Tytuły traktujące o życiu prawników przede wszystkim skupiają się na rozwiązywaniu trudnych spraw klientów, ale nie brakuje w nich również kłopotów z prywatnych głównych bohaterów. Losy adwokatów i klientów kancelarii to często emocjonujące historie. Wiele z tych produkcji można obejrzeć na popularnych platformach, takich jak Netflix i HBO. Kilkanaście lat temu jednym z najbardziej popularnych polskich tytułów w tej tematyce była „Magda M”, emitowana na kanale TVN. Poniżej znajdziesz ranking seriali prawniczych, których nie możesz przegapić!

„Perry Mason”

Pierwsza propozycja na liście to „Perry Mason”. W tym przypadku jeden sezon możesz pochłonąć właściwie w jeden wieczór. Tytuł zdobył nominację do Złotych Globów w kategorii dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym. 

Akcja rozpoczyna się w 1932 roku w Los Angeles. Perry Mason to ceniony, niesamowicie inteligentny adwokat. Potrafi bardzo szybko znaleźć kruczki prawne, które pozwalają mu rozwiązywać najtrudniejsze sprawy i kryminalne zagadki. Ta postać wprowadzi cię do fascynującego świata tajemnic i ludzkiego umysłu. W końcu bowiem Perry Mason dostaje najważniejszą sprawę, dla której będzie musiał wiele poświęcić. 

„Suits” – najlepszy serial prawniczy

Czas na prawdziwy hit wśród seriali o prawnikach. „Suits” to świetna produkcja, która doczekała się aż 9 sezonów. Jest niezwykle popularna na platformie Netflix. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż losy głównych bohaterów wciągają widza już od samego początku. 

Główni bohaterowie to Harvey Specter i Mike Ross. W tej produkcji zagrała również Meghan Markle, która wcieliła się w rolę Rachel. Mike wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją i, mimo braku studiów prawniczych, zdobywa pracę w kancelarii u boku Harveya. Niestety, firma zatrudnia wyłącznie pracowników, którzy ukończyli studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. W związku z tym, aby dostać pracę, Mike dopuszcza się kłamstwa. To dopiero początek tej fascynującej historii.

Zadaniem Mike’a będzie udowodnienie, że w tej pracy nie jest najważniejszy dyplom, a konkretne zdolności. Nie obejdzie się również bez wątków miłosnych. Bez wątpienia atutem tej produkcji są świetnie napisane i zagrane role. 

„Sprawa idealna” – na kanwie serialu „Żona idealna”

Kolejna produkcja, której nie mogło zabraknąć w rankingu seriali prawniczych to „Sprawa idealna”. Na platformie HBO dostępnych jest pięć sezonów. To spin-off tytułu „Żona idealna”, w którym główną bohaterką jest Alicia Florrick. Produkcja zdobyła nominację do nagrody EMMY w kategorii za najlepszą oryginalną muzykę i słowa piosenki Jonathana Coultona „High Crimes And Misdemeanors”

Seria opowiada historię świetnej prawniczki, Diane Lockhart, która w pewnym momencie swojego życia traci wszystkie oszczędności i pracę. To przełomowy moment, w którym zostaje zmuszona do podjęcia zatrudnienia w innej kancelarii, prowadzonej przez afroamerykańskich prawników. 

„Zadzwoń do Saula” – serial prawniczy w świecie „Breaking bad”

Następna na liście jest zabawna i trzymająca w napięciu produkcja „Zadzwoń do Saula”. Zdobyła nominację do Złotych Globów w kategorii dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym. To spin-off popularnego tytułu „Breaking Bad”.

Serial opowiada o przeciętnym prawniku, Jimmy’m McGillu. W swojej karierze zawodowej mierzy się on wyłącznie z nudnymi zleceniami. Po pewnym czasie mężczyzna zmienia się w Saula Goodmana, który nie boi się szemranych i nielegalnych interesów.

To produkcja, której nie mogą pominąć wielbiciele „Breaking Bad”!

„Ally McBeal”

Jeśli szukasz ciekawej serii z kobietą w roli głównej, nie możesz przegapić „Ally McBeal”. Pięć sezonów pochłonie cię na kilka tygodni. Tytuł ten zdobył Złotego Globa m.in. w kategoriach za najlepszy serial komediowy lub musical i dla najlepszego aktora drugoplanowego. 

To historia prawniczki, rozpoczynającej swoją karierę zawodową w kancelarii. W tym samym miejscu pracuje również jej były chłopak. Ta produkcja cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim dzięki świetnie wykreowanym postaciom, takim jak główna bohaterka, Ally, a także Fisher i Elaine. 

„Bull”

Kolejna produkcja w zestawieniu to „Bull”. Przypadnie do gustu każdej osobie zainteresowanej motywem trudnych spraw sądowych i wręcz niemożliwych do rozwikłania historii. Otrzymał nominację People Choice w kategorii dla ulubionego nowego serialu dramatycznego.

„Sposób na morderstwo”

W tym zestawieniu nie może zabraknąć serii „Sposób na morderstwo”. Ta produkcja ma aż sześć sezonów, które umilą ci jesienne wieczory. Dzięki niej Annalise Keating zdobyła nominację do Złotych Globów dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym. 

To opowieść o świetnej prawniczce, która zostaje wplątana w morderstwo. W całą sprawę zamieszani są również studenci kobiety. 

Akcja trzyma widza cały czas w napięciu. To złożona i wielowątkowa historia, która z pewnością przypadnie ci do gustu.

„Prawo i porządek”

Na takiej liście nie można pominąć produkcji „Prawo i porządek”. Liczy ona aż 20 sezonów. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji jej obejrzeć, nadrobienie tej pozycji może zająć sporo czasu. Tytuł zdobył nominację do Złotych Globów w kategorii dla najlepszego serialu dramatycznego. 

W czasie kolejnych odcinków przedstawione są różne zbrodnie. Produkcja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to śledztwo prowadzone przez policję, dotyczące danego przestępstwa. Z kolei druga część to dochodzenie w sprawie zbrodni na sali sądowej.

„Drop Dead Diva”

Kolejna propozycja na liście to „Drop Dead Diva”. Kilka sezonów wciągnie cię już od pierwszego odcinka. Tytuł zdobył nagrodę GLAAD Media za najlepsze odcinku serialu, czyli „Identity Crisis” oraz „Prom”.

Zabawna komedia, w której piękna modelka ginie w wypadku samochodowym. Jej dusza trafia do ciała prawniczki mającej kilka nadprogramowych kilogramów. Kobieta musi nauczyć się żyć w nowym ciele, a także podjąć wyzwania związane z pracą zawodową i spotkaniami na sali rozpraw. Jeśli masz ochotę na nieco inną interpretację tematu – ta propozycja będzie dla ciebie idealna.

„Orły z Bostonu”

Ostatnia produkcja w zestawieniu to „Orły z Bostonu”, liczące pięć sezonów. To spin-off niezwykle popularnego serialu „The Practice”. Produkcja zdobyła Złoty Glob dla najlepszego aktora drugoplanowego. 

Ta opowieść opowiada o dwóch bohaterach, którymi są Alan Shore i Denny Crane. Alan staje się pracownikiem dużej i cenionej kancelarii prawniczej. Obaj mężczyźni są cenionymi specjalistami, którzy bardzo często wygrywają trudne sprawy, nie zważając na moralność. To świetny tytuł traktujący o pracy adwokatów – zdecydowanie warto go obejrzeć.

Seriale o prawnikach to wielowątkowe opowieści. Adwokaci muszą mierzyć się z różnymi, często bardzo trudnymi sprawami swoich klientów. To sprawia, że produkcje są niezwykle ciekawe i trzymają widza w napięciu. Dodatkowo, główni bohaterowie to zazwyczaj inteligentni i wykształceni ludzie, którzy dla wielu mogą być inspiracją. Oczywiście, wszystko zależy od charakteru danej serii – znajdą się i tacy, z których nikt nie powinien brać przykładu. Jeśli szukasz interesującego tytułu na wieczór, wybierz propozycje z powyższej listy.

Archiwum: styczeń 2024