Filmy kryminalne to szersza kategoria, w której można pomieścić zarówno klasyczne kryminały rozumiane jako opowieści detektywistyczne, jak i kino gangsterskie. Z jednej strony mogą to być produkcje, w których na pierwszym planie znajduje się tajemnicza zagadka związana ze zbrodniami różnego rodzaju. Z drugiej strony są to obrazy ukazujące życie kryminalistów i półświatka. Dlatego też w tym zestawieniu bierzemy pod uwagę oba przedstawione wyżej typy, jakie prezentują filmy kryminalne. Netflix ma do zaoferowania wartościowe tytuły w obu typach. Sprawdź, co warto obejrzeć.

Filmy kryminalne Netflixa – „Człowiek z blizną” (1983)

Pierwszy tytuł na naszej liście to legendarny film z Alem Pacino. Wybitny amerykański aktor wcielił się tu w Tony’ego Montanę, imigranta z Kuby, który po dotarciu do USA stawia kolejne kroki w przestępczym półświatku. Ostatecznie dochodzi do pozycji króla kokainowego imperium, popełniając seryjnie zbrodnie i będąc ściganym przez FBI. Dorabia się milionów dolarów, ale prawdziwa cena za mafijny sukces będzie wielka.

Film kryminalny Netflixa od Briana de Palmy jak żaden inny w sugestywny sposób oddawał niepodrabialny klimat lat osiemdziesiątych i trzymał w napięciu. Muzyka oparta na elektronicznych motywach, nieco kiczowate stroje i wnętrza – to budowało niezapomniany świat „Człowieka z blizną”. Świat, który do dziś fascynuje. Podobnie jak znakomity Pacino w tytułowej roli. Jedno z najlepszych dzieł gangsterskich w historii.

Filmy kryminalne Netflixa – „Tajemnice Los Angeles” (1997)

A teraz tytuł spod ręki Curtisa Hansona, który nawiązuje do najlepszych tradycji amerykańskiego kina noir. Czyli typu produkcji popularnych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, w których główną oś fabuły stanowiła sprawa kryminalna prowadzona przez detektywa, a na ekranie z zasady pojawiała się tajemnicza femme fatale. Tu opowieść toczy się właśnie w latach pięćdziesiątych i dotyczy tajemniczej sprawy masakry w nocnym barze. Pracuje nad nią trzech policjantów, każdy o innym temperamencie. A w tle jest jeszcze bardzo niebezpieczna kobieta…

Ten film kryminalny Netflixa to aktorskie popisy Kevina Spacey’ego, Russella Crowe’a, Guy’a Pearce’a i nagrodzonej Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej Kim Basinger. Tytuł otrzymał także statuetkę za scenariusz adaptowany oraz siedem innych nominacji. Zasłużenie, bo to gęsty, wciągający i znakomicie wystylizowany kryminał.

Filmy kryminalne Netflixa – „Contratiempo” (2016)

Tym razem kryminalna opowieść rodem z Hiszpanii. Młody biznesmen budzi się w pokoju hotelowym obok swojej martwej kochanki. Aby wykaraskać się z tarapatów, zatrudnia wybitną adwokat, aby ta pomogła mu w skomplikowanej dlań sprawie. Bohaterowie rozmawiają w pokoju hotelowym, odkrywając kolejne szczegóły z życia biznesmena.

Jest to film kryminalny Netflixa, który co chwila myli widza. Tak jak główna postać stara się lawirować i ukrywa prawdę przed panią adwokat. Widz zostaje postawiony w roli interpretatora słów mężczyzny. Z wolna odkrywa kolejne fakty i łączy je w całość. Zaskakujący i nieszablonowy scenariusz to atut tego tytułu. Aczkolwiek można się zastanawiać, czy całość nie jest nieco naiwna w ostatecznym rozwikłaniu zagadki. Tym niemniej jest to kryminał, który zapewni niezłą rozrywkę.

Filmy kryminały na Netflixa – „Zaginiona dziewczyna” (2014)

Dramat spod ręki Davida Finchera, który opowiada o zaginięciu pewnej kobiety. Szukający jej mąż będzie musiał zmierzyć się z wieloma problemami, w tym z oskarżeniami ze strony opinii publicznej o to, że to on w istocie jest sprawcą zaginięcia swej małżonki. Film Finchera to niejednoznaczny i niezwykle wciągający scenariusz. Produkcja nie nudzi ani przez moment mimo długiego metrażu. „Zaginiona dziewczyna” umiejętnie pogrywa z oczekiwaniami widza, oferując często dość szokujące rozwiązania. Wielka w tym zasługa świetnie napisanej postaci tytułowej bohaterki, w którą rewelacyjnie wcieliła się nominowana do Oscara Rosamund Pike.

Filmy kryminalne na Netflixa – „American Gangster” (2007)

Film kryminalny Netflixa w reżyserii Ridleya Scotta z Denzelem Washingtonem i Russellem Crowe’em w rolach głównych. Ten pierwszy wciela się we Franka Lucasa, narkotykowego barona działającego w latach siedemdziesiątych. Ten drugi to odporny na korupcję policjant (być może ostatni w mieście), który walczy z handlarzami narkotyków. Gęsty film gangsterski, który stawia pytania o moralność, siłę i możliwość funkcjonowania w świecie pełnym przemocy. Tytuł, który wyróżnia się przede wszystkim świetnymi kreacjami aktorskimi głównych wykonawców.

Filmy kryminalne na platformie Netflixa – „Plan doskonały” (2006)

Ostatni film kryminalny Netflixa na naszej liście to ponownie produkcja, w której rolę główną zagrał Denzel Washington. Tym razem partnerowali mu m.in. Clive Owen, Jodie Foster i Willem Dafoe. To historia bardzo skomplikowanego napadu na bank, w którym kilkadziesiąt osób zostało pojmanych jako zakładnicy. Pod bank przybywa policja i służby specjalne. Ale to dopiero początek tej wielowątkowej opowieści.

Produkcja wyreżyserowana przez Spike’a Lee to dobrze skrojony scenariusz, w którym każdy bohater ma do odegrania odmienną rolę. Zaskakujący, wciągający i pełen emocji. Te podsycane są przez szereg efektownych scen i rozwiązań, a aktorzy wywiązują się z powierzonych im zadań modelowo. Film godny polecenia.

Filmy kryminalne dostępne na Netflixa – podsumowanie

Na Netfliksie można znaleźć prawdziwy ogrom produkcji, w tym tych kryminalnych. Wiele z nich to typowe średniaki i tych warto się ustrzegać. Ale jak widzisz, w bibliotece serwisu można odnaleźć także prawdziwe perełki. Sięgnij po nie, a wciągniesz się w jedne z najciekawszych kryminalnych historii. Takie właśnie są najlepsze filmy kryminalne Netflixa.

Archiwum: marzec 2024