W dalszej części artykuły przedstawiamy ranking telewizyjnych seriali fantastycznych. Jednak zanim przejdziemy do zestawienia, odpowiedzmy na pytanie, czym jest fantastyka? Otóż jest to gatunek literacki i filmowy, który opiera się na kreowaniu świata przedstawionego znacznie różniącego się od rzeczywistości. Można wyróżnić kilka konstytutywnych cech gatunku fantasy:

  • magia;
  • fantastyczne postacie;
  • świat przedstawiony rządzi się nadprzyrodzonymi siłami;
  • magiczne przedmioty;
  • korzysta z folklorystycznych obyczajów i wierzeń;
  • odnosi się do archaicznych kultur, np. celtyckiej;
  • akcja często dotyczy uniwersalnych problemów, np. walka z dobra ze złem.

„Gra o tron”

Niekwestionowany hit produkcji HBO. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie obejrzałaby przynajmniej jednego z 8 sezonów. Serial jest adaptacją cyklu powieści autorstwa George’a R.R. Martina pod tytułem „Pieśń lodu i ognia”. Walka o władzę toczy się na kontynencie Westeros, na którym istnieje siedem, konkurujących ze sobą królestw. Historia pełna konfliktów, wrogich postaw i spisków. Finałowy odcinek serialu obejrzała rekordowa liczba widzów w USA – 19,3 mln osób.

„Stranger Things”

Tą produkcją Netflix zaskoczył wszystkich widzów. Akcja serialu toczy się w małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają. Osobliwy incydent rozpoczyna nieoczekiwany ciąg zdarzeń, którego nie da się powstrzymać. Prowadzi do zniknięcia dziecka, co zaczyna budzić duże zamieszanie w małej i do tej pory spokojnej społeczności. Mroczne i złowrogie siły nadprzyrodzone ukrywają się w miasteczku, a kilku mieszkańców zaczyna rozumieć, że dzieje się coś więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Serial jest nieoczywistym połączeniem serialu fantasy, science fiction, horroru, dramatu i komedii. Niekwestionowany hit wśród seriali ostatnich lat.

„Wiedźmin”

To serial fantastyczny, na który czekali nie tylko wszyscy entuzjaści twórczości Andrzeja Sapkowskiego, ale również wszyscy fani gry komputerowej opartej na tej samej historii. „Wiedźmin” to dramatyczny serial fantasy stworzony przez Lauren Schmidt Hissrich. Serial opowiada historię Geralta z Rivii, samotnego łowcy potworów, który stara się odnaleźć swoje miejsce w świecie, w którym ludzie często okazują się gorsi od potworów i bestii. Kiedy los kieruje go ku potężnej czarodziejce i młodej księżniczce obdarzonej niezwykłym darem, cała trójka musi nauczyć się samodzielnie poruszać po coraz bardziej niestabilnym kontynencie. Była to najbardziej oczekiwana premiera Netflixa w 2019 roku. Producentem wykonawczym serialu jest, znany z nagradzanych animacji, Tomasz Bagiński.

„Tajemnica Sagali”

Serial przygodowy dla dzieci i młodzieży. 10-letni Kuba mieszka w Warszawie i kolekcjonuje kamienie. Pewnego dnia zdobywa fragment magicznego, obdarzonego wielką mocą, kamienia – Sagali i zaczyna poszukiwania jego pozostałych części. To prowadzi chłopca do pełnej przygód podróży w czasie i przestrzeni. Wraz ze starszym bratem odwiedza przeszłość i poznaje różne kultury świata. Musi rozwiązać trudne zadania, aby w końcu zdobyć kompletny kamień. Serial składa się z 14 odcinków.

„Buffy Postrach Wampirów”

Buffy Summers bez względu na to, jak bardzo stara się być „normalną dziewczyną”, nie może uciec przed swoim przeznaczeniem… Na szczęście nie jest sama w swoim dążeniu do ocalenia świata, ponieważ ma do pomocy swoich przyjaciół, przezabawną (i zaskakująco skuteczną) drużynę walczącą ze złem, zwaną „Scooby Gang”. Buffy i spółka wspólnie, pokonują demony, przetrwają apokalipsę za apokalipsą, idą do szkoły średniej i na studia. Ale przede wszystkim dociera do nich, że dorastanie może być czasem… dosłownym piekłem. Serial fantastyczny z elementami horroru. Produkcja skierowana do nastoletnich widzów.

„Co robimy w ukryciu”

Serial produkcji HBO oparty na fabule filmu z 2014 roku o tym samym tytule. Spojrzenie na codzienne (a raczej nocne) życie trzech wampirów, którzy mieszkają razem od ponad 100 lat na Staten Island. Towarzyszy im jeszcze czwarty wampir – energetyczny, oraz sługa, który pragnie zostać przemienionym w nieśmiertelne stworzenie. Cała piątka boryka się z pozoru zwykłymi problemami, ale rozwiązują je na bardzo nietypowe sposoby. Produkcja zrealizowana w konwencji serialu paradokumentalnego. „Co robimy w ukryciu” to fantastyczna rozrywka z dużą dawką czarnego i absurdalnego humoru.

„Czarodziejki”

Serial telewizyjny niezwykle popularny na pod koniec lat 90. XX wieku. Trzy dorosłe siostry Halliwell odkrywają, że są potomkiniami rodu czarownic. Każda z nich posiada szczególną umiejętność (zatrzymywanie czasu, przesuwanie przedmiotów, widzenie przyszłości), a ponadto potrafią łączyć swoje zdolności w tak zwaną „Moc Trójki”, by móc walczyć z demonami, czarnoksiężnikami i innymi złymi siłami, które zagrażają światu.

„The Magicians”

Dramat fantastyczny o magii, który warto obejrzeć. Po przyjęciu do tajnej akademii grupa uczniów odkrywa, że magia, o której czytali w dzieciństwie, jest niezwykle realna i bardziej niebezpieczna, niż kiedykolwiek mogli przypuszczać. Ale czy zauroczenie magiczną mocą nie odwróci ich uwagi od doskonalenia swoich zdolności, kiedy będą ich najbardziej potrzebować?

„Merlin”

Młody Merlin jest nastolatkiem, który odkrywa swój magiczny dar, a następnie uczy się go opanowywać. Utalentowany chłopak trafia pod skrzydła Gajusza – nadwornego medyka króla Uthera Pendragona. Mędrzec uczy go medycyny, trenuje jego magiczne umiejętności i ostrzega go przed silną niechęcią Uthera do magii. Merlin zostaje giermkiem szlachetnego, lecz nierozważnego Księcia Korony – Artura, którego losy wiążą się na zawsze z Merlinem.

To tylko kilka propozycji seriali fantastycznych, która nasza redakcja uważa za całkowity top. Mamy nadzieję, że znalazłeś wśród nich coś dla siebie.

Archiwum: marzec 2024