Biblioteka Netflixa zawiera wiele znakomitych filmów, ale nie jest wolna także od produkcji banalnych i mało wartościowych. Tym samym dobrze jest mieć rozeznanie w oferowanym repertuarze. Jeżeli interesują cię wzruszające filmy, Netflix może być miejscem, w którym nietrudno o pułapkę. Wiele obecnych tam tytułów to banalne wyciskacze łez. Jednak znaleźć można także produkcje naprawdę znakomite, gdzie żałoba po śmierci postaci filmowej będzie odczuwalna wśród widzów i to im się w tym miejscu przyglądamy. Oto garść świetnych tytułów, które żadnego kinomana nie pozostawią obojętnym. A wśród nich trochę klasyki i nie tylko. Czytaj dalej!

Wzruszające filmy Netflixa – „Forrest Gump” (1994)

Na początek polecamy jeden z najbardziej popularnych filmów w dziejach kina. Obraz z Tomem Hanksem w roli głównej to historia tytułowego niezbyt rozgarniętego bohatera, który na przestrzeni lat przeżywa wiele niezwykłych przygód i osiąga nieprawdopodobne rzeczy. Historia Gumpa nie ma wiele wspólnego z realizmem. Ale nie o to tu chodzi. To w istocie opowieść o Ameryce XX wieku, a dobroduszny Gump staje się tu narzędziem, dzięki któremu reżyser Robert Zemeckis przygląda się rozmaitym zdarzeniom, ujmując je przez pryzmat humoru i nostalgii. Poza wszystkim zaś jest to ponadczasowa wzruszająca opowieść. O miłości, życiu i o tym, co w nim najważniejsze. Choć bynajmniej nie jest to wzruszający film Netflixa oparty na prawdziwej historii, przekazuje wiele prawd. Przy tym to znakomity melodramat.

Wzruszające filmy Netflixa – „Zielona mila” (1999)

Po raz kolejny na ekranie Tom Hanks. Tym razem jako naczelnik specjalnego zakładu więziennego, w którym przebywają skazańcy oczekujący na wyroki śmierci. Życie zakładu ulega drastycznej zmianie, gdy trafia do niego czarnoskóry mężczyzna oskarżony o brutalne zabójstwo. Okazuje się, że ma on ponadnaturalne zdolności i zaczyna wpływać na życie pracowników zakładu. Film na podstawie prozy Stephena Kinga wyciśnie łzę z niejednego zatwardziałego serca. Zarazem jeden z najbardziej cenionych filmów w historii. Wzruszający film Netflixa, który każdy zapamięta.

Wzruszające filmy Netflixa – „Gran Torino” (2008)

Kolejna z naszych propozycji to film Clinta Eastwooda z… Clintem Eastwoodem w roli głównej. Legendarny aktor wcielił się tu w Walta Kowalskiego, starszego mężczyznę, który delikatnie rzecz ujmując, nie pała przesadną miłością do mniejszości etnicznych. Do czasu aż w jego życie nieco zamętu wprowadzi pewne rodzina azjatyckiego pochodzenia. To dramat opowiadający o nietypowej przyjaźni i o potrzebie walki o sprawiedliwość. Warto obejrzeć!

Wzruszające filmy Netflixa – „Przebudzenia” (1990)

To przepojony emocjami film w reżyserii Penny Marshall, w którym główne role zagrali Robin Williams i Robert De Niro. Ten pierwszy wcielił się w lekarza, który stworzył wyjątkową terapię przeznaczoną dla ludzi pozostających w stanie katatonii. Ten drugi zagrał mężczyznę, który jako pierwszy zostaje przywrócony przez doktora do normalnego stanu dzięki eksperymentalnemu lekowi. To wzruszający film Netflixa, który oferuje wiele emocji i refleksji o kruchości ludzkiego życia. To także opowieść o wyjątkowej i szczerej przyjaźni. Wyjątkowe kino z wybitnymi kreacjami aktorskimi.

„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (2008)

Kolejny tytuł na naszej liście to film w reżyserii Davida Finchera z Bradem Pittem w roli tytułowej. To było już trzecie spotkanie obu panów po wcześniejszej wspólnej pracy przy „Siedem” i „Podziemnym kręgu”. Przyniosło ono Pittowi nominację do Oscara za pierwszoplanową rolę męską, a Fincherowi za reżyserię. Sam film zgarnął łącznie aż 13 nominacji do tej prestiżowej nagrody.

To historia mężczyzny, który rodzi się jako… staruszek, by następnie w kolejnych latach swojego życia nie starzeć się, lecz młodnieć. Ta nietypowa okoliczność sprawia, że życie Benjamina Buttona jest inne niż wszystkich. A zarazem w pewnych punktach podobne, uwidaczniając, co jest tak naprawdę najważniejsze w ludzkiej egzystencji.

Wzruszające filmy Netflixa – „Chce się żyć” (2013)

Teraz pora na polską propozycję. Jest nią film wyreżyserowany przez Macieja Pieprzycę, w którym główną rolę zagrał Dawid Ogrodnik. Wcielił się on w postać niepełnosprawnego Mateusza zmagającego się z porażeniem mózgowym. Mimo trudności i skomplikowanej sytuacji zdrowotnej chłopak pokonuje przeciwności losu i stara się czerpać z życia tyle, ile się da. Film, jakich w polskim kinie brakuje – szczery, bezpretensjonalny, niosący nutę optymizmu. Przede wszystkim znakomita kreacja Ogrodnika. Ten wzruszający film Netflixa przedstawia ogrom ludzkiego heroizmu.

Wzruszające filmy Netflixa – „Elling” (2001)

Z Polski wyruszamy wprost do chłodnej Norwegii. Tam właśnie nad fiordami powstał ten wyjątkowy film w reżyserii Pettera Naessa. Jego tytułowy bohater to nieprzystosowany społecznie mężczyzna od lat zmagający się z problemami psychicznymi. Po spędzeniu dwóch lat w specjalistycznym zakładzie opieki Elling zamieszkuje wraz ze swym towarzyszem Kjellem. Obaj panowie starają się okiełznać otaczającą rzeczywistość. Pomaga w tym poezja, którą Elling zaczyna tworzyć i zostawiać nieopatrznie w… sklepowych słoikach z ogórkami. Pomysłowy scenariusz, nieszablonowi bohaterowie i prawdziwie wzruszająca wciągająca opowieść. To główne atuty tego znakomitego norweskiego tytułu, który jest równocześnie dramatem, filmem romantycznym i komedią.

Wzruszające filmy Netflixa – podsumowanie

Wiesz już, które wzruszające filmy Netflixa warto obejrzeć. Podstawą dobrego filmu oddziałującego na emocje jest scenariusz wolny od banałów, a zawierający w sobie historię, która jawi się jako prawdziwa i pokazująca autentyczne problemy. Tak właśnie jest w przypadku wyżej zarysowanych filmów. Nie przez przypadek to tytuły, które podbiły serca wielu kinomanów. 

Archiwum: styczeń 2024