak niektóre postaci pojawiają się w obu seriach. Może to będzie dobra okazja do oceny, która wizja bardziej ci się podoba. Wielu osobom ceniącym filmy o wikingach „Upadek Królestwa” wydaje się biedniejszym bratem wspomnianej wcześniej sagi.

„Thor”

Thor plakat

Seria Marvela o superbohaterach obejmuje też przygody Thora, wikińskiego boga burzy i piorunów, syna Odyna. Choć trudno zaliczyć produkcję do filmów o wikingach, z pewnością poruszana jest tematyka nordyckich mitów i wierzeń. Thorowi dedykowane są trzy filmy („Thor”, „Thor: Mroczny świat”, „Thor: Ragnarok”), w skład których wchodzi rewelacyjna obsada. Pojawia się także w innych produkcjach jako postać drugoplanowa. Czwarty „Thor” ma pojawić się w kinach w 2022 roku. 

Filmy o wikingach podchodzą do tematu skandynawskich nieustraszonych wojowników w różny sposób. W części będą oni ukazani jako bezwzględni zabójcy, w innych – ciekawscy podróżnicy i handlarze. Dzięki temu sam możesz wyrobić sobie zdanie na ich temat.

Archiwum: luty 2024