Polskim widzom tureckie produkcje kojarzą się głównie z telenowelami, takimi jak „Więzień miłości”, „Elif” oraz słynne „Wspaniałe stulecie”. Nic w tym dziwnego. To właśnie te tytuły przyniosły popularność tureckim serialom w naszym kraju. Lista produkcji znad Bosforu nie kończy się jednak na operach mydlanych. Na platformach streamingowych znaleźć można liczne filmy i seriale, które tematycznie i jakościowo odbiegają od tego, co znamy z telewizji. Które z nich warto obejrzeć? Oto 10 najlepszych tureckich seriali Netflixa.

Najlepsze tureckie seriale Netflixa – które produkcje z Turcji warto obejrzeć?

W 2017 roku Netflix zapowiedział swój pierwszy oryginalny serial turecki. Od tego czasu w Stambule powstało wiele produkcji na zlecenie serwisu. Są to treści bardzo zróżnicowane pod względem gatunkowym i tematycznym. Dowody na to znajdziesz w naszym zestawieniu TOP 10 tureckich seriali Netflixa.

„Atiye” (2021) – 3 sezony

Tytułowa bohaterka to młoda malarka, która wiedzie idealne życie w Stambule. Od dziecka towarzyszy jej tajemniczy symbol, którego znaczenia nie rozumie. Pewnego dnia archeolog imieniem Erhan odnajduje taki znak w Göbekli Tepe. Odkrycie to sprowadza Atiye na mistyczną ścieżkę do samopoznania. W roli głównej Beren Saat.

„Love 101” (2021) – 2 sezony

Turecki serial młodzieżowy, którego akcję osadzono w późnych latach 90. Grupka szkolnych outsiderów stara się powstrzymać swoją ulubioną nauczycielkę przed wyjazdem z miasta, swatając ją z nowym trenerem koszykówki. W obsadzie znaleźli się m.in. Mert Yazıcıoğlu, Pınar Deniz, Kubilay Aka, İpek Filiz Yazıcı i Alina Boz.

„Fatma” (2021) – 1 sezon

Fatma to 35-letnia sprzątaczka, która w trakcie poszukiwań swojego męża popełnia zbrodnię. Wplątuje się tym samym w sprawy, które zmuszają ją do kolejnych morderstw. Wszystkie uchodzą jej na sucho, ponieważ świat widzi w niej wyłącznie „panią od sprzątania”. W tytułowej roli – Burcu Biricik.

„The Protector” (2020) – 4 sezony tureckiego serialu Netflixa

To turecki serial Netflixa w klimacie fantasy, który doczekał się aż czterech sezonów. Jego głównym bohaterem jest chłopak ze Stambułu, który pewnego dnia odkrywa, że jest powiązany ze starożytnym zakonem. Decyduje się wypełnić swoje przeznaczenie, stając do walki z mrocznymi siłami, które zagrażają miastu. W jego rolę wciela się Çağatay Ulusoy.

„Rozkwit imperiów: Osmanowie” (2020) – 1 sezon

Monumentalne widowisko historyczne, w którego realizacji brali udział naukowcy, to zdecydowanie jeden z najlepszych tureckich seriali Netflixa. Przedstawia dzieje sułtana Mehmeda II, którego czyny zmieniły bieg historii. W tej sześcioodcinkowej serii wystąpiły gwiazdy tureckiego ekranu, takie jak Cem Yiğit Üzümoğlu, Osman Sonant, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar i Tuba Büyüküstün.

„Etos” (2020) – 1 sezon

Serial opowiada o różnorodnych mieszkańcach Stambułu, którzy spotykają się i nawiązują więzi wbrew dzielącym ich różnicom kulturowym. W obsadzie „Etosu” znaleźli się m.in. Öykü Karayel, Funda Eryiğit, Fatih Artman, Tülin Özen i Defne Kayalar.

„The Club” (2022) – 1 sezon

Oparty na prawdziwych wydarzeniach serial opowiada historię kobiety z lat 50. XX wieku, która po wyjściu z więzienia próbuje odszukać swoją 17-letnią córkę. Kiedy orientuje się, że dziewczyna ma kłopoty, godzi się na pracę w nocnym klubie, by spłacić jej dług. W tym nietypowym miejscu poznaje eklektyczną grupę, która staje się dla niej rodziną. W roli głównej Gökçe Bahadır.

„Na spacerniaku” (2019) – 2 sezony

Jeśli lubisz „Orange Is the New Black” oraz „Uwięzione”, z pewnością spodoba ci się także ten turecki serial Netflixa. „Na spacerniaku” przedstawia historię Deniz Demir (Demet Evgar), która trafia do więzienia po zastrzeleniu agresywnego męża. Na miejscu spotyka dwie rywalizujące grupy osadzonych. Deniz musi szybko zastosować się do panujących reguł.

„Immortals” (2018) – 1 sezon

Kolejny serial fantasy wyprodukowany w Turcji. Jego główną bohaterką jest wampirzyca o imieniu Mia, która po dwustu latach nieobecności przybywa do Stambułu. Planuje zemścić się na mężczyźnie, który przemienił ją w żądną krwi bestię. W roli głównej Elçin Sangu.

„50 m²” (2021) – 1 sezon

Płatny zabójca ucieka od mocodawcy, który go wychował, by odkryć swoją przeszłość. Schronienie znajduje w zajmującym 50m² zakładzie krawieckim w małej dzielnicy Stambułu. By nie dać się złapać, podaje się za kogoś innego. Ku jego zaskoczeniu, nowe otoczenie faktycznie zaczyna zmieniać go w zupełnie inną osobę. Główną rolę w serialu gra Engin Öztürk.

Znasz wszystkie powyższe tytuły? Wśród nowych tureckich seriali Netflixa znajdziesz też „Podwójne życie Uysalów” oraz „O północy w Pera Palace”.

Archiwum: marzec 2024