Autentyczna historia zbrodni we włoskiej rodzinie dyktatorów mody wcale nie była łatwa do zekranizowania. Patrizia Reggiani stwierdziła, że grająca ją Lady Gaga jest genialna, ale w ogóle nie próbowała się z nią skontaktować i poznać jej perspektywy podczas przygotowań do roli. Mimo tego opinie krytyków dawały uzasadnione nadzieje na hit. Dla twórców filmu „Dom Gucci” 2022 rok zaczął się fatalnie – pomimo pozytywnych recenzji produkcja nie otrzymała żadnej z najważniejszych nagród. W lipcu tytuł wchodzi do masowej dystrybucji, w telewizji i online. Czy stanie się hitem wakacji? Ma ku temu wszelkie predyspozycje!

Kinowa premiera filmu Dom Gucci miała miejsce 24 listopada 2021 r.

W niektórych krajach seanse zakończyły się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Część dużych sieci wznawiało wyświetlanie po paru miesiącach. „Dom Gucci” (oryg. House of Gucci) w reżyserii Ridleya Scotta wydawał się pewniakiem do wielu Oscarów 2022, tymczasem film otrzymał zaledwie jedną nominację – w mniej prestiżowej kategorii charakteryzacji i fryzur. Krytyków i media zszokował zwłaszcza brak jakiegokolwiek wyróżnienia dla Lady Gagi. Aktorka i piosenkarka dostała wprawdzie wcześniej nominację do Złotego Globu, ale nagrody nie otrzymała. Ostatecznie „Dom Gucci” w 2022 r. otrzymał 2 nagrody:

  • dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej od Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych;
  • Złotą Malinę dla najgorszego aktora – Jared Leto jako Paolo Gucci.

Mało satysfakcjonujący dorobek jak na 24 nominacje do 12 nagród (22 gdyby nie liczyć Złotych Malin). Dla „Domu Gucci” 2022 r. może jeszcze skończyć się ogromnym sukcesem – zainteresowanie widzów filmem utrzymuje się na wysokim poziomie. Wprawdzie osiągnięcia artystyczne nie zostały szczególnie docenione przez branżę, to wyniki komercyjne mogą osłodzić gorycz serii porażek na prestiżowych galach.

Dom Gucci – 2022 rok to wydanie filmu na DVD, Blu-ray oraz premiery w streamingu i telewizji

Płytowe wydawnictwa ukazały się na polskim rynku 23 marca. Później trafił do wypożyczalni VOD. Od 17 lipca 2022 r. „Dom Gucci” można oglądać w Polsce w ramach abonamentu platformy HBO Max, a na poniedziałek 18.07. stacja HBO zaplanowała premierę filmu w telewizji. Pierwszy seans na głównym kanale o 16:30, kolejne emisje to tylko kwestia czasu. W niektórych krajach W kinach produkcja zarobiła ponad 156 mln USD przy budżecie rzędu 75 mln. Producentom może i będzie brakować statuetek, ale debet na kontach im nie grozi – a czy warto dorzucać im coś do portfela? Poniżej wybrane, średnie oceny wystawiane „Domowi Gucci” przez widzów i krytyków:

  • Rotten Tomatoes – 63% z 358 ocen mediów, 83% od internautów;
  • Metacritic – 59/100 z recenzji; 7,9/10 od użytkowników;
  • Comscore PostTrak – 83% reakcji pozytywnych, 60% poleceń.

W członków rodziny Gucci wcielili się jeszcze m.in. Al Pacino, Jeremy Irons czy Adam Driver, epizodyczną rolę zagrała Salma Hayek – to naprawdę gorące nazwiska. Widać, że ich magia i umiejętności działają na odbiorców. Opinie „przeciętnych widzów” na świecie są zdecydowanie przychylniejsze, niż można by się spodziewać po średnich ocenach krytyków czy małej liczbie wyróżnień. Wakacje 2022 to doskonały moment, by samodzielnie sprawdzić, kto ma rację w sprawie jakości filmu „Dom Gucci”!

Archiwum: luty 2024