Telewizja zna wielu pamiętnych bohaterów seriali kryminalnych. Netflix, jako jedna z najbardziej popularnych platform streamingowych, z jednej strony produkuje własne produkcje tego typu, a z drugiej udostępnia na zasadach licencji wiele tytułów stworzonych przez rozmaite stacje telewizyjne. Wybór jest doprawdy szeroki. Od seriali pogrążonych w mroku i skomplikowanych, aż po propozycje bardziej lekkie w tonacji. Każdorazowo jednak tytuły polecane przez nas w niniejszym zestawieniu odznaczają się przemyślanym scenariuszem i dobrym aktorstwem. Sprawdź, które kryminały dostępne na Netflix warto sprawdzić. I pamiętaj – jako że część z nich jest udostępniana na zasadach licencyjnych, może w pewnym momencie zniknąć z platformy. Warto też dodać, że w poniższym zestawieniu prezentujemy nie tylko historie czysto detektywistyczne, ale też seriale ogółem opowiadające o kryminalistach wszelkiego rodzaju.

Seriale kryminalne Netflix – „Mindhunter” (2017)

Zaczynamy jednak od oryginalnej produkcji Netflixa, która powstała na podstawie książki napisanej przez dwóch byłych agentów FBI. I to właśnie oni są tu protagonistami. Dwóch agentów dokonuje przełomu w działalności agencji, zajmując się behawiorystyką i badając seryjnych morderców odsiadujących wyroki w więzieniu. Poprzez szereg rozmów odbywanych z przestępcami i sprawcami zabójstw agenci budują ich profile psychologiczne, co ma pomagać w rozwiązywaniu kolejnych śledztw. Serial, w którym świetne role stworzyli Jonathan Groff, Holt McCallany oraz Anna Torv. Odznaczający się nie tylko wciągającą fabułą, ale też znakomitymi zdjęciami i montażem tworzącymi niepodrabialny klimat.

Seriale kryminalne Netflix – „Dom z papieru” (2017)

Hiszpański hit przedstawiający historię grupy złodziei przeprowadzających największy w historii napad. Grupa rzezimieszków odzianych w czerwone kombinezony i maski napada na mennicę w Madrycie. Przewodzi im profesor, mózg operacji. Złodzieje są anonimowi, nie posługują się prawdziwymi imionami, lecz nazwami miast.

„Dom z papieru” to z jednej strony modelowy przykład „heist movie” czyli tytułu skupiającego się na szczegółowej relacji z napadu. Widz otrzymuje tu misternie skonstruowany i realizowany plan. Z drugiej strony to pełne energii kino akcji, w którym nie brakuje pościgów, wystrzałów i wybuchów. Może nieraz fabuła jest naiwna i nieprawdopodobna, ale komu to przeszkadza, gdy rozrywka jest przednia? Przynajmniej w pierwszych dwóch sezonach, bo kolejne zaserwowały widzom istotnie pewną przesadę pod kątem fabularnych niedorzeczności.

Seriale kryminalne Netflix – „Upadek” (2013)

Serial, w którym główne role zagrali znana z „Z archiwum X” Gillian Anderson oraz Jamie Dorman. Dorman zagrał tu seryjnego mordercę z Belfastu, zaś Anderson wcieliła się w panią inspektor, która przybywa do miasta, by schwytać przestępcę. Można rzec, że po udostępnieniu przez Netflix produkcja ta przeżywa swoją drugą młodość. Zyskała wielu fanów w licznych krajach. Wszystko za sprawą ciekawego mrocznego scenariusza, a przede wszystkim dzięki rewelacyjnym kreacjom dwojga głównych aktorów.

Seriale kryminalne Netflix – „Sherlock” (2010)

W naszym zestawieniu pora na typowy serial detektywistyczny. I to z nie byle jakim detektywem w roli głównej, bo z samym Sherlockiem Holmesem. Brytyjska produkcja, w której główną rolę zagrał Benedict Cumberbatch, to współczesna wariacja na temat wybitnie inteligentnego łowcy przestępców z Londynu. W tej wersji Holmes jawi się jako mężczyzna z pewnym spectrum Aspergera, wybitnie nieprzystosowany społecznie. Zarazem jego umysł jest niezwykły i pozwala mu rozwiązywać najbardziej skomplikowane zagadki. Nie tylko Cumberbatch gra tu znakomicie, wysoki poziom prezentuje też partnerujący mu Martin Freeman w roli Watsona.

Seriale kryminalne Netflix – „Rojst” (2018)

Pora na rdzennie polską produkcję. Co ciekawe, o ile drugi sezon tego serialu został wyprodukowany przez Netflixa, o tyle pierwszy został stworzony przez krótko działającą platformę Showmax. Pierwszy sezon rozgrywał się w latach osiemdziesiątych, drugi w dziewięćdziesiątych. Oba opowiadały skomplikowane kryminalne historie, w których tajemnice małego miasteczka przeplatały się z wszechobecną przemocą. Z jednej strony serial Jana Holoubka to dobrze budowany klimat i chwilami niezwykle wciągające historie. Z drugiej zaś w obu sezonach finały pozostawiają nieco do życzenia. Tym niemniej jest to jeden z tych polskich kryminałów, które warto zobaczyć.

Seriale kryminalne Netflix – „Breaking Bad” (2008)

W istocie nie tyle serial kryminalny, co serial gangsterski. A w zasadzie nie tylko. Bo „Breaking Bad” to precyzyjnie skonstruowany dramat psychologiczny, thriller i wiele innych. Historia nauczyciela chemii z Albuquerque, który dowiaduje się, że ma raka i postanawia zrobić wszystko, by zapewnić byt swojej rodzinie. W związku z tym zaczyna zajmować się produkcją metamfetaminy. Wkroczenie na przestępczą narkotykową ścieżkę przyniesie wiele niespodziewanych reperkusji Walterowi White’owi. Jego historia zaś postawi przed widzem szereg pytań o istotę dobra i zła oraz o to jakie znaczenie mają nasze wybory i ich konsekwencje. Nie tylko znakomity kryminał, ale w ogóle wybitny dramat.

Seriale kryminalne Netflix – podsumowanie

Jak można się przekonać po powyżej zaprezentowanych tytułach w naszym rankingu, przekrój produkcji kryminalnych wartych zobaczenia jest naprawdę szeroki. A także bardzo zróżnicowany stylistycznie i fabularnie. Odnajdziesz tu zarówno historie o seryjnych mordercach, jak i tytuły traktujące o kryminalnych dokonaniach przestępców różnej maści. Produkcje lżejsze takie jak „Dom z papieru” zapewnią ci godziwą rozrywkę i nie pozwolą oderwać się od ekranu. Z kolei tytuły takie jak „Breaking Bad” przyniosą doprawdy wysmakowane i ambitne kino oraz będą trzymać w napięciu bez końca.

Archiwum: kwiecień 2024