1 stycznia 2022 r. na platformach streamingowych ukazał się quasi-dokument o filmowych początkach uniwersum Wizarding World. Pod koniec marca do światowych kin trafiła trzecia odsłona cyklu „Fantastyczne Zwierzęta”, czyli kolejna część zmagań Newsta Skamandera z mrocznym Grindewaldem. Jak widać, do przyciągnięcia uwagi publiczności nie zawsze potrzebny jest sam Harry Potter – 2022 rok to także kolejne wznowienia książek, a także premiery gier planszowych i komputerowych. I niewykluczone, że któraś z pobocznych historii wkrótce posłuży jako podstawa scenariusza do nowego filmu.

2022 rok zaczął się dla fanów Harry’ego Pottera nostalgicznie. I kontrowersyjnie

„Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu” (oryg. Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts) to specjalny program, w którym twórcy filmowej sagi wspominają swoją pracę i dzielą się refleksjami, które pojawiły się u nich po upływie dwóch dekad od premiery pierwszego obrazu. Ten film o cechach dokumentu koncentruje się na filmach, materiał źródłowy z książek znalazł się na drugim planie. W specyficznym zebraniu wzięli udział m.in.:

  • Daniel Radcliffe – filmowy Harry Potter;
  • Rupert Grint – Ron Weasley;
  • Emma Watson – Hermiona Granger;
  • Robbie Coltrane – Rubeus Hagrid;
  • Gary Oldman – Syriusz Black;
  • Helena Bohnam Carter – Bellatrix Lestrange.

Wypowiedzieli się też wszyscy reżyserzy 8 filmów o Harrym Potterze – Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell oraz David Yates. W filmie „Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu” zabrakło aktualnych wypowiedzi J.K. Rowling – wykorzystano jedynie archiwalne materiały. Oficjalnie autorka powieści otrzymała zaproszenie do wzięcia udziału w programie, ale z niego nie skorzystała. Nieoficjalnie mówiło się o tym, że producenci programu nie posadzili Rowling przed kamerą z powodu jej wypowiedzi sprzed kilku lat, które uznano za transfobiczne. Obecnie materiał jest dostępny w wypożyczalniach VOD oraz dla subskrybentów HBO Max.

Film „Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” miał polską premierę 7 kwietnia 2022 r.

Temu tytułowi również towarzyszyło sporo emocji związanych z tym, co działo się za kulisami. Na wczesnym etapie produkcji z obsady serii usunięto Johnny’ego Deppa, w związku z oskarżeniami jego żony o stosowanie wobec niej przemocy domowej. Sprawa Amber Heard potoczyła się swoim torem, a filmowi producenci woleli dmuchać na zimne i w roli Grindewalda wystąpił Mads Mikkelsen. Tytułową rolę potężnego czarodzieja i przyszłego dyrektora brytyjskiej szkoły magów otrzymał Jude Law – i to on gra w całej historii pierwsze skrzypce. Do postaci miłośnika i opiekuna fantastycznych zwierząt powrócił Eddie Redmayne.

„Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” trafiły na platformę HBO Max już 45 dni po światowej premierze kinowej. Miłośnicy wydań fizycznych musieli poczekać nieco dłużej. Płyty DVD i Blu-ray z filmem znalazły się w sklepach 13 lipca 2022 r. To oczywiście doskonały pretekst, by na rynek wypuścić rozmaite kolekcje i wydania. Co ciekawe, przez długi czas kinową premierę kolejnego filmu z uniwersum Harry’ego Pottera planowano na 15 lipca 2022 r. Ostatecznie preturbacje związane z pandemią oraz roszadami w obsadzie okazały się łagodniejsze, niż przewidywali to producenci z Warner Bros. Ostatecznie pokaz premierowy zorganizowano 29.03.2022 w londyńskim Royal Festival Hall.

Co jeszcze wyczaruje Harry Potter? 2022 rok jeszcze się nie skończył!

Nie potwierdzono kolejnych filmów z uniwersum Wizarding World , ale ich powstanie wydaje się tylko kwestią czasu. A będzie co robić w oczekiwaniu na kinowe hity – fani Harry’ego Pottera mogą sięgnąć po kolejne wydania swoich ulubionych książek. Na początku lutego 2022 r. na polski rynek trafiła rodzinna gra planszowa. Harry Potter: Rok w Hogwarcie oferuje mnóstwo wariantów rozgrywki – przejrzyste zasady, bogata zawartość, dolne kategorie wiekowe poszczególnych scenariuszy od 5 do 15 lat. W sam raz na wypadek, gdyby zabrakło prądu i filmów nijak nie dało się oglądać.Do tego gry, mobilne i na duże platformy. Premierę wyczekiwanego Dziedzictwa Hogwartu, z akcją osadzoną w XIX wieku, zaplanowano na grudzień 2022. Harry Potter wprawdzie będzie tu nieobecny, ale magii Świata Czarodziejów z pewnością nie zabraknie!

Archiwum: marzec 2024