Zapamiętaj!
- Telenowele meksykańskie to intensywne emocje, miłość, zdrada i silne kontrasty społeczne.
- To najpopularniejszych aktorów znanych z takich seriali należą m.in. Fernando Colunga i William Levy.
- Znale z telenowel aktorki, takie jak Maitè Perroni czy Thalía, często łączą grę w serialach z muzyką.
- „Zbuntowani” to telenowela o buntujących się nastolatkach, która wykreowała nawet zespół muzyczny. „Mój grzech” skupia się na skomplikowanych relacjach.
- „Cena marzeń”, „Wieczna miłość”, „Marina” i „Perła” to godne polecenia serie pełne romansów dramatycznych wydarzeń i twistów fabularnych.
Telenowela meksykańska – typowe cechy produkcji z Ameryki Łacińskiej
Meksykańskie telenowele charakteryzują się kilkoma zasadniczymi cechami, które różnią je od innych form seriali. Przede wszystkim są to produkcje bardzo emocjonalne, opowiadające historie pełne pasji, miłości, zdrady, a nierzadko i tragedii. Bohaterowie przeżywają skrajne emocje, od euforii szczęścia do dramatu i rozpaczy.
Dodatkowo bardzo istotnym elementem telenowel z Meksyku są silne kontrasty społeczne. Fabuły często opowiadają o miłości przekraczającej bariery społeczne, między bogatymi a biednymi, między elitą a ludem. Telenowele meksykańskie to także produkcje zdecydowanie serialowe – opowiadają jedną, w miarę spójną (nawet jeśli mocno zawirowaną) historię od początku do końca, zamiast skupiać się na zamkniętych epizodach.
Największe gwiazdy z Meksyku
Każdy widz ma innych ulubieńców. Dlatego nie sposób wyróżnić wszystkie aktorki i aktorów, którzy dzięki meksykańskim telenowelom zyskali olbrzymią popularność. A kto cieszy się największym zainteresowaniem w Polsce? Jeżeli liczbę wyszukań traktować jako miernik trendów, w czołówce z pewnością znalazłby się meksykański aktor Fernando Colunga. W serialach grał od 1990 do 2016 roku. Choć nie pojawia się w nowych produkcjach, to występy w „Esmeraldzie”, „Paulinie” („La Usurpadora”), „Prawdziwej miłości” („Amor Real”) i wielu innych serialach zapewniają mu spore zainteresowanie.
Inną znaną gwiazdą jest urodziny na Kubie William Levy, który zyskał rozgłos dzięki telenoweli „Sidła namiętności” („Pasión”) i roli Vasco Dariéna. Jego kariera nabrała tempa, a dzięki swojemu talentowi i urokowi, zagrał w wielu produkcjach.
Najpopularniejsze aktorki występujące w telenowelach meksykańskich często są również piosenkarkami. Przykładami mogą być znana z grupy RBD Maitè Perroni Beorlegui (m.in. „Zbuntowani”, „Nie igraj z aniołem”, „Triumf miłości”) czy Thalía. Druga z wymienionych artystek nagrała już 17 albumów studyjnych, ale miłośnicy i miłośniczki seriali poznali ją dzięki tzw. Trylogii o Mariach:
- „María Mercedes”;
- „Marimar”
- „Marii z przedmieścia” („María la del barrio”).
Wybrane meksykańskie telenowele. Najpopularniejsze i najlepsze seriale
Dlaczego telenowele meksykańskie tak bardzo przyciągają widzów? Kluczem do zrozumienia jest zanurzenie się w ich fascynujący świat. Poniżej przedstawiamy subiektywny ranking najważniejszych telenowel meksykańskich!
„Zbuntowani”
Serial, który podbił serca wielu Polaków. Jego fabuła koncentruje się wokół grupy nastolatków z elitarnej szkoły w Meksyku, którzy buntują się przeciwko niesprawiedliwości i rygorystycznym zasadom. Ta historia to nie tylko romans i przyjaźń, ale również mocne podkreślenie problemów społecznych, takich jak narkomania czy klasy społeczne.
Głównymi bohaterami są Roberta, Diego, Guadalupe, Juan oraz para Mia i Miguel, która pomimo różnic społecznych próbuje znaleźć prawdziwą miłość. Serial, który miał premierę w 2004 roku, jest meksykańską wersją argentyńskiego „Rebelde Way”. W 2022 doczekał się nowej, uwspółcześnionej wersji, która koncentruje się na aktualniejszych problemach nastolatków. W swoim czasie telenowela „Zbuntowani” okazała się takim sukcesem, że wykreowany na potrzeby produkcji zespół muzyczny RBD rozpoczął równoległą działalność sceniczną. Aktorzy nagrywali i występowali do 2009 roku.
„Mój grzech”
Telenowela pełna intryg i skomplikowanych relacji. Akcja skupia się na grupie przyjaciół, którą tworzą Paulino Córdoba, Rodolfo Huerta, Matias Quiroga i Gabino Roura. Miłosne wielokąty przekładają się na napięte relacje, a wszystko komplikuje śmierć Cesara, syna Paulina i Rosario, który utopił się podczas zabawy przy wodospadzie. Historia staje się jeszcze bardziej pogmatwana, gdy dochodzą do niej Lucrecia i Carmelo. Tak rozwija się złożona sieć relacji, zdrad i konfliktów.
„Cena marzeń („Rubi”)
Opowieść o młodej dziewczynie z ubogiej rodziny, która marzy o bogactwie i życiu w luksusie. Tytułowa bohaterka to osoba zakłamana i dwulicowa, która jest w stanie zrobić wiele dla założonego celu. Na przykłady wykorzystywać przyjaźń z bogatą, niepełnosprawną Maribel. Odrzuca też szczere uczucie Alejandro, z nadzieją na znalezienie lepszej partii w przyszłości. Rubi wpada w wir intryg i zdrad, których konsekwencje odczuwa przez wiele lat.
„Cena marzeń” to telenowela meksykańska, która łączy w sobie elementy romansu, dramatu, a także moralnej krytyki. Bohaterka nie jest wzorem do naśladowania albo kimś, kto zasługiwałby na współczucie.
„Wieczna miłość”
Meksykańska telenowela, która skupia się na temacie miłości przekraczającej granice czasu. Głównymi bohaterami są Paula i Alejandro – zakochani na zabój, którzy z różnych powodów nie mogą być razem. Po latach spotykają się ponownie, mocno doświadczeni przez życie. Mimo wielu przeciwności losu będą starali się walczyć o swoją prawdziwą miłość. To jest historia pełna namiętności, dramatu, ale i prawdziwego uczucia.
„Marina”
Historia kobiety, która pomimo wielu przeciwności losu, wciąż wierzy w prawdziwą miłość i walczy o swoją niezależność. Tytułowa bohaterka po śmierci matki trafia do rodziny swojego ojca – bogatego biznesmena, gdzie musi stawić czoła nowemu, luksusowemu światu i lepiej sytuowanym krewnym, którzy traktują ją z wyższością. W historii pojawią się małżeństwa, dzieci, kłamstwa, zdrady, a nawet zabójstwa.
Serial ten zdobył serca widzów na całym świecie. Opowieść o odważnej kobiecie, która mimo trudności, nie traci wiary w miłość, jest uniwersalna i pełna emocji. Ta telenowela to prawdziwa uczta dla fanów dramatycznych historii pełnych niespodziewanych zwrotów akcji.
„Perła”
Wielowątkowa opowieść, rozpisana na ponad 220 odcinków. Główne postacie dramatu to Perła, Julieta i Roberto. Dziewczyny są przyjaciółkami z internatu, on bogatym i przystojnym dziedzicem koncernu farmaceutycznego. Obie bohaterki darzą go uczuciem, ale Roberto nie ma ochoty na poważniejsze zobowiązania. Nawet gdy Julieta zachodzi z nim w ciążę. Wkrótce młoda matka ginie w wypadku samochodowym, a Perła postanawia wywiązać się obietnicy danej przyjaciółce. Wychowa jej syna jak swojego, a przy okazji dokona prywatnej zemsty na Robercie. W tym celu przejmie tożsamość zmarłej, a wkrótce przejmie kierownictwo nad jedną z jego firm.