„Elvis” to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów 2022 roku. Widowisko wyreżyserowane przez Baza Luhrmanna prezentuje historię życia Elvisa Presleya, zachwycając swoim rozmachem i muzyką. Film miał swoją światową premierę podczas festiwalu w Cannes 2022. Teraz zmierza do kin na całym świecie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

„Elvis” (2022) – opis filmu

elvis fotografia

Choć Elvis Presley to jedna z największych ikon popkultury, którą fani rock’n’rolla nazywają po prostu Królem, nikt nie zdobył się dotychczas na poświęcenie mu pełnowymiarowego filmu biograficznego. Aż do roku 2022. „Elvis” to w pełni kinowe doświadczenie, które przedstawia historię legendarnego artysty przez pryzmat jego skomplikowanej relacji z managerem. Pułkownik Tom Parker opiekował się Presleyem przez ponad 20 lat. Towarzyszył mu na początku kariery i był obok, gdy zdobywał bezprecedensową sławę.

W filmie zobaczysz drogę Elvisa na szczyt i poznasz najbardziej wpływowe osoby w jego życiu, z Priscillą Presley na czele. A wszystko to będziesz podziwiać na tle zmieniającego się krajobrazu kulturowego Ameryki, wsłuchując się w największe przeboje Króla.

„Elvis” (2022) – obsada i twórcy

elvis pod słońce

Reżyserem filmu jest Baz Luhrmann, który wielokrotnie dowiódł, że jak nikt inny zna się na tworzeniu pełnych blasku i muzyki feerii. Filmowiec ma na swoim koncie „Moulin Rouge!” (2001) i „Wielkiego Gatsby’ego” (2013). Trudno wyobrazić sobie kogoś lepszego w roli twórcy filmu o Presleyu.

Kto gra Elvisa Presleya w filmie z 2022 roku?

W tytułową rolę wciela się Austin Butler. 30-letni aktor, znany głównie z młodzieżowych produkcji, zasłynął swoimi występami w filmach „Truposze nie umierają” i „Pewnego razu… w Hollywood”.

Aktorzy drugoplanowi

Na ekranie, w roli Toma Parkera, towarzyszy mu dwukrotny zdobywca Oscara, Tom Hanks. W Priscillę Presley wciela się natomiast Olivia DeJonge. 24-latka znana jest przede wszystkim z seriali „The Society” i „Schody”. W rolach rodziców Elvisa widzowie zobaczą Helen Thomson i Richarda Roxburgha. Luke Bracey („Randki od święta”) gra Jerry’ego Schillinga, Natasha Bassett („Ave, Cezar!”) wciela się w Dixie Locke, David Wenham („Władca Pierścieni”) kreuje postać Hanka Snowa, zaś Kelvin Harrison Jr. („Proces Siódemki z Chicago”) występuje jako B.B. King. Kodi Smit-McPhee, nominowany do Oscara za „Psie pazury”, gra Jimmiego Rodgersa, zaś gwiazdor „Stranger Things”, Dacre Montgomery, wciela się w Steve’a Bindera.

Poza tym w filmie pojawiają się Xavier Samuel, Leon Ford, Kate Mulvany, Gareth Davies, Charles Grounds, Josh McConville, Adam Dunn, Yola, Alton Mason, Gary Clark Jr. i Shonka Dukureh.

Twórcy filmu „Elvis” (2022)

Luhrmann jest nie tylko reżyserem filmu, ale także jego współscenarzystą i producentem. Scenariusz napisał wraz z Samem Bromellem, Craigem Pearcem i Jeremym Donerem. W gronie producentów znaleźli się natomiast Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick, Schuyler Weiss i producenci wykonawczy: Toby Emmerich, Courtenay Valenti i Kevin McCormick.

Za zdjęcia odpowiada Mandy Walker. Scenografią i kostiumami zajęła się stała współpracowniczka reżysera nagrodzona czterema Oscarami Catherine Martin. Przy tworzeniu olśniewających scenerii współpracowała z Karen Murphy. Film zmontowali Matt Villa i Jonathan Redmond, zaś powstanie efektów specjalnych nadzorował Thomas Wood. Muzyką zajęli się Anton Monsted i Elliott Wheeler.

„Elvis” (2022) – zwiastun produkcji

elvis ściana

Oficjalny trailer filmu zadebiutował w sieci w lutym 2022 roku. Zwiastun dawał przedsmak tego, jak historię Elvisa Presleya postanowił przedstawić Luhrmann. Ukazywał też po raz pierwszy, jak radzi sobie Butler w roli legendarnego piosenkarza.

„Elvis” (2022) – pierwsze recenzje

elvis przytulenie

Jak zostało już wspomniane, „Elvis” (2022) po raz pierwszy został pokazany podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jego uroczysta premiera odbyła się 25 maja 2022 roku. Krytycy, którzy mieli okazję obejrzeć film w europejskiej stolicy kina, chwalą jego rozmach, którego nie powstydziłyby się hity fantasy, a także niesamowitą energię i blask.

Nie wszystkim spodobała się jednak dość prosta fabuła i niezbyt skomplikowany scenariusz.

Krytycy o aktorach

Dziennikarzy rozczarował też Tom Hanks, który – zdaniem wielu – został poddany karykaturalnej charakteryzacji. Wszyscy zgodnym chórem twierdzą natomiast, że odtwórca głównej roli to największy atut filmu. Austin Butler został nazwany aktorem, który urodził się, by grać Elvisa. Recenzenci docenili gigantyczną pracę, jaką wykonał, by całkowicie przeobrazić się w króla rock’n’rolla. W swoich tekstach piszą o idealnym oddaniu mimiki, gestów, ruchów, głosu i sposobu bycia ikony.

Mimo przytoczonych krytycznych głosów przeważają przychylne opinie na temat „Elvisa” (2022). Z danych gromadzonych w serwisie Rotten Tomatoes wynika, że film zgromadził dotychczas 82% pozytywnych recenzji.

„Elvis” (2022) – kiedy premiera filmu?

elvis pamiątka

Wytwórnia Warner Bros odpowiada zarówno za produkcję, jak i światową dystrybucję filmu. Jako pierwsi na świecie zobaczą go widzowie z Islandii, Włoch, Litwy i Filipin. Do pozostałych krajów opowieść o Presleyu dotrze dwa dni później. W polskich kinach „Elvisa” (2022) będzie można oglądać od 24 czerwca 2022 roku.

Archiwum: styczeń 2024