Produkcje z tego nurtu z zasady koncentrują się albo na danej firmie odzieżowej, albo na konkretnym projektancie. Ich fabuła może się także rozgrywać w przestrzeni redakcji czasopisma poświęconego tematyce modowej. Często są to zwykłe seriale obyczajowe, jak i takie z wątkami romansowymi. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły, a tytuły te zapewniają cały przekrój emocji, od wzruszenia, aż po napięcie i trwogę. Jakie to wyjątki? Przekonaj się!

„American Crime Story: Zabójstwo Versace”

Pierwszy z tych wyjątków to tytuł, którego głównym bohaterem jest słynny kreator pochodzący z Włoch. A w zasadzie jednym z głównych bohaterów, bo jeszcze bardziej istotna rola przypada jego mordercy. Tak oto świat wielkich kreacji i stylu został wykorzystany do skonstruowania przejmującego kryminału. Punkt wyjścia historii to lipiec 1997 roku, gdy w Miami Beach został zamordowany tytułowy bohater. Jego zabójcą był Andrew Cunanan, który poznał kreatora kilka lat wcześniej. To właśnie wokół ich relacji koncentruje się fabuła. Co ciekawe, jest ona możliwie wierna faktom, bo opiera się między innymi na policyjnych aktach dotyczących śledztwa. Można powiedzieć, że poniekąd jest to tytuł dokumentalny, ale fabularyzowany.

Zabójcę w tej produkcji zagrał Darren Criss, który za swoją rolę został obsypany nagrodami, w tym Złotym Globem oraz Emmy. Wszelkie laury były bez cienia wątpliwości zasłużone. Criss zaprezentował tu pełną niuansów postać, przedstawił swojego bohatera jako pełnego wrażliwości, ale także niezrównoważonego emocjonalnie i pochłoniętego obsesją. W obsadzie znalazło się także miejsce dla gwiazdy pokroju Penelope Cruz, która wcieliła się w Donatellę Versace.

To dzieło odznaczało się wysmakowanymi zdjęciami i wspaniałymi sekwencjami, na czele ze sfilmowaną w długich ujęciach, otwierającą historię sceną zabójstwa tytułowej postaci. Takiego wstępu nie powstydziłby się sam Stanley Kubrick! To serial, w którym piękne stroje i otaczający je blichtr stanowią tylko tło. Na tym tle rozgrywa się gęsty dramat, w którym przenikają się zbrodnia i obsesja.

„Halston”

Ten tytuł wyprodukował Netflix. Autobiograficzna produkcja opowiada historię, której głównym bohaterem jest Roy Halston Frowick. W słynnego nieszablonowego projektanta wcielił się Ewan McGregor. Nie jest to jednak typowa biografia, która przedstawia życie twórcy od kołyski po grób. Ten tytuł prezentuje z psychologicznego punktu widzenia drogę do wielkości człowieka, którego minimalistyczne projekty przedefiniowały amerykański styl w latach 70. i 80. Oś fabularną serialu stanowi walka o kontrolę nad… nazwiskiem głównego bohatera.

W wyniku wrogiego przejęcia marki postać grana przez Ewana McGregora musi toczyć skomplikowane boje, by nie utracić praw do własnego wizerunku i nazwy firmy. Jest to więc nie tylko produkcja o wielkim świecie pięknych kreacji, ale także o biznesie w ogóle, walce o potęgę i towarzyszącym jej politycznym zagrywkom.

Ta adaptacja książki biograficznej autorstwa Stevena Gainesa okazała się artystycznym sukcesem. McGregorowi przyniosła Złoty Glob dla najlepszego aktora w miniserialu. Przede wszystkim jednak jest to tytuł przedstawiający ów świat w sposób oryginalny, przemyślany, wciągający i wiarygodny.

„Brzydula Betty”

„Brzydula Betty” to produkcja, która opowiada o perypetiach niezbyt atrakcyjnej młodej kobiety – Betty Suarez. W tej roli wystąpiła nagrodzona Złotym Globem dla najlepszej aktorki komediowej America Ferrera. „Brzydula Betty” otworzyła aktorce drzwi do wielkiej kariery i do dziś pozostaje jej największym sukcesem. Dziewczyna pochodząca z ubogiej nowojorskiej rodziny znajduje pracę w wielkim piśmie modowym. Początkowo wyszydzana i nielubiana, z czasem tytułowa Brzydula zyskuje sympatię współpracowników dzięki swemu charakterowi. Obok Ferrery w „Brzyduli Betty” wystąpili też tacy aktorzy jak Vanessa Williams, Rebecca Romijn, czy Eric Mabius.

Jest to adaptacja telenoweli rodem z Kolumbii. Amerykańska wersja stawia jednak większy akcent na aspekty komediowe, nieco zmniejszając poziom melodramatyzmu, typowego dla seriali z Ameryki Południowej. Nie oznacza to jednak, że, towarzysząc Betty w jej pracy w czasopiśmie, nie uświadczysz wielu romansów i wzruszeń. Warto przy tym dodać, że sama moda stanowi głównie tło dla sytuacyjnego humoru i miłosnych przygód. Mimo tego zagrało w nim gościnnie kilka znanych modelek. Zaliczają się do nich Adriana Lima, a także Naomi Campbell.

„BrzydUla”

Omawiane tu produkcje może nie stanowią najbardziej popularnego serialowego podgatunku, jednak sukces „Brzyduli Betty” był tak wielki, że doczekała się ona remake’ów w różnych krajach. Jednym z nich była Polska. W ten sposób powstał tytuł traktujący o stylu i pięknych ubraniach. W polskiej inkarnacji formatu główną bohaterką jest Ula Cieplak, która znajduje pracę w domu mody Febo&Dobrzański.

Widać tym samym, że polski produkt nieco różnił się od amerykańskiego pierwowzoru. Miejsce czasopisma zajęła bowiem firma zajmująca się tematem od strony praktycznej. W „BrzydUli” główną rolę zagrała Julia Kamińska, a partnerowali jej między innymi Filip Bobek, Maja Hirsch i Małgorzata Socha. Polski serial otrzymał w 2010 roku trzy Telekamery, zaś równo dekadę później powstała jego kontynuacja pod tytułem „BrzydUla 2”. Druga część zyskała uznanie widzów i także zasłużyła na dwie Telekamery. Jedną otrzymała Małgorzata Socha jako najlepsza aktorka, a drugą sama produkcja.

„Dziewczyny nad wyraz”

Ten tytuł opowiada o trzech dziewczynach, które pracują w redakcji pewnego znanego czasopisma dla kobiet. Jane, Kat i Sutton muszą każdego dnia mierzyć się z różnymi wyzwaniami, w tym przede wszystkim z wymagającą redaktorką naczelną pisma. W role dziewczyn wcieliły się Meghann Fahy, Aisha Dee i Katie Stevens. Z kolei postać srogiej szefowej zagrała znana z „The Office” Melora Hardin. W każdym odcinku widz obserwuje tu zarówno świat wielkich projektów i towarzyszący mu blichtr, jak i prywatne przeżycia bohaterek.

Jest to tytuł, który z jednej strony sprawdza się jako typowy dramat obyczajowy, a z drugiej w efektowny sposób buduje mitologię współczesnego Nowego Jorku i świata mody. Co ciekawe, wśród wątków występujących w tej produkcji pojawiają się także poważne i kontrowersyjne tematy. Zalicza się do nich problem molestowania w miejscu pracy, a nawet… profilaktyka raka piersi. „Dziewczyny nad wyraz” cieszą się sporą popularnością, na co dowodem jest fakt, że jak dotąd doczekały się pięciu sezonów.

„Moda na sukces” – serial, który zna każdy

Czas na coś, na co na pewno czekałeś w tym zestawieniu. Tytuł, który każdy kojarzy, ale którego nikt nie oglądał. Albo przynajmniej wstydzi się przyznać, że oglądał. Omawiana pozycja to opera mydlana, która zawitała na ekrany amerykańskich telewizorów w drugiej połowie lat 80. W Polsce zaczęto jej emisję w 1994 roku. Od tamtej pory doczekała się statusu serialu emitowanego najdłużej w telewizji. Z czego wynika tak kolosalny sukces? Mimo tego, że tytułowi daleko do statusu arcydzieła, z pewnością zaoferował widzom coś, co było bardzo atrakcyjne dla Polaków w dobie transformacji ustrojowej. Kolorowy i bogaty świat, jakże odległy od wszechogarniającej szarości epoki wczesnego postkomunizmu.

Serial opowiada o losach bogatej rodziny Forresterów i prowadzonego przez nich Domu Mody Forrester. Jednak, pomimo tytułu, stwierdzenie, że „Moda na sukces” to serial związany z modą, byłoby pewnym nadużyciem. Każdy, kto choć raz w życiu widział odcinek tej produkcji, wie, że jak to w telenoweli – główna oś fabuły to niekończące się romanse, zdrady i inne perypetie bohaterów. Czy Ridge i Brooke zejdą się i rozejdą po raz osiemnasty? Tego typu pytania zajmowały przez dekady scenarzystów, podczas gdy sama moda stanowiła mniej niż tło.

„Szefowa”

Serial, który powstał na podstawie autobiograficznej książki „#Szefowa”, którą napisała Sophia Amoruso. Amoruso znana jest z zainicjowania marki odzieżowej Nasty Gal. Sophia zaczynała od sprzedawania ubrań w serwisie eBay, by po paru latach zostać szefową swojej własnej firmy. Nasty Gal to obecnie marka warta wiele milionów dolarów.

Historia powstawania odzieżowego imperium sprzedała się znakomicie w formie literackiej. Nic więc dziwnego, że postanowiono nakręcić na jej podstawie serial. Wyprodukował go Netflix, a produkcja została utrzymana w komediowym tonie. Widać w nim losy projektanta mody, czyli głównej bohaterki. Widz towarzyszy jej w życiu w San Francisco i niełatwych początkach wielkiej kariery. Problemy finansowe zmuszają Sophie do stworzenia własnej linii odzieżowej. To początek drogi do bycia szefową wielkiej firmy. W roli głównej wystąpiła Britt Roberston, aktorka znana z serialu „Pod kopułą” czy filmu „Kraina jutra”.

Tak przedstawia się przegląd najbardziej popularnych, a także najciekawszych seriali o tematyce odzieżowej. Jak zapewne już się zorientowałeś, te pojęcia nie zawsze idą ze sobą w parze. Świat pięknych projektów i zapierających dech w piersiach kreacji może stanowić interesujące tło dla dramatów ukazujących realia prowadzenia biznesu. Pokazuje też historie związane z walką o władzę czy powolnym i uciążliwym dochodzeniem do sukcesu. Dzięki „American Crime Story” wiadomo, że moda może być punktem wyjścia do stworzenia wysmakowanego artystycznie dzieła kryminalnego, które odsłania nie tylko blichtr, ale przede wszystkim skomplikowaną psychologię postaci. Nierzadko zdarza się jednak, że produkcje spod tego znaku to po prostu zwykłe historie obyczajowe i romanse. Jest to więc dość zróżnicowany gatunek. Nadal jednak można w nim trafić na ciekawe propozycje.

Archiwum: styczeń 2024