Przedstawiany w tym miejscu gatunek filmowy od dekad dostarcza niesamowitych emocji. Pokazuje silnych bohaterów zmagających się z przeciwnościami losu. Pozwala przeżyć mrożące krew w żyłach przygody. Zagłębić się w meandry kryminalnych zagadek. Zajrzeć do świata zorganizowanej przestępczości i nie tylko. Takie właśnie są filmy sensacyjne. Netflix w swojej bibliotece posiada kilka tytułów tego typu wartych obejrzenia. Przekonaj się, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności. Oto nasz ranking.

„Dzień próby” (2001)

Denzel Washington to aktor, który z zasady wciela się w pozytywne postaci. Ale produkcja spod ręki Antoine’a Fuqua to wyjątek od reguły. W tym przypadku Denzel zagrał iście negatywnego bohatera. Alonzo Harris to policjant z wydziału narkotykowego, który wykonując swoją pracę, balansuje na granicy prawa. A niejednokrotnie wyraźnie je łamie. Zmuszony jest do pracy z rozpoczynającym pracę w wydziale Jake’em (świetny Ethan Hawke). Brutalność, przemoc, pytania o uczciwość i moralność – takie problemy przynosi ten film sensacyjny. Netflix udostępniając ten tytuł, oferuje widzom tyleż dobrą i mocną rozrywkę, co naprawdę dające do myślenia kino.

„Furioza” (2021)

Czy słynny ostatnimi czasy film Cypriana T. Olenckiego to dzieło wybitne? Nie. Czy to solidne i godne sprawdzenia kino sensacyjne? Tak. Choć w scenariuszu tego tytułu można dostrzec pewne wady, ogółem jest to sprawnie zrealizowana i dobrze zagrana produkcja. Zaprezentowano tu losy trójki przyjaciół, którzy po latach spotykają się w dość nietypowych okolicznościach.

Owe okoliczności to działalność gangu, któremu przewodzi niejaki Golden (Mateusz Damięcki). Grupę próbują rozbić policjantka „Dzika” (Weronika Książkiewicz) oraz Dawid (Mateusz Banasiuk) próbujący zinfiltrować organizację przestępczą. Wciągająca fabuła, nieźle napisane postaci i naprawdę nietypowa rola Damięckiego – to główne atuty tego filmu sensacyjnego. Netflix od jakiegoś czasu ma „Furiozę” w swojej ofercie.

„Tożsamość Bourne’a” (2001)

Tytuł, który swego czasu przedefiniował kino sensacyjne, nadając mu nieznany dotąd bardziej chropowaty i realistyczny sznyt. Głównym bohaterem tej serii filmowej jest Jason Bourne (Matt Damon), zawodowy zabójca, który traci pamięć i nie ma pojęcia, kim jest. Bohater z wolna odkrywa prawdę o sobie, przekonując się, że w jego skrytce bankowej znajduje się wiele różnych paszportów, a on sam włada sztukami walki. Filmy z tej serii odznaczają się fabułą pełną zwrotów akcji, scenami walk pozbawionymi kaskaderskich popisów za to pełnymi realistycznie wyglądających ciosów oraz nietypowym protagonistą. Bo bohater Damona to nie superbohater. To zwykły człowiek o niezwykłych umiejętnościach.

„Jack Reacher: Jednym strzałem” (2012)

Książkowy Jack Reacher był wysokim postawnym mężczyzną i taki też jest bohater serialu, który jakiś czas temu pojawił się na platformie Amazon. Bohater grany przez Toma Cruise’a w tej produkcji ma zgoła odmienną fizjonomię. Jednak podobne pozostają inne przymioty Reachera – wysoka inteligencja, umiejętność walki, szeroka wiedza oraz nierzucanie słów na wiatr.

Chociaż niektórzy fani bohatera narzekali, że Cruise nie pasuje do roli, sam autor powieści o Reacherze stwierdzał, że wywiązał się z zadania bardzo dobrze. A historia zogniskowana wokół zagadkowej sprawy masowych morderstw dała bardzo udany film sensacyjny. Netflix ma swojego Reachera (na licencji), Amazon swojego (oryginalnego). Który jest lepszy? To już pytanie do widzów.

„Włoska robota” (2003)

Kolejny z prezentowanych przez nas filmów sensacyjnych Netflixa to produkcja, w której na ekranie spotkało się kilka gwiazd na czele z Edwardem Nortonem, Jasonem Stathamem i Charlize Theron. Gdy po jednym z napadów grupa złodziei zostaje zdradzona, bohaterowie poprzysięgają zemstę zdrajcy. Film ten obfituje w dobrze zainscenizowane sceny akcji, w tym pościgów. Uraczy także niejednego widza pięknymi widokami prosto z Włoch.

„Baby Driver” (2017)

Nieposkromiona wyobraźnia Edgara Wrighta (znanego jako reżyser takich filmów jak komedie „Hot Fuzz” oraz „Scott Pilgrim kontra świat”) dała kolejny znakomity tytuł. To nie jest zwykły film sensacyjny. Netflix udostępniając na swojej platformie obraz Wrighta, dał widowni szansę na obcowanie z obrazem, który w wybitny sposób wykorzystuje filmowe spotkanie koloru i dźwięku. „Baby Driver” to misternie zainscenizowane pościgi samochodowe opatrzone ilustracją muzyczną złożoną z wielkich hitów. To fabuła pędząca niczym tytułowy bohater, zawodowy kierowca. To piękna barwna scenografia i zdjęcia. Tytuł, który każdy fan mocnego i oryginalnego kina zobaczyć powinien.

„Safe House” (2012)

Tak jak na początku tak i w zakończeniu spotykamy Denzela Washingtona w naszym zestawieniu najlepszych filmów sensacyjnych Netflixa. Tym razem wciela się on w tajnego agenta, który wraz z pewnym nieopierzonym pracownikiem tajnej agencji zostaje zmuszony do wyjścia naprzeciw spiskowi zagrażającemu życiu obu bohaterów. Pościgi, wybuchy, suspens i relacja dwóch głównych postaci pozornie do siebie niepasujących – typowe kino sensacyjne dające ciekawy i wciągający seans.

Filmy sensacyjne Netflixa – podsumowanie

Powyżej zaprezentowane tytuły oferowane przez serwis streamingowy to przykłady dobrego kina akcji, które zadowolą każdego, kto szuka dobrej rozrywki. W wielu przypadkach są to filmy odznaczające się solidną inscenizacją, w tym zdjęciami, muzyką i scenografią. To wszystko sprawia, że ukazane w nich światy i historie są tym bardziej angażujące. Zarazem każdy ma nieco inny styl, od brutalnych realistycznych dramatów po kolorową zabawę z konwencją. Powyższa krótka lista najlepszych filmów akcji na Netflix to przepis na udany wieczór.  

Archiwum: marzec 2024