Seriale wojenne to produkcje odcinkowe, których głównym tematem są działania bohaterów biorących udział w bitwach, operacjach wojskowych bądź tajnych misjach. Często też prezentowane są w nich losy zwykłych ludzi, których codzienne życie zakłóciła wojna. Na platformach streamingowych znajduje się wiele tego typu dzieł. W poniższym zestawieniu prezentujemy TOP 5 seriali wojennych Netflix.

Najlepsze seriale wojenne Netflix – TOP 5 produkcji

Jeśli lubisz seriale wojenne, Netflix zachwyci cię kilkoma naprawdę wyjątkowymi propozycjami. W bibliotece serwisu znajdziesz przejmujące dramaty o ludziach, na których wojna odcisnęła olbrzymie piętno, dokumenty przedstawiające przebieg konkretnych działań na froncie, a także opowieści o wielkich bohaterach. Wybraliśmy z nich 5 najlepszych odcinkowych produkcji, które opowiadają o wojnie i jej bezpośrednich konsekwencjach.

„Medal Honoru” (2018) – 1 sezon

Serial dokumentalny przedstawiający losy amerykańskich żołnierzy, którzy brali udział w różnych konfliktach w wielu miejscach na świecie. Jedni walczyli na frontach II wojny światowej, inni wsławili się podczas starć w Afganistanie, Korei, Wietnamie czy Hiszpanii. W każdym z odcinków prezentowana jest historia innego bohatera. Każda z nich jest zdumiewająca, choć zupełnie odmienna. Łączy je jedno. Każdy z przedstawionych bohaterów został nagrodzony najwyższym odznaczeniem w amerykańskiej armii – Medalem Honoru.

Reżyserami dokumentu są Robert Legato, James Madigan i James Moll. W fabularyzowanych fragmentach serialu wystąpili m.in. Joseph Cross, Aldis Hodge, Derek Mio i Ben Schwartz.

„Five Came Back” (2017) – 1 sezon

Perełka wśród seriali wojennych Netflixa. „Five Came Back” to trzyczęściowy dokument o pięciu twórcach z czasów II wojny światowej, którzy wstąpili do armii, by dokumentować przebieg globalnego konfliktu bezpośrednio z pola walki. Ich historie przedstawia pięciu wybitnych współczesnych reżyserów.

Bohaterami produkcji są Frank Capra, John Ford, John Huston, George Stevens i William Wyler. O ich losach opowiadają Steven Spielberg, Francis Ford Coppola, Guillermo del Toro, Lawrence Kasdan i Paul Greengrass. Narratorką jest Meryl Streep, która za swoją rolę otrzymała nagrodę Emmy. Netflix udostępnił także osobną produkcję „Five Came Back: The Reference Films”, która zawiera 12 omawianych, propagandowych dokumentów nakręconych przez tytułową piątkę reżyserów.

„Rebellion” (2016) – 2 sezony

Irlandzki hit Netflixa, który swoją premierę miał w styczniu 2016 roku. Serial przedstawia dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce podczas powstania wielkanocnego w 1916 roku. Irlandzcy rebelianci starli się wówczas z wojskami brytyjskimi, by wyzwolić swój kraj spod panowania angielskiej korony. Zapoczątkowało to długi i brutalny konflikt między dwoma narodami.

W serialu „Rebellion” ukazane są nie tylko działania wojskowych i powstańców, ale także wpływ, jaki wywarły one na zwykłych ludzi. Twórcą i scenarzystą produkcji jest Colin Teevan. Reżyserował ją Aku Louhimies. W wieloosobowej obsadzie znaleźli się m.in. Charlie Murphy, Brian Gleeson, Niamh Cusack, Michelle Fairley, Michael Ford Fitzgerald, Ruth Bradley, Sarah Greene, Ian McElhinney oraz Barry Keoghan.

„The Liberator” (2020) – 1 sezon

Animowany serial wojenny Netflix, który przedstawia niezwykle brutalny wycinek dziejów II wojny światowej. Produkcja oparta jest o książkę „The Liberator: One World War II Soldier’s 500-day Odyssey” Aleksa Kershawa. Skupia się na działaniach jednostki pod wodzą oficera Feliksa Sparksa, która przez 500 dni na terenie różnych krajów toczyła bohaterski i krwawy bój o wyzwolenie Europy spod jarzma nazistów.

„The Liberator” został zrealizowany nowatorską techniką hybrydową Trioscope, łączącą animację komputerową z grą aktorską. W produkcję serialu zaangażowani byli polscy twórcy, w tym Grzegorz Jonkajtys, który wraz z L.C. Crowleyem opracował wspomnianą technologię. Serial wyreżyserował Jeb Stuart. Wystąpili w nim m.in. Bradley James, Martin Sensmeier, Jose Miguel Vasquez, Ross Anderson i Finney Cassidy.

„Traitors” (2019) – 1 sezon

Akcja brytyjskiego thrillera „Traitors” nie została osadzona w ogniu wojny, ale fabuła tego miniserialu ma ścisły związek z wojennymi wydarzeniami. Główną bohaterką jest tutaj angielska urzędniczka, Feef Symonds, która tuż po zakończeniu II wojny światowej zostaje zrekrutowana przez amerykańskiego agenta. Kobieta ma pomóc tajemniczemu mężczyźnie w wytropieniu rosyjskich szpiegów w brytyjskim rządzie.

Twórcą serialu jest Bathsheba Doran. Występują w nim Emma Appleton, Michael Stuhlbarg, Luke Treadaway i Keeley Hawes.

Netflix ma w swojej bibliotece nie tylko odcinkowe produkcje, ale też wiele świetnych pełnometrażowych filmów wojennych. Na platformie znajdziesz także seriale o wojnie zrealizowane dla telewizji TVP. Są to między innymi „1920. Wojna i miłość”, „Sprawiedliwi” oraz wielki hit „Wojenne dziewczyny”.

Archiwum: marzec 2024