Niebieskie światło otacza nas już od urodzenia, jednak inaczej odbieramy je w przypadku, gdy pochodzi z naturalnych źródeł, inaczej natomiast w momencie, gdy jest emitowane przez monitory czy telewizory. Nadmierna ekspozycja na sztuczne światło niebieskie może skutkować się pojawieniem licznych dolegliwości ze strony narządu wzroku, dlatego też wielbiciele seriali i filmów czy osoby spędzające sporo czasu przed ekranem komputera powinny wyposażyć się w odpowiedniej jakości okulary.

Czym jest światło niebieskie i dlaczego może być szkodliwe?

Światło niebieskie emitowane jest ze źródeł naturalnych, lecz najczęściej odbieramy je z ekranów komputera, telewizora czy innych urządzeń elektrycznych. Charakteryzuje je krótka długość fali, która może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przy nadmiernej ekspozycji na sztuczne światło niebieskie może pojawić się:

  • ból i pieczenie oczu,
  • problem z jakością widzenia (widzenie „za mgłą”),
  • ból głowy,
  • spadek koncentracji.

Trudno uniknąć kontaktu ze światłem niebieskim, jednak oczy większości z nas pochłaniają go zdecydowanie zbyt dużo. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób, które lubią oglądać seriale i filmy na komputerze bądź telewizorze. Jeśli dołączymy do tego pracę biurową, przed ekranem komputera, to bez odpowiedniej ochrony wymienione wyżej objawy przeciążenia narządu wzroku szybko zaczną nam towarzyszyć.

Jak chronić oczy przed niebieskim światłem?

Chcąc ochronić oczy przed nadmierną ekspozycją na światło niebieskie, możemy posiłkować się zasadą 20-20. Mówi ona, że powinniśmy zrobić 20-sekundową przerwę od patrzenia na wyświetlacz, zerkając na obiekt oddalony o co najmniej 20 metrów. Przerwa powinna mieć miejsce co 20 minut. Niemniej jednak okazuje się, że to za mało, jeśli chcemy zapewnić swoją oczom właściwy poziom bezpieczeństwa. Warto dobrać odpowiednie okulary odbijające światło niebieskie. Dzięki temu nie dotrze ono do naszego oka w nadmiernych ilościach. Tego typu szkła mogą być zamontowane w niemal każdych oprawkach – dobrze sprawdzają się na przykład okulary Swarovski. Pamiętajmy, że okulary odbijające niebieskie światło możemy nosić bez względu na to, czy zdiagnozowano u nas wadę wzroku, czy też nie. W drugim przypadku wybieramy tak zwane zerówki z odpowiednią powłoką. Chcąc wyglądać stylowo w pracy czy nawet w domowym zaciszu, możemy wybrać modne okulary Gucci.

Kiedy zakładać okulary odbijające światło niebieskie?

Okulary odbijające światło niebieskie powinniśmy zakładać zawsze, gdy siadamy przed ekranem telewizora czy komputera. Warto w nie zainwestować także w przypadku, gdy lubimy czytać e-booki za pomocą specjalnych czytników bądź często wpatrujemy się w ekran telefonu. Tego typ okulary przydadzą się zarówno podczas wieczoru filmowego, jak i w pracy, zwłaszcza biurowej. Pamiętajmy, że nie ma większego znaczenia, jak długo oglądamy konkretny serial czy wykonujemy pracę. Nawet jeśli robimy odpowiednie przerwy, to i tak sumarycznie spędzamy mnóstwo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych, zatem naszym oczom, potrzebna jest odpowiednia ochrona.

Archiwum: luty 2024