Seriale obyczajowe cieszą się największą popularnością wśród widzów zarówno produkcji telewizyjnych, jak i tych z platform streamingowych. Nic dziwnego, bo to właśnie z bohaterami tego typu seriali można z łatwością się utożsamiać i odnajdywać w ich losach własne perypetie.

Serial obyczajowy – co to za gatunek?

Serial obyczajowy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się tematyką dotyczącą obyczajowości, nawyków i kultury. Krótko mówiąc, ukazuje codzienne życie bohaterów w ich naturalnym środowisku. To znaczy, że serial obyczajowy z łatwością miesza się z innymi gatunkami, np.:

  • kryminalnym, np. „Detektyw”;
  • fantasy, np.: „Gra o tron”;
  • komedią, np. „Dolina krzemowa”;
  • dramatem, np. „Euforia”;
  • sensacyjnym, np. „House of Cards”.

Takie połączenia dają niemalże nieograniczone możliwości tworzenia historii, a co za tym idzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Wiemy, że mimo to wybór jest trudny, dlatego przygotowaliśmy subiektywny ranking seriali.

Polskie seriale obyczajowe

„Ślepnąc od świateł”

Adaptacja głośnej książki Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem. Akcja toczy się w środowisku mrocznej Warszawy osnutej światkiem przestępczym – przemocą, podejrzanymi klubami i narkotykami. Historia opowiedziana z perspektywy Kuby – dilera kokainowego, w którego życie nagle wkrada się chaos. Serial kryminalny z elementami produkcji obyczajowej.

„Przyjaciółki”

Telewizja Polsat zrealizowała już 18 sezonów, a 19. jest już w planach. W związku z tym chyba śmiało można dać mu miano hitu. Perypetie 4 przyjaciółek z Warszawy – Ingi, Zuzy, Anki i Patrycji podbiły serca Polek w każdym wieku. Prawdopodobnie serial wypełnił nisze produkcji dla kobiet po 40., które nie są stereotypowymi żonami i matkami.

„Artyści”

Serial obyczajowy produkcji TVP opowiada o pracownikach Teatru Popularnego w Warszawie. Pewnego dnia aktorzy znajdują swojego dyrektora, który popełnił samobójstwo w pracy. Na jego miejsce szybko zostaje wybrany zastępca z zewnątrz. Mężczyzna ma ambitne plany dotyczące repertuaru, jednak spotyka się z chłodnym przyjęciem ze strony aktorów.

Seriale obyczajowe na Netflix

„Sexify”

Seriale obyczajowe z Netflixa to nie tylko zagraniczne dzieła, jak „Dom z papieru” „Sexify” to polska produkcja. Ambitna studentka Politechniki Warszawskiej pracuje nad innowacyjną aplikacją, która ma być jej przepustką do wygrania prestiżowego konkursu technologicznego. Aplikacja ma mieć algorytm, dzięki któremu jej użytkownicy będą mogli dojść do pełnej satysfakcji seksualnej – idealnego orgazmu. Niestety, niewiele wie na temat seksu…

„Emily w Paryżu”

Młoda Amerykanka dostaje awans, który wiąże się z przeprowadzką do Francji. Ma wobec tego wielkie oczekiwania, jednak szybko orientuje się, że jej wyobrażenia na temat spędzania czasu w Paryżu nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

„Jak nas widzą”

Miniserial oparty na faktach przedstawia sprawę „Piątki z Central Parku”, grupy czarnoskórych nastolatków z Harlemu niesłusznie skazanych za gwałt. „Jak nas widzą” pozwala poznać historię pięciu chłopaków – Antrona McCraya, Kevina Richardsona, Yusefa Salaama, Raymonda Santany i Koreya Wise’a.

Seriale obyczajowe na HBO GO

„Pazury”

Komediowy serial przedstawiający świat przestępczy. Głównymi bohaterami są kobiety, pracujące w zakładzie kosmetycznym, który oferuje manicure i pedicure, jednak to tylko część biznesu. Jego główną działalnością jest pranie pieniędzy dla lokalnego bossa mafii. Kobiety posłusznie wykonują zadania bossa, jednak szefowa (Desna) ma ambitne plany na przyszłość… Plątanina intryg okraszonych zabawnymi dialogami i rewelacyjną grą aktorską głównych bohaterek.

„Opowieści podręcznej”

Ten serial obyczajowy to wstrząsająca, ale na szczęście fikcyjna opowieść o losie kobiet w Giliadzie – państwie prowadzonym przez fundamentalistów religijnych, dla których najwyższą wartością jest rodzina. Patriarchalny system wartości, którym kierują się rządzący w Giliadzie dzieli kobiety na płodne i bezpłodne, tym samym sprowadzając rolę żeńskiej części społeczeństwa do rodzenia dzieci, robiąc z części nich żywe inkubatory – podręczne. Genialna rola Elisabeth Moss, dzięki której stała się topową aktorką.

„Euforia”

Głośny hit ostatnich lat. Serial budzi wiele kontrowersji i jest na jego temat wiele błędnych osądów, np. że pokazuje uzależnienie od narkotyków jako świetną zabawę, co miałoby zachęcać młodych widzów do sięgania po nielegalne substancje. Nie ma nic bardziej mylnego. „Euforia” to wycinek życia kilku nastolatków z tej samej szkoły. Każdy z nich ma swoje problemy i bardzo rozbudowany świat wewnętrzny. Jeżeli myślisz, że to kolorowy serial obyczajowy w stylu „Beverly Hills 90210”, to jesteś w błędzie. To przejmująca dramatyczna podróż w głąb najmroczniejszych zakamarków ludzkiej natury.

Najlepsze seriale obyczajowe

„Chirurdzy”

To niesamowite, ale ten serial jest emitowany nieprzerwanie od 2005 roku. Zostało zrealizowanych 18 sezonów. Pierwsze recenzje nie były do końca przychylne, twórcom zarzucano podobieństwo innego do serialu obyczajowego – „Ostrego dyżuru”. Jednak produkcja przetrwała próbę krytyków i zajęła pierwsze miejsce w kategorii ulubione seriale medyczne widzów na całym świecie.

„Jane the Virgin”

Serial komediowy ubrany w konwencję opery mydlanej. Główna bohaterka – Jane – od dziecka uwielbia romantyczne historie zakończone happy endem. Z tego powodu nie tylko jest fanką telewizyjnych tasiemców romantycznych, ale również zaczytuje się romansach. Jane marzy o miłości jak z takiej historii. Czy jej życie potoczy się jak telewizyjny romans?

„Seks w wielkim mieście”

Prawdopodobnie tego tytułu nikomu nie trzeba przedstawiać, bo dawno temu wpisał się na listę dobrych seriali. Przygody czterech niezależnych kobiet z Nowego Jorku na zawsze zrewolucjonizowały myślenie o produkcjach dla pań. To pierwszy serial obyczajowy, który bez ogródek mówi o potrzebach seksualnych, o niechęci do macierzyństwa czy o tym, co tak naprawdę może być istotne w relacji i czy ma to związek z rozmiarem członka. Cieszył się tak dużą popularnością, że po 18 latach powstały kolejne odcinki w serialu „I tak po prostu”, będącym kontynuacją „Seksu w wielkim mieście”.

Archiwum: luty 2024