Dawniej triumfy święciła „brazylijskie telenowele”, czyli produkcje rodem z Ameryki Południowej. Obecnie w Polsce inne zagraniczne produkcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Seriale tureckie, bo o nich mowa, szczególnie przypadły do gustu widzom nad Wisłą. Wynika to między innymi z tego, że prezentują uniwersalne, oparte na życiu historie, a jednocześnie są naprawdę dobrze zrealizowane. Często z wykorzystaniem dużego budżetu.

Seriale tureckie a TVP – skąd fenomen tych produkcji?

Wszystko zaczęło się od TVP, gdzie pojawiły się pierwsze tureckie seriale. Widzowie je pokochali, o czym oczywiście świadczyły świetne wyniki oglądalności. Są one szansą na poznanie ciekawej historii, a jednocześnie sposobem na poznanie innej, mało u nas znanej kultury. Widzowie, wśród których dominowały kobiety, szybko upodobały sobie seriale pochodzące z Turcji. Oznaczać to mogło tylko jedno – szybko w ramówkach telewizji i serwisach streamingowych pojawiły się kolejne tytuły pochodzące z tego kraju. Niektóre cieszą się szczególnym uznaniem…

„Przysięga”

Jednym z seriali tureckich, które można oglądać na antenie TVP 1, jest „Przysięga”. To produkcja obyczajowa, która doczekała się jak do tej pory ponad 400 odcinków. W naszym kraju pojawiają się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Skupia się na perypetiach Reyhan, która urodziła się w tradycyjnej rodzinie, na tureckiej wsi. Po śmierci matki jej przybrany wuj zabiera ją do Stambułu i namawia do ślubu ze swoim synem, Emirem. Oboje nie są jednak zainteresowani małżeństwem. 

„Elif”

Serial obyczajowy miał swoją premierę w 2014 roku i emitowany był do 2019 roku. Nie brakuje w nim wątków melodramatycznych. Opowiada historię Melek, która pracowała jako służąca u bogatej rodziny. Zakochała się z wzajemnością w Kenanie, ale jego matka nie zgodziła się na jego związek z kobietą z niższych sfer. Melek odeszła – ukochany był przekonany, że to ona go porzuciła, jednocześnie nie poinformowała go, że mają dziecko. Fabuła serialu skupia się na losie dziewczynki, która musi mieszkać pośród obcych ludzi.

„Zakazany owoc”

Dwie piękne siostry wiodą spokojne życie w biednej dzielnicy Stambułu. Zmienia się ono diametralnie, gdy w ich życiu pojawiają się wpływowi biznesmeni, którzy zabierają je do swojego, pozornie idealnego świata. Serial „Zakazany owoc” zadebiutował w 2018 roku i jak do tej pory doczekał się kilku obszernych sezonów. Można go obejrzeć między innymi na VOD TVP.

„Zranione ptaki”

Turecki dramat doczekał się ponad 150 odcinków, które możliwe są do obejrzenia między innymi na platformie streamingowej należącej do TVP. Opowiada on burzliwe losy przybranego rodzeństwa – Meryem i Ömera. Tytuł skupia się na ludzkich problemach, słabościach i zbiegach okoliczności, które decydują o najważniejszych aspektach życia.

„Więzień miłości”

Od 2016 do 2018 roku ukazało się prawie 400 odcinków serialu, który najprościej określić można mianem typowej opery mydlanej. Ten turecki serial opowiada historię Ömera, którego życiu nadaje sens jego siostra, Ayse. Gdy okazuje się, że ta jest śmiertelnie chora, robi wszystko, żeby zapewnić jej najszczęśliwsze ostatnie miesiące życia. W produkcji zagrali Erkan Meriç i Hazal Subaşı. Była emitowana również w Polsce.

„Zapukaj do moich drzwi”

Jeden z najlepiej ocenianych seriali tureckich ostatnich lat. „Zapukaj do moich drzwi” opowiada historię dwojga młodych ludzi, którzy dla własnych korzyści decydują się udawać narzeczeństwo. Choć to układ czysto biznesowy, zaczyna się rodzić między nimi uczucie. Komedia romantyczna doczekała się dwóch sezonów, które swoją premierę miały w latach 2020–21.

„Wspaniałe stulecie”

Historia sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego ukochanej Hürrem rozkochała w sobie widzów w Polsce. Tytuł, który emitowany był w Turcji w latach 2011–14, szturmem podbił serca naszych rodaków. Serial, który emitowało TVP, bił swego czasu rekordy popularności. To bardzo dobrze zrealizowana produkcja historyczna, z elementami biograficznymi. Jeden z najpopularniejszych seriali tureckich ostatnich dekad.

„Wieczna miłość”

Turecki serial, który doceniony został jedną z najważniejszych nagród przemysłu telewizyjnego – Emmy. To świetnie opowiedziana telenowela, która opowiedziana o bogatej Nihan, która zakochuje się w biednym Kemalu. Na ich drodze stają różnice klasowe. Choć historia wydaje się dobrze znana, opowiedziana została z dużą pomysłowością. Serial emitowany był w latach 2015–17.

Seriale tureckie, podobnie jak filmy, w 2022 rok wciąż cieszą się dużą estymą. Polscy widzowie je pokochali, ponieważ są autentyczne i świetnie przygotowane. Wiele z nich warto zobaczyć, jeśli oczywiście lubi się dzieła obyczajowe lub opery mydlane. W skali całego świata są to dzieła ewidentnie powyższej średniej. Telewizja Polska oferuje seriale tureckie po polsku nie tylko na swoich antenach, ale również online – w serwisie VOD.

Archiwum: marzec 2024