Ci wspaniali mężczyźni na tych niesamowitych maszynach! Bezkres szos, warkot silników, a czasem i przygody, niekoniecznie związane tylko z motoryzacją. Takie atrakcje przynoszą rozmaite seriale o motocyklistach. Trzeba przyznać, że nie jest to motyw bardzo popularny i często wykorzystywany. Ale, gdy na ekranach już pojawi się motocyklowy tytuł, najczęściej prezentuje dość wysoki poziom. Zobacz, które z nich warto obejrzeć.

„Synowie Anarchii”

Tej listy nie wypada zacząć inaczej niż od najbardziej kultowego serialu o motocyklistach, który powstał w XXI w. W „Sons of Anarchy” głównym bohaterem jest Jackson „Jax” Teller, grany przez Charliego Hunnama. Jest on członkiem tytułowego gangu motocyklowego. Jax postanawia wprowadzić pewne zmiany w organizacji po tym, jak znalazł pamiętnik ojca i poznał jego punkt widzenia. Nie będzie to jednak zadanie proste. Musi bowiem stanąć naprzeciw obecnego lidera ekipy – w tej roli znany z „Hellboya” Ron Perlman – a także… własnej matki. W tę postać wcieliła się, nagrodzona Złotym Globem dla najlepszej aktorki dramatycznej, Katey Sagal.

Gęsty kryminał, pełne emocji kino sensacyjne, a chwilami dramat obyczajowy. Taka jest produkcja, która zaskarbiła sobie uznanie fanów z całego świata. „Synowie…” doczekali się aż siedmiu sezonów i na stałe zajęli miejsce w panteonie najpopularniejszych produkcji ostatnich dwóch dekad. Motocykle stanowiły tu punkt wyjścia do gangsterskiej historii, jednak, bez wątpienia, były one nieodłącznym elementem prezentowanego świata. Ten kultowy tytuł obecnie w Polsce jest dostępny w serwisie Netflix.

„Mayans M.C.”

Produkcja utrzymana nadal w zarysowanym wyżej uniwersum. Omawiany teraz tytuł to spin-off produkcji z Charliem Hunnamem i Katey Sagal. Głównym bohaterem jest tu Ezekiel „EZ” Reyes, w którego wcielił się JD Pardo. Jest on jednym z członków gangu, który działa na pograniczu Stanów Zjednoczonych, a konkretnie Kalifornii, i Meksyku. Tytułowa ekipa to grupa znana fanom „Synów Anarchii”.

Główny bohater angażuje się w działania przestępcze, a także w udziale przypadają mu liczne życiowe dramaty. Zalicza się do tego trudna relacja z bratem, z którym nie może się pogodzić, a także problemy z ojcem (Edward James Olmos), który chciałby, aby jego synowie zeszli ze ścieżki bezprawia. „Mayans M.C.”  ma kilka sezonów, przypadł do gustu fanom pierwowzoru. W powszechnej opinii udało się ponownie powtórzyć z sukcesem wyjściową formułę.

„Gangland – podwójna gra”

Głównym bohaterem tej historii jest Charles Falco, diler narkotyków, któremu nie sprzyjało szczęście i który został ujęty przez stróżów prawa. Charlesowi postawiono ultimatum. Mógł pójść do więzienia na bite 20 lat albo pomóc w infiltracji jednej z przestępczych organizacji. Charles, chcąc zachować wolność, decyduje się na rolę agenta pod przykrywką.

Tak zaczyna się opowieść pełna zbrodni, tajemnic, ukrywania prawdy i lęku przed zdemaskowaniem. Co warte podkreślenia, jest to opowieść oparta na faktach, a scenariusz tego tytułu powstał na podstawie książki Charlesa Falco pod tytułem „Vagos, Mongols, and Outlaws”. Jest to produkcja kryminalna, w której jednak świat motocykli stanowi więcej niż tło; jest prawdziwym centrum wydarzeń.

„Harley and the Davidsons”

Czy jest na świecie chociaż jedna osoba, która nie wie, co oznacza nazwa Harley Davidson? Ta, być może najsłynniejsza, marka motocyklowa to dzieło braci Arthura i Waltera Davidsonów, a także Billa Harleya, ich kompana. Marzeniem całej trójki było stworzenie najszybszego motocykla świata. Zadanie, które sobie postawili, wydawało się niemal niewykonalne. A jednak pasjonaci pochodzący z Wisconsin dokonali niemożliwego.

Ten serial o motocyklistach opowiada historię tworzenia kolejnych konstrukcji przez inżynierów. Jest to kilkuodcinkowy film oparty na faktach. Widz obserwuje także rywalizację z innymi twórcami, tak na płaszczyźnie inżynieryjnych poszukiwań, jak i wyścigów motocyklowych. Ta fabularna opowieść daje wgląd w rodzenie się kultowej maszyny. Historia braci Davidsonów oraz Billa Harleya nie jest długa, bo liczy zaledwie trzy odcinki. Jednak bez wątpienia to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów motocykli. Co ciekawe, zdjęcia do niej kręcono w… rumuńskim Bukareszcie.

„Ride with Norman Reedus”

A teraz produkcja nie tyle fabularna, co stanowiąca rodzaj dokumentu pomieszanego z reality show. Jej głównym bohaterem bądź prowadzącym jest tu Norman Reedus, aktor najbardziej znany z postapokaliptycznej produkcji „The Walking Dead”, a ostatnimi czasy z gry komputerowej „Death Stranding”. Reedus to prywatnie wielki entuzjasta motocykli. Wiedział o tym dobrze Joel Stillerman z telewizji AMC, w której emitowane było pierwotnie „The Walking Dead”. Zapytał on pewnego razu Reedusa, czy nie zechciałby stworzyć filmu dokumentalnego o swojej pasji. Odpowiedź była oczywista.

W każdym z odcinków prowadzący wraz z zaproszonym gościem przemierza inny region Stanów Zjednoczonych. Obaj przyglądają się kulturze motocyklowej w różnych miejscach, dyskutują o różnych modelach i historii motocykli. Wśród gości niejednokrotnie pojawiają się postacie symboliczne dla kultury dwukołowców. Zobaczyć wśród nich można m.in. choćby Petera Fondę, aktora znanego z „Easy Ridera” Dennisa Hoppera, jednego z najsłynniejszych filmów o motocyklach w historii kina.

„Ride with Norman Reedus” doczekał się aż pięciu sezonów i trzydziestu odcinków. Oryginalna i ciekawa propozycja dla pasjonatów motoryzacji.

Seriale motocyklowe – podsumowanie

Nie ma wielu produkcji tego typu, które rzeczywiście byłyby godne uwagi. Jednak te nieliczne gwarantują i godziwą rozrywkę, i wgląd w świat motoryzacji oraz towarzyszącej jej kultury. Może wręcz nieco dziwić, że w telewizji nie da się uświadczyć większej liczby tytułów tego rodzaju. W końcu motocykliści to dość znacząca i pokaźna grupa w Stanach Zjednoczonych. A jednak na Srebrnym Ekranie seriale o motocyklistach nie pokazują się na co dzień. Tym niemniej warto wybrać się z nimi w trasę, gdy już to uczynią. Zapewnią bowiem wiele emocji.

Archiwum: styczeń 2024