Kostium odgrywa istotną rolę w wielu dziełach kinowych i telewizyjnych. Istnieje jednak szczególny rodzaj produkcji, w których ma on wyjątkowe znaczenie. Mowa oczywiście o filmach i serialach kostiumowych. Netflix to platforma, która opanowała ten gatunek do perfekcji i zdeklasowała konkurencję, wypuszczając na ekrany dzieła takie, jak „The Crown” czy „Bridgertonowie”. Pierwsze z nich stało się jednym z najczęściej nagradzanych współczesnych seriali, zaś drugie okazało się najchętniej oglądaną anglojęzyczną produkcją platformy. Lista dobrych seriali kostiumowych Netflixa nie kończy się jednak na dwóch tytułach. Sprawdź, co jeszcze warto obejrzeć.

Najlepsze seriale kostiumowe – Netflix Originals i produkcje na licencji

Wśród seriali kostiumowych Netflixa znajdziesz zarówno opowieści o nordyckich podbojach z VIII wieku, jak i historie z brytyjskiego dworu, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. W niektórych seriach przeważają wątki romansowe, w innych króluje naturalistyczna przemoc. Można mieć zatem pewność, że każdy fan dawnych dziejów znajdzie w serwisie coś dla siebie.

Poniższa lista wskaże ci, od czego najlepiej zacząć swoje poszukiwania. Część prezentowanych tytułów powstała na zlecenie platformy, pozostałe to produkcje tradycyjnych telewizji, takich jak History czy BBC. Należy mieć to na uwadze, sięgając po najlepsze seriale kostiumowe na Netflixie, ponieważ niektóre z nich mogą za jakiś czas zniknąć z serwisu.

„Bridgertonowie” (2020) – 2 sezony

Życie na salonach angielskich z czasów regencji nie było łatwe. Bezustannie należało szukać męża, martwić się o swoją reputację w towarzystwie, romansować i zaprzątać sobie głowę romansami innych. Na szczęście bohaterowie „Bridgertonów” dzielnie znoszą ten trud już od dwóch sezonów. W ich role wcielają się m.in. Phoebe Dynevor, Rege-Jean Page, Jonathan Bailey i Simone Ashley. Serial powstał w oparciu o cykl bestsellerów Julii Quinn.

„The Crown” (2016) – 4 sezony

Jedna z najbardziej uznanych produkcji spośród seriali kostiumowych Netflixa, która w 2022 roku doczeka się 5. sezonu. Serial przedstawia historię Elżbiety II od momentu objęcia przez nią brytyjskiego tronu, ukazując liczne dylematy, rozterki i osobiste tragedie, z jakimi na przestrzeni lat zmaga się ona i będąca na świeczniku rodzina. Rolę królowej Elżbiety II grały do tej pory Claire Foy i Olivia Colman. Teraz zastąpi je Imelda Staunton.

„Wikingowie” (2013) – 6 sezonów

Naturalistyczny serial historyczny, w którym można podziwiać realia VIII-wiecznej Skandynawii. Jego głównym bohaterem jest Ragnar Lodbrok (Travis Fimmel), który podważa autorytet lokalnego jarla i na własną rękę rozpoczyna serię podbojów. Zazdrosny wódz poprzysięga mu zemstę.

W 2022 roku Netflix zaprezentował własny sequel serialu o tytule „Wikingowie: Walhalla”.

„Peaky Blinders” (2013) – 6 sezonów

Słynny brytyjski serial telewizyjny, którego akcja toczy się w Birmingham w latach 20. XX wieku. Głównym bohaterem jest Thomas Shelby, który gotów jest zapłacić każdą cenę, by jego gang przejął kontrolę nad miastem. W główną rolę wciela się Cillian Murphy. W obsadzie znaleźli się też Sam Neill, Tom Hardy i Adrien Brody.

„Alienista” (2018) – 2 sezony

Nowy Jork, rok 1896. Genialny psycholog dr Laszlo Kreizler (Daniel Brühl) wraz ze swoim przyjacielem Johnem Moorem (Luke Evans) i Sarą Howard (Dakota Fanning) tropią seryjnego mordercę, kładąc podwaliny pod współczesną kryminologię. Bez wątpienia ten opis może cię przekonać do sprawdzenia serialu kostiumowego Netflixa!

„Frontier” (2016) – 3 sezony

W XVIII wieku Ameryką Północną targały nie tylko walki między rdzenną ludnością a Europejczykami, lecz także wojna o wpływy między kolonizatorami. Jason Momoa wciela się w niebezpiecznego banitę, który stara się przejąć kontrolę nad handlem furtami.

„Downton Abbey” (2010) – 6 sezonów

Wychwalany za wierność epoce i doskonałe kreacje aktorskie hit, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Serial śledzi losy rodziny Crawleyów oraz jej służby, zamieszkujących tytułowy dwór. Jego akcja toczy się w XIX wieku, zaś w bohaterów wciela się plejada brytyjskich gwiazd. Od 2021 roku wszystkie odcinki produkcji są dostępne na Netflix.

„Hiszpańska księżniczka” (2019) – 2 sezony

Katarzyna Aragońska była pierwszą żoną niesławnego Henryka VIII. Serial kostiumowy Netflixa z Charlotte Hope w tytułowej roli przedstawia jej początki na angielskim dworze. Warto sprawdzić współczesną interpretację historii.

„Kucharka z Castamar” (2021) – 1 sezon

Jeden z najnowszych seriali kostiumowych Netflixa, którego akcja toczy się w XVIII-wiecznym Madrycie. Produkcja opowiada o rodzącym się uczuciu między borykającą się z agorafobią kucharką i owdowiałym księciem. Główne role grają Michelle Jenner i Roberto Enríquez.

„Outlander” (2014) – 6 sezonów

Romans fantasy, w którym nagość występuje niemal tak często, jak stroje z epoki. Brytyjska pielęgniarka z okresu II wojny światowej przenosi się w czasie o 200 lat wstecz, gdzie poznaje przystojnego Szkota. Problem w tym, że w XX wieku zostawiła swojego męża… „Outlander”, oparty na cyklu książek Diany Gabaldon, to niezwykle popularny serial kostiumowy. Netflix udostępnia obecnie odcinki 6. sezonu.

Jeśli interesują cię nie tylko seriale, lecz także produkcje pełnometrażowe, sięgnij do naszego zestawienia najlepszych filmów kostiumowych.

Archiwum: marzec 2024