Jeśli chodzi o produkcje młodzieżowe, w telewizji i internecie króluje obecnie serial HBO pt. „Euforia”. Nie oznacza to jednak, że konkurencja śpi. Seriale Netflixa dla młodzieży wyrastają jak grzyby po deszczu, a do tego są niezwykle różnorodne. Na platformie można znaleźć zarówno przejmujące dramaty, gorące romanse, lekkie i czarne komedie, mroczne produkcje o magii, thrillery detektywistyczne, jak i seriale przygodowe. Jaka jest najciekawsza część oferty dla nastoletnich widzów?

Najlepsze seriale Netflixa dla młodzieży – TOP 10 produkcji o nastolatkach

Poszukując młodzieżowych seriali na Netflixie, natkniesz się na setki dzieł. Niektóre z nich przychodzą i odchodzą jako filmy i seriale na licencji, inne stanowią oryginalne produkcje platformy. I to właśnie na nich skupimy się w poniższym zestawieniu. Które z seriali Netflixa dla młodzieży są najlepsze? Oto lista TOP 10 tytułów.

„Sex Education” – 3 sezony

Najlepszy serial Netflixa dla młodzieży, który poza ukazywaniem scen seksu i rozterek nastolatków, niesie też bardzo wartościowy przekaz. Jego głównym bohaterem jest Otis, który postanawia założyć szkolną poradnię seksualną. Nie ma wielkiego doświadczenia w tych kwestiach, ale jako syn seksuolożki jest świetnie przygotowany teoretycznie. Dotychczas ukazały się trzy sezony serialu. Główne role grają w nim Asa Butterfield, Emma Mackey, Aimee Lou Wood, Ncuti Gatwa oraz Gillian Anderson.

„Riverdale” – 6 sezonów

Archie Andrews i jego przyjaciele z Riverdale narodzili się na kartach komiksów już w 1942 roku. Natomiast w 2017 roku Roberto Aguirre-Sacasa przeniósł ich dziwaczne perypetie na ekran, co okazało się gigantycznym sukcesem. Produkcja The CW, którą w Polsce dystrybuuje wyłącznie Netflix, to jeden z najsłynniejszych seriali dla młodzieży w XXI wieku. Gwiazdami są K.J. Apa, Lili Reinhart, Camila Mendes i Cole Sprouse. W produkcji tuż przed śmiercią występował także Luke Perry.

„Stranger Things” – 3 sezony

Wielki hit wśród seriali Netflixa dla młodzieży i przepiękny hołd dla produkcji młodzieżowych z lat 80. XX wieku. Dzieło braci Duffer opowiada o grupie młodocianych nerdów z miasteczka Hawkins w stanie Indiana, którzy odkrywają mroczny, odwrócony świat. Dzieje się to po tym, jak jeden z nich zostaje do niego wciągnięty. W rolach głównych wystąpili Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Noah Schnapp, Caleb McLaughlin, Sadie Sink, Gaten Matarazzo, Joe Keery, Natalie Dyer, Charlie Heaton, David Harbour oraz Winona Ryder. Obecnie fani wyczekują 4. sezonu serialu.

„Trzynaście powodów” („13 Reasons Why”) – 4 sezony

Przejmujący serial dla nastolatków, który wywołał liczne kontrowersje z uwagi na poruszaną problematykę. Centralną postacią jest w nim Hannah Baker (Katherine Langford), która popełniła samobójstwo, zostawiając po sobie trzynaście kaset z nagraniami tłumaczącymi jej decyzję. Produkcja ukazywała bardzo dosłowne akty przemocy oraz prezentowała scenę samobójstwa nastolatki. Jednak wbrew opiniom o demoralizacji młodych widzów, „13 powodów” należy zaliczyć do najważniejszych produkcji młodzieżowych ery #metoo. Serial skończył się po czterech sezonach.

„Chilling Adventures of Sabrina” – 4 sezony

W 2018 roku Netflix przedstawił widzom nową, mroczną wersję serialu młodzieżowego o Sabrinie Spellman, która próbuje łączyć życie zwykłej nastolatki z Baxter High z nauką w Akademii Sztuk Niewidzialnych. Produkcję zakończono po czterech sezonach, jednak Kiernan Shipka powróciła w roli nastoletniej czarownicy w szóstym sezonie „Riverdale”, czyli serialu Netflixa dla młodzieży osadzonym w tym samym uniwersum.

„The End of the F***ing World” – 2 sezony

Czarna komedia o młodocianym psychopacie oraz spragnionej wrażeń buntowniczce, których ścieżki splatają się ze sobą. Serial zakończono po dwóch sezonach. W rolach głównych wystąpili Alex Lawther i Jessica Barden.

„Jeszcze nigdy” („Never Have I Ever”) – 2 sezony

Serial Mindy Kaling, która zawarła w nim własne wspomnienia z nastoletnich czasów. Główną bohaterką jest tutaj Amerykanka indyjskiego pochodzenia, która postanawia zawalczyć o popularność w szkole. Wciela się w nią Maitreyi Ramakrishnan.

„Atypowy” („Atypical”) – 4 sezony

Keir Gilchrist wciela się w rolę nastolatka ze spektrum autyzmu, który chce uniezależnić się od matki i znaleźć dziewczynę. Dążąc do poznania siebie, zmusza rodzinę do uczynienia tego samego i odpowiedzenia sobie na pytanie, co to właściwie znaczy „być normalnym”.

„Szkoła dla elity” („Elite”) – 5 sezonów

To hiszpański serial Netflixa dla młodzieży, w którym wystąpiły gwiazdy „Domu z papieru”. Opowiada o prestiżowej szkole dla bogatych małolatów, która staje na głowie, gdy trafia do niej trzech uczniów pochodzących z niższych sfer. W kwietniu 2022 roku na Netflixie zadebiutował 5. sezon serialu.

„Outer Banks” – 2 sezony

Przygodowa produkcja, w której grupa nastolatków z tytułowych wysp podczas letnich wakacji poszukuje skarbów. Przy okazji nawiązują się romanse i narastają konflikty. W rolach głównych

Chase Stokes, Madelyn Cline i Madison Bailey.

Poza oryginalnymi serialami Netflixa dla młodzieży na platformie znajdziesz też takie klasyki, jak „Jezioro marzeń”, „Glee”, „Kochane kłopoty” czy „Szkoła złamanych serc”. Na Netflixie nie brakuje również polskich produkcji dla młodych widzów. Są to między innymi „Sexify”, „Otwórz oczy” oraz „Krakowskie potwory”.

Archiwum: luty 2024