Swój pierwszy hiszpański serial Netflix wyprodukował w 2017 roku. Od tego czasu na Półwyspie Iberyjskim powstało wiele innych odcinkowych produkcji, które zlecił bądź przysposobił sobie gigant streamingowy. Wśród nich największą sławę i miłość fanów zdobył „Dom z papieru”. Kiedy serial stacji Antena 3 trafił na międzynarodową platformę, szybko stał się światowym fenomenem. A to bardzo szybko zaowocowało wzrostem popytu na hiszpańskie filmy i seriale. Netflix z radością wykorzystuje ten fakt, inwestując w kolejne projekty z tego kraju. Które z nich są najbardziej udane? Przedstawiamy 10 najlepszych hiszpańskich seriali Netflixa.

Najlepsze hiszpańskie seriale Netflixa – TOP 10 produkcji, które warto obejrzeć

W naszym rankingu nie wzięliśmy pod uwagę seriali, na które Netflix uzyskał jedynie czasową licencję. Pominęliśmy też hiszpańskojęzyczne dzieła z Ameryki Południowej. Poniżej znajdziesz tylko te seriale z Hiszpanii, które streamer określa mianem Netflix Originals. Są to zarówno produkcje zrealizowane na zlecenie platformy, jak i projekty lokalnych telewizji, które Netflix udostępnia na arenie międzynarodowej jako wyłączny dystrybutor.

„Dom z papieru” („La casa de papel” ) – 5 sezonów

Fenomen popkulturowy, jeden z największych hitów Netflixa i najsłynniejszy hiszpański serial XXI wieku. Jego fabuła skupia się na grupie przestępców pod wodzą niejakiego Profesora, którzy w pierwszym sezonie barykadują się z zakładnikami w Hiszpańskiej Mennicy Królewskiej. W kolejnych odsłonach serii ich czyny są coraz bardziej brawurowe i coraz bardziej niebezpieczne. Serial zakończył się po pięciu sezonach w grudniu 2021 roku.

„Telefonistki” („Las chicas del cable”) – 5 sezonów

Pierwszy hiszpański serial Netflixa, który trafił na platformę w 2017 roku. Opowiada o czterech kobietach z lat 20. XX wieku, które podejmują pracę w nowoczesnej centrali telefonicznej w Madrycie. Głównymi tematami serialu są przyjaźń łącząca bohaterki, ich życie uczuciowe, a także rola kobiet w hiszpańskim społeczeństwie sprzed 100 lat.

„Niewinny” („El inocente”) – 1 sezon

Harlan Coben przełożony na język hiszpański. Głównym bohaterem serialu limitowanego pt. „Niewinny” jest Mateo, który przed laty przypadkowo zabił człowieka, kiedy chciał przerwać bójkę. Po długim czasie szczęścia i spokoju jego koszmar powraca. Mężczyzna otrzymuje niepokojący telefon, który wciąga go w kolejne mroczne intrygi i rzuca na niego cień nowych podejrzeń.

„Uwięzione” („Vis a vis”) – 4 sezony

Hiszpańska odpowiedź na „Orange Is the New Black” z gwiazdami „Domu z papieru” obsadzie. Serial opowiada o dziewczynie imieniem Macarena, którą chłopak wrobił w przestępstwo finansowe. Kiedy trafia ona za kratki, szybko musi nauczyć się brutalnych reguł panujących między więźniarkami. Produkcja doczekała się czterech sezonów i kontynuacji w postaci „Uwięzione: Hotel Oaza”.

„H” („Hache”) – 2 sezony

Do najlepszych hiszpańskich seriali Netflixa należy też inspirowana prawdziwą historią opowieść osadzona w Barcelonie z lat 60. XX wieku. Jej główną bohaterką jest Helena, która pnie się po szczeblach przestępczej kariery. Zaczyna jako zwykła prostytutka, by z czasem stać się szychą w narkotykowym biznesie.

„Pełne morze” („Alta mar”) – 3 sezony

Lata 40. XX wieku. Carolina Villanueva podróżuje w towarzystwie swojej siostry Evy luksusowym statkiem po Atlantyku. W trakcie rejsu dochodzi do zabójstwa, a na jaw wychodzą mroczne sekrety rodzinne głównych bohaterek.

„Szkoła dla elity” („Elite) – 5 sezonów

Trudno powiedzieć, czy „Szkoła dla elity” należy do najlepszych seriali hiszpańskich. Z pewnością jest jednak jednym z największych europejskich hitów platformy. Opowiada o ekskluzywnej szkole dla dzieci z bogatych domów, do której zaczyna uczęszczać trójka nastolatków z klasy robotniczej. W pierwszych sezonach pojawili się Denver i Rio z „La casa de papel”. W kwietniu 2022 roku na Netflixie zadebiutował 5. sezon serialu.

„Toy Boy” – 2 sezony

Thriller erotyczny, którego fabuła skupia się na striptizerze oskarżonym o morderstwo. Mężczyzna z pomocą młodej prawniczki próbuje udowodnić, że to nie on jest zabójcą, lecz to jego kochanka wrobiła go w mord na swoim mężu.

„Valeria” – 2 sezony

Lubisz „Seks w wielkim mieście”? W takim razie bez wątpienia spodoba ci się hiszpański serial Netflixa „Valeria”. Tytułowa bohaterka to pisarka, która przechodzi właśnie kryzys w pracy i w małżeństwie. Z pomocą trzech najbliższych przyjaciółek próbuje poukładać sobie życie, poznając wielu gorących facetów.

„Sky Rojo” – 2 sezony

Nowy serial twórców „Domu z papieru” skupia się na trzech prostytutkach, które po tragicznym wypadku są zmuszone do ucieczki przed zbirami swojego alfonsa. Produkcja pełnymi garściami czerpie z kina eksploatacji, jednocześnie próbując dorównać brawurą swojemu słynnemu poprzednikowi.

Jeśli chodzi o hiszpańskie seriale, Netflix ma obecnie w swojej ofercie również takie warte obejrzenia tytułu, jak „Velvet”, „Smak stokrotek”, „White Lines”, „Kokainowe wybrzeże”, „Bałagan, jaki zostawisz” i „Życie bez pozwolenia”. Zachęcamy także do przejrzenia naszych pozostałych zestawień i rankingów serialowych, gdzie znajdziesz popularne produkcje z innych krajów.

Archiwum: luty 2024