Seriale o zorganizowanych grupach działających poza prawem to w zasadzie gatunek bardzo podobny do seriali opowiadających o działaniu mafii. Czasem granica między nimi jest bardzo cienka. Innym razem produkcje te tworzą własne, specyficzne światy, niezwykle odległe od tego, co możesz kojarzyć z „Rodziny Soprano” czy „Narcos”. Taka grupa przestępcza to struktura inna niż rozwinięta siatka mafijna; skromniejsza i mniej zorganizowana. Które z tytułów tego typu warto obejrzeć i dlaczego? Zobacz!

Synowie Anarchii”

Hitowy tytuł, który nadawała stacja FX. Zadebiutował w 2008 roku i doczekał się kilku sezonów. Tytułowi Synowie to grupa motocyklistów, do której należy protagonista serialu, Jackson „Jax” Teller w tej roli Charlie Hunnam znany choćby z roli w filmie „Hooligans”. Jackson odnajduje stary dziennik swojego nieżyjącego ojca, byłego przywódcy grupy. Postanawia wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu jednostki. Jak to się skończy?

Opowieść o odzianych w skóry rzezimieszkach odznacza się wciągającą fabułą, wysokim poziomem brutalności, a także dobrym aktorstwem. Dość powiedzieć, że na ekranie zobaczysz Rona Perlmana, znanego z „Hellboya”, czy Katey Sagal, czyli słynną Peggy ze „Świata według Bundych”. Dostała ona zresztą za swoją rolę Złoty Glob dla najlepszej aktorki w dramacie.

Mayans M.C.”

„Synowie Anarchii” okazali się wielkim sukcesem. Nic więc dziwnego, że choć produkcja się zakończyła, FX wyprodukował kolejny tytuł w podobnym rodzaju, spin-off hitu z Charlie Hunnamem. „Mayans M.C.” to historia Ezekiela Reyesa – w tej roli JD Pardo – członka tytułowej grupy motocyklistów, czyli Mayans. Grupa znana jest z serialu z Hunnamem, gdzie jej członkowie byli antagonistami. Mayans działają na granicy Kalifornii i Meksyku.

Podobnie jak w poprzednio omawianym tytule, tak i tu otrzymasz sporą dozę emocji i przemocy. Czyli to, co fani seriali o życiu na granicy prawa lubią najbardziej. Czy jest to tytuł słabszy, lepszy od pierwowzoru, czy trzymający poziom? Cóż, „Mayans M.C.” doczekali się trzech sezonów, więc historia Ezekiela zaangażowała odbiorców.

Peaky Blinders”

Słynny brytyjski serial, którego pomysłodawcą był Steven Knight. Akcja rozgrywa się na Wyspach Brytyjskich w latach 20. XX wieku, niedługo po I wojnie światowej. Główny bohater to Tommy Shelby w tej roli Cillian Murphy który jest szefem tytułowej grupy. Peaky Blinders toczą boje z różnymi antagonistami. W pierwszych dwóch sezonach ich głównym przeciwnikiem jest inspektor Campbell; w tej roli znany z „Parku Jurajskiego” Sam Neill. W kolejnych pojawiają się rywalizacje z innymi grupami.

Zobaczysz tu kilku słynnych aktorów, na czele z Adrienem Brody’m, nagrodzonym Oscarem za „Pianistę” Romana Polańskiego, czy znanym z „Mad Max: Fury Road” Tomem Hardy’m. Ten brytyjski tytuł odznacza się wiernością w ukazaniu świata Wysp Brytyjskich sprzed stu lat.

Mob City”

Fabuła tego serialu gangsterskiego oparta jest na prawdziwym konflikcie, który miał miejsce niedługo po II wojnie światowej w Los Angeles. Jego strony to szef miejscowej policji, William Parker, oraz Mickey Cohen ze świata przestępczości zorganizowanej. Obaj są inteligentni, silni, a gdy trzeba – bezwzględni. W role przeciwników wcielili się odpowiednio Neal McDonough i Jeremy Luke.

W tej historii rodem z miasta aniołów nie ma jasnego podziału na dobro i zło, jest za to brudna pełna przemocy walka o kontrolę nad Los Angeles. Choć „Mob City” daleko do poziomu „Ojca chrzestnego”, jest to propozycja z pewnością warta sprawdzenia.

Snowfall”

Ponownie propozycja ze stacji FX. Tym razem nie jest to spin-off motocyklowych opowieści. W „Snowfall” obserwujesz kilku bohaterów. Serial rozgrywa się w latach 80, w Los Angeles.

Franklin to Afroamerykanin, który stawia pierwsze kroki w kartelu narkotykowym. Gustavo to zapaśnik, którego rodzina żyje na granicy prawa. Jest też Lucia, córka szefa mafii z Meksyku, która stara się radzić sobie ze swoimi problemami. Wątki łączą się ze sobą i mieszają, tworząc przejmujący i świetnie zrealizowany fresk, który odsłania mrok i moralną nędzę Los Angeles, zalewanego coraz silniej przez kokainę. Serial nie tylko o zbrodni i jej sprawcach, ale i o upadku wartości.

Gangi Londynu”

I znów tytuł rodem z Wysp Brytyjskich. Serial zaczyna się od śmierci Finna Wallace’a, wieloletniego lidera jednej z londyńskich grup władających stolicą Anglii. Jego śmierć pociąga za sobą reakcję łańcuchową. Zaczyna się walka o władzę nad miastem. Syn Wallace’a próbuje rozwikłać też zagadkę śmierci ojca.

Historia londyńskich przestępców zebrała wiele pochwał za znakomitą realizację scen akcji i dobre aktorstwo. Gęsta intryga i siatka powiązań między bohaterami to inne atuty tego serialu, które sprawiają, że warto udać się z nimi do niebezpiecznego Londynu.

Ozark”

W tym serialu główną rolę gra Jason Bateman, znany choćby z komediowego hitu „Bogaci bankruci”. Tu jednak wciela się w postać iście dramatyczną. Gra Marty’ego Byrda, doradcę finansowego, który potajemnie zajmował się praniem brudnych pieniędzy dla mafii. W wyniku zatargu z gangsterami jego partner zostaje zamordowany, a Marty zmuszony, by przenieść się wraz z rodziną nad tytułowe jezioro Ozark. Tam ma szukać sposobu na wypranie ogromnej ilości gotówki. To jednak dopiero początek problemów. Do głosu bowiem rychło dojdą także miejscowe grupy przestępców z Missouri…

Klimat „Ozark” jest unikatowy, jednocześnie intrygujący i odpychający. To rodzaj serialu, w którym możesz wyraźnie odczuć dokładnie to, co czuje główny bohater – lęk, zmęczenie i nienawiść do otaczającego go świata.

Fargo”

„Fargo” to serial o działalności przestępczej i prowadzącej ją grupach, choć w pełni podgatunek ten realizowany jest dopiero przez drugi sezon. To właśnie w nim poznasz rodzinę Gerhardtów, operującą w tytułowym mieście. Po wylewie, który przechodzi szef grupy, pieczę nad rodziną musi sprawować jego żona, Floyd. „Fargo” pełne jest nieoczekiwanych zdarzeń i potyczek między przestępcami, w których istotną rolę odgrywa także gangster Mike Milligan, znakomicie zagrany przez Bokeema Woodbine’a. Wysmakowany, emocjonujący, ukazujący piękną i groźną zimę – takim serialem jest „Fargo”.

Jak widzisz, seriale o przestępcach to z jednej strony zawsze realizacja podobnego schematu. Różne grupy rywalizują między sobą, toczą walkę o władzę i pieniądze. Jednocześnie, seriale te mogą – poprzez sensacyjne tło – stanowić ciekawy komentarz do otaczającej rzeczywistości. A co jeszcze istotniejsze, nierzadko są uniwersalnymi dramatami o istocie władzy.

Archiwum: styczeń 2024