Zawód lekarza od zawsze był bardzo ceniony, ze względu na charakter tej profesji. Ludzie poważają medyków, ponieważ ratują oni ludzkie życie. Prawdopodobnie z tego powodu powstaje na ich temat tak wiele docenionych filmów i kultowych seriali, które na zawsze zapiszą się w historii telewizji. Jeżeli poszukujesz tytułu o tej tematyce dla siebie, to sprawdź najlepsze seriale o lekarzach z naszego artykułu.
„Ostry dyżur” (1994-2009)
Zdecydowanie najpopularniejszy serial lat 90. Produkcja, która stworzyła karierę George’a Clonneya rolą Douga Rossa i otworzyła mu drzwi do Hollywood. To serial fabularny z wątkami dramatycznymi, który pokazuje przeplatanie się życia ze śmiercią na izbie przyjęć szpitala w Chicago. Każdy odcinek przedstawia jeden dzień z pracy lekarzy oddziału ratunkowego. Są tam chwile radosne, ale i tragiczne. Lekarze codziennie zmagają się z walką o życie swoich pacjentów, niezależnie od spraw prywatnych, które też odgrywają istotną rolę każdego epizodu. Ten świetny serial był emitowany przez 15 lat.
Jeżeli chcesz zobaczyć, jak pracuje ratownik medyczny na filmowym ekranie, możesz zapoznać się też z tym artykułem: https://ratownikmed.pl/jakie-sa-filmy-o-ratownikach-medycznych/
„Chirurdzy” (2005-obecnie)
Trudno nie zauważyć podobieństwa do „Ostrego dyżuru”, niemniej jest to absolutny hit, który obecnie ma już 18 sezonów i nic nie zapowiada jego końca! Główną bohaterką serialu jest aspirująca do zostania chirurgiem Meredith Grey (Ellen Pompeo), jednak nie tylko jej losy śledzimy na ekranie. Swoją zawodową przygodę zaczyna od rezydentury w jednym z najlepszych szpitali – Seattle Grace. Pracuje wraz z grupą innych młodych rezydentów, którzy wspólnie rywalizują o najciekawsze przypadki medyczne i asystenturę przy stole operacyjnym. Jak dalej potoczyła się jej kariera?
„Dr House” (2004-2012)
Jeśli lubisz błyskotliwe seriale o lekarzach, ten przypadnie ci do gustu. Dr Gregory House – postać grana przez Hugh Laurie’ego, która zapoczątkowała modę na bycie sarkastycznym i złośliwym. Tytułowy bohater to antyspołeczny, dowcipny, arogancki i uzależniony od środków przeciwbólowych lekarz, który, szukając diagnozy, posuwa się do dyskusyjnych metod. Prawdopodobnie, gdyby nie był tak piekielnie inteligentnym i zdolnym diagnostą, zostałby bezrobotnym ćpunem. Jednak dzięki intelektowi jest niezwykle wziętym specjalistą, który wraz ze swoim zespołem lekarzy podejmuje się wyłącznie terapii przypadków rzadkich, z pozoru niemożliwych do wyleczenia.
„Szpital New Amsterdam” (2018-obecnie)
Pewnego dnia w najstarszym szpitalu w Stanach Zjednoczonych pojawia się błyskotliwy i czarujący Dr Max Goodwin (Ryan Eggold), który został nowym dyrektorem placówki. Zależy mu na zapewnieniu odpowiedniej opieki pacjentom i godnych warunków personelowi, dlatego planuje walczyć z problematyczną biurokracją, która wszystko utrudnia. Zarówno lekarze, jak i pacjenci są sceptyczni wobec tych planów, bo już niejednokrotnie obiecywano im zmiany. Mimo to dyrektor nie cofnie się przed niczym, aby przywrócić dawną sławę szpitalowi. Czy mu się to uda? Przy takich serialach o lekarzach jak ten nie będziesz się nudzić!
„The Good Doctor” (2017-obecnie)
Shaun Murphy (Freddie Highmore), młody chirurg z autyzmem i zespołem sawanta, przenosi się ze spokojnego życia w małej miejscowości, aby rozpocząć pracę na oddziale chirurgicznym prestiżowego szpitala w Kalifornii. Społecznie niedostosowany bohater wykorzystuje swój niezwykły intelekt do ratowania życia pacjentów, rozwiązywania ciekawych przypadków medycznych i podważania autorytetu kolegów z pracy. Nieszablonowa postać młodego lekarza Shauna podbiła serca widzów na całym świecie, czyniąc produkcję jednym z chętniej oglądanych seriali o lekarzach.
„Siostra Jackie” (2009-2015)
Można podejrzewać, że serial powstał w odpowiedzi na postać Dr. House’a, niemniej jednak produkcję emitowano znacznie krócej. Tytułowa Jackie (Edie Falco) to uzależniona od narkotyków pielęgniarka, która boryka się z trudami życia codziennego i wymagającą pracą w nowojorskim szpitalu. Serial naszpikowany oryginalnymi, dziwacznymi, lekko ironizującymi żartami. Świetna rozrywka na samotny wieczór z miską chipsów.
„The Knick” (2014-2015)
Amerykański serial przedstawia życie zawodowe i osobiste zmagania personelu szpitala Knickerbocker w Nowym Jorku na początku XX wieku. A problemów tam nie brakuje – egoizm, konflikty, napięcia na tle osobistym, spory na tle rasowym, uzależnienia od narkotyków, romanse, brak funduszy, zamknięte umysły i przestarzałe techniki medyczne to tylko część utrudnień, z jakimi się zmagają na co dzień bohaterowie.
„Hoży doktorzy” (2001-2010)
Surrealistyczny sitcom z absurdalnym poczuciem humoru, który bawi, ale ma też w sobie nutkę gorzkiej satyry o naturze człowieka. Głównym bohaterem jest John „J.D.” Dorian (Zach Braff), który rozpoczął pracę w Szpitalu Świętego Serca w Kalifornii i usiłuje się odnaleźć w skomplikowanym świecie medycyny. Poznajmy nie tylko jego perypetie, ale również innych zakręconych lekarzy pracujących w tej samej placówce. Uwaga, humor ostry jak chirurgiczne cięcie!
„Doktor Quinn” (1993-1998)
Absolutny telewizyjny hit w latach 90.! Michaela Quinn (Jane Seymur) to córka bostońskiego doktora medycyny, która postanawia na przekór wszystkim zostać lekarką, co w XIX wieku nie było powszechne. Po wojnie secesyjnej przeprowadza się do małego, przygranicznego miasteczka Colorado Springs i postanawia tam założyć praktykę. Mieszkańcy nie są zachwyceni jej wyemancypowaną postawą, ale ona konsekwentnie pracuje nad ich zaufaniem, jednocześnie wchodzi związek z przystojnym Sullym (Joe Lando).
„M*A*S*H” (1972-1983)
Humorystyczne perypetie personelu szpitala polowego podczas interwencji militarnej w Korei. Pielęgniarki i lekarze każdego dnia wymyślają sobie nowe rozrywki, które ułatwią im przetrwanie w tych niebezpiecznych okolicznościach. Nie zmienia to faktu, że wojna w Korei nieprzerwanie trwa. Serial cieszył się ogromną popularnością w latach 70., bo przełamywał wiele tematów tabu. Zdecydowanie warto obejrzeć.
„Masters of sex” (2013-2016)
Serial fabularny oparty na faktach. Jest rok 1956. Dr William Howell Masters (Michael Sheen) jest specjalistą w dziedzinie płodności, ale fascynują go również nauki nad ludzką seksualnością. Nie podchodzi jednak do badań w odpowiedni sposób. Na szczęście poznaje swoją partnerkę badawczą, a później również kochankę – Virginię Ellis Johnson (Lizzy Caplan), która uświadamia mu, że nie ma pojęcia o kobiecej seksualności. Tym samym zapoczątkowuje rewolucję w jego zamyśle badawczym oraz życiu prywatnym. „Masters of sex” to historia ich związku i powstawania pionierskich badań szpitalnych nad ludzką seksualnością. Ich dorobek naukowy stanowi podwalinę dzisiejszej seksuologii.
Polskie seriale o lekarzach
„Na dobre i na złe” (1999-obecnie)
Któż nie zna szpitala w Leśnej Górze, doktor Zosi (Małgorzata Foremniak) czy doktora Burskiego (Artur Żmijewski)? Tylko ten, kto nie oglądał serialu „Na dobre i na złe”. Akcja serialu toczy się dookoła życia pracowników i pacjentów słynnej placówki medycznej. To jeden z najpopularniejszych polskich seriali o lekarzach.
„Daleko od noszy” (2003-2008)
Rubaszny sitcom o lekarzach z fikcyjnego szpitala. Satyryczny obraz polskiej opieki medycznej. Absurdalne sytuacje, z których pacjenci wychodzą bez szwanku lub z dodatkowym uszczerbkiem na zdrowiu. Lekarze, którym brakuje kompetencji i profesjonalizmu. Leniwe pielęgniarki i niemiłe salowe. Wszystko ubrane w sarkastyczne poczucie humoru.
„Diagnoza” (2017-2019)
Anna (Maja Ostaszewska) na skutek wypadku drogowego trafia do szpitala w Rybniku. Na miejscu okazuje się, że ofiara straciła pamięć. Mimo to spotyka się z dużą życzliwością ze strony personelu kliniki i po krótkim czasie okazuje się, że sama posiada dosyć rozległą wiedzę medyczną. Czy to przypadek, że bohaterka trafia akurat do tego szpitala?
Seriale o lekarzach – podsumowanie
W ostatnim czasie istny renesans przechodzą seriale medyczne. HBO Go, Netflix czy Amazon Prime produkują coraz to nowsze seriale o doktorach, ale można też na nich znaleźć tytuły sprzed lat. A jakie są twoje ulubione seriale medyczne?