Strażnicy Galaktyki: Volume 3

Najważniejsze premiery kinowe maj 2023 rozpocznie kolejna produkcja Marvela. Do kin trafi już 5 maja. Peter Quill próbuje uratować Rocketa. Zabiera ze sobą wszystkich strażników, narażając tym samym całą bandę na poważne niebezpieczeństwo. Jeśli on i reszta odmieńców zawiodą, strażnicy przestaną istnieć. Jednocześnie Quill nie potrafi pogodzić się ze stratą Gamory, co kładzie się cieniem na jego decyzjach.

Film w reżyserii Jamesa Gunna kończy trylogię Strażników Galaktyki. Epicka przygoda w kosmosie gwarantowana dla każdego widza. Fani poznają pochodzenie Rocket Racoon oraz zobaczą, jak Gamora powraca z martwych.

Trzej muszkieterowie: D’Artagnan

Trzej muszkieterowie: D'Artagnan plakat

Już 12 maja w kinach pojawi się kolejna wersja słynnej historii stworzonej przez Aleksandra Dumasa. Młody Charles D’Artagnan przybywa do Paryża z Gaskonii, by zostać muszkieterem. Trafia pod skrzydła Atosa, Portosa i Aramisa, by uczyć się, jak służyć królowi i Francji. Historia, choć dobrze znana, nie pozwala się nudzić nawet przez chwilę, za sprawą reżyserii Martina Bourboulona. Muszkieterowie rozwiążą zagadkę morderstwa, uratują skazanego towarzysza broni i będą bronić królewskich tajemnic. Całość dopełnią wyjątkowe ujęcia z perspektywy śledzenia, które przenoszą widza do świata na ekranie. Premiery kinowe maj w takiej odsłonie to prawdziwa gratka dla fanów znakomitego aktorstwa i opowieści z historycznym tłem.

Szybcy i wściekli 10

Szybcy i wściekli 10 plakat

Premiery kinowe maj 2023 nie powinny pomijać kolejnej odsłony kultowej serii Szybcy i wściekli. 10 część przygód gangu wkroczy na duży ekran 19 maja. Będzie to pierwszy z dwóch filmów kończących cały cykl. Fani ponownie będą podziwiać wyścigi superszybkich samochodów oraz akrobacje, które nierzadko przeczą prawom fizyki. Wszyscy członkowie gangu nie zapomną nawet na chwilę o rodzinie, przyjaźni i lojalności. Obsada z Vinem Dieselem na czele będzie większa niż zwykle. Grono gwiazd uzupełni Michelle Rodriguez, Charlize Theron, Helen Mirren, Jason Mamoa, John Cena i Jason Statham. Widzowie mogą liczyć na niesamowite efekty specjalne i spektakularne wyścigi dzięki ogromnemu budżetowi, liczącemu aż 340 milionów dolarów.

Plan 75

Plan 75 plakat

Premiery kinowe maj 2023 obejmują propozycję kina azjatyckiego, nagrodzoną na festiwalu w Cannes. Dystopijna wizja przyszłości Japonii… i nie tylko. Japonia słynie z rozwiniętego systemu opieki medycznej i szacunku do seniorów, co przekłada się na długą średnią życia kobiet i mężczyzn. Jednocześnie boryka się z gwałtownym spadkiem dzietności, na co rządzący nie pozostają obojętni. Kraj czeka poważny kryzys ekonomiczny i demograficzny. Plan 75 ma mu przeciwdziałać. W ramach nowego programu każdy senior po ukończeniu 75. roku życia może poddać się eutanazji. Zostanie pochowany za darmo w zbiorowej mogile, a przed śmiercią otrzyma 1000 dolarów nagrody do wydania, na co tylko zechce. W całej Japonii pojawiają się reklamy, które zachwalają seniorom korzyści z dołączenia do programu Plan 75. Na udział w Planie 75 decyduje się ubożejąca kobieta. Jej losy splatają się ze sprzedawcą programu i filipińskim robotnikiem. Trudna i refleksyjna opowieść, która dotyka kryzysu demograficznego również w Europie. Premiera w Polsce już 26 maja.

Premiery kinowe maj 2023 dla dzieci – Mała Syrenka

Mała Syrenka plakat

Film Mała Syrenka to adaptacja animowanej bajki z roku 1989 roku. Do polskich kin nowa produkcja wchodzi już 26 maja. Baśń o księżniczce z morskich głębin, która interesuje się ludzkim światem i zakochuje się w księciu Eryku, rozpala wyobraźnię małych dziewczynek. Bajkę kochają zarówno kilkulatki, jak i ich mamy, które animowaną wersję historii o Arielce oglądały w dzieciństwie. Premierę uświetnia fakt znakomitej obsady filmu. W roli Ariel występuj Halle Bailey, a obok niej pojawiają się Melissa McCarthy, Daveed Digs i Javier Bardem. Premiery kinowe maj 2023 w formie adaptacji filmowych dawnych bajek animowanych to doskonały wybór dla miłośników kina familijnego.

Mała Syrenka to bajka muzyczna, w której nie zabraknie pięknych piosenek, charakterystycznych dla produkcji Disneya. Dobrze znane utwory uzupełnią nowe nagrania, a cała fabuła będzie wierna oryginałowi z 1989 roku.

Super Mario Bros. Film

Super Mario Bros. Film plakat

Kolejna animowana bajka o przygodach hydraulika Mario to propozycja dla całej rodziny, którą będzie można zobaczyć od 26 maja. Adaptacja kultowej gry wideo przyciągnie z pewnością następne pokolenia. Mario i jego towarzysze wybierają się w misję, której celem jest ocalenie Królestwa Grzybów. Na ich drodze staje odwieczny wróg Bowser. Fabuła opiera się na opowieści z gier Nintendo, włączając wydarzenia z kolejnych poziomów do pokonania, ulepszenia i ścieżki. Całość uzupełniają wiernie odwzorowane: muzyka, postacie i sceneria.

Film jeszcze przed premierą otrzymał znakomite recenzje. Studio skoncentrowało się na fotorealizmie, dlatego grafika w produkcji jest wprost oszałamiająca. Na uwagę zasługuje też tempo akcji, które nie pozwoli nudzić się ani dzieciom, ani dorosłym.

Co jeszcze czeka na widzów w kinach w maju 2023?

Premiery w kinie w maju 2023 obejmują znacznie więcej tytułów. Miłośnicy thrillerów mogą zobaczyć Jestem Otchłanią i Prześwietlenie z Valem Kilmerem. Polskie produkcje to z kolei Bliscy, Tonia i komedia Radiostory o zakładaniu prywatnej rozgłośni radiowej po upadku PRL-u. Daliland opowiada o Salvadorze Dali, a Kawałek nieba to niemiecko-szwajcarska propozycja, która pokazuje trudy miłoci. Maj obfituje zarówno w lekkie propozycje familijne i kino sensacyjne, jak i tytuły, które zmuszają do refleksji i innego spojrzenia na otaczający świat.

Fot. główne: Zrzut ekranu ze zwiastuna filmu „The Super Mario Bros Movie” via youtube.com (TYLKOHITY – „Super Mario Bros. Film – nowy zwiastun”)

Archiwum: marzec 2024