Już sama nazwa dreszczowiec zdradza, w jakim celu tworzy się tego typu filmy. Produkcje zgromadzone pod tym wspólnym terminem, najprościej mówiąc, mają po prostu wywoływać dreszcze. Poza tajemniczością fabuły pomagają w tym spowite mrokiem zdjęcia i budująca napięcie muzyka. Czym jeszcze cechują się thrillery? Co różni je od horrorów? Którzy twórcy uznawani są za mistrzów gatunku i jakie filmy należą do absolutnego TOP 10? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Dreszczowiec – jak straszą nas twórcy thrillerów?
Dreszczowiec to spolszczona wersja nazwy niezwykle popularnej formy gatunkowej, jaką jest thriller. Dreszczowce nie łączą się ze sobą tematem, typami bohaterów czy ikonografią, jak ma to miejsce w większości filmów gatunkowych, lecz stylem i sposobem opowiadania, który ma na celu wywoływanie niepokoju, napięcia i dreszczy emocji u widza.
Czym dreszczowiec różni się od horroru?
W filmach grozy źródłem strachu są zazwyczaj siły nadprzyrodzone, podczas gdy thrillery czerpią z otaczającej nas rzeczywistości. Nawet wtedy, gdy mamy do czynienia z dreszczowcem z gatunku science fiction, duży nacisk kładzie się na naukowe uzasadnienie zdarzeń. Horrory z zasady nie silą się na racjonalne wyjaśnienia.
Podgatunki thrillera, czyli różne oblicza dreszczowców
Dreszczowce najczęściej kojarzą się z filmami kryminalnymi i sensacyjnymi, gdzie głównym bohaterem jest detektyw zanurzający się w tajemnicze śledztwo i coraz głębiej wnikający w mrok stojący w opozycji do jego zwyczajniej i nudnej codzienności. Thriller może jednak wchodzić w związki z różnymi gatunkami. Najpopularniejsze z powstałych w ten sposób podgatunków to:
- thriller psychologiczny („Psychoza”);
- thriller erotyczny („Nagi instynkt”);
- thriller polityczny („Wszyscy ludzie prezydenta”);
- thriller szpiegowski („Jack Strong”);
- thriller medyczny („Epidemia strachu”);
- thriller kryminalny („Siedem”);
- technothriller („Matrix”);
- thriller fantastycznonaukowy („Incepcja”).
Dreszczowiec – najlepsze filmy, które warto zobaczyć [TOP 10]
Niekwestionowanym mistrzem gatunku jest Alfred Hitchcock, który stworzył tak legendarne filmy dreszczowce, jak „Psychoza”, „Okno na podwórze”, „Ptaki” czy „Vertigo”. W thrillerach specjalizował się także Roman Polański. Jego dzieła, takie jak „Wstręt”, „Lokator” czy „Frantic” należą do ścisłego kanonu gatunkowego.
Znani filmowcy zajmujący się dreszczowcami
Współcześnie niedościgły wzór dla pozostałych filmowców stanowią David Fincher i Christopher Nolan. Podczas gdy pierwszy z nich realizuje dzieła mocno osadzone w rzeczywistości, drugi puszcza wodze fantazji, tworząc nierealne światy, jedynie oparte na znanej nam logice i prawdopodobieństwie. Łączy ich to, że obaj swoimi dreszczowcami podbijają kina i zachwycają krytyków.
W poniższym zestawieniu moglibyśmy w zasadzie ograniczyć się do filmów wymienionych reżyserów. Postawiliśmy jednak postawić na różnorodność i wybrać jedynie ich najwybitniejsze dzieła, pozostawiając miejsce innym. Oto ranking 10 najlepszych dreszczowców.
1. „Siedem” (1995)
Szczytowe osiągnięcie Davida Finchera, jeśli chodzi o thrillery. Fabuła skupia się na seryjnym mordercy, który pozbawia życia swoje ofiary, karząc je za siedem grzechów głównych. W rolach głównych występują tu Brad Pitt, Morgan Freeman i Kevin Spacey. Do innych wybitnych dreszczowców reżysera należą „Zaginiona dziewczyna”, „Dziewczyna z tatuażem” i „Gra”.
2. „Funny Games” (1997)
Arcydzieło Michaela Hanekego, którego nie powinni oglądać ludzie o słabych nerwach. Film przedstawia mrożącą krew w żyłach historię rodziny sterroryzowanej przez dwóch młodych mężczyzn, stawiając pytania o ludzką fascynację złem. W 2007 roku austriacki reżyser nakręcił anglojęzyczny remake swojego filmu.
3. „Psychoza” (1960)
Klasyk Alfreda Hitchcocka, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii kina. „Psychoza” to opowieść o młodej dziewczynie, która zatrzymuje się w motelu prowadzonym przez niejakiego Normana Batesa. Szybko okazuje się, że był to wielki błąd. Na przestrzeni 60 lat powstało wiele produkcji, które czerpią z dzieła Hitchcocka. Do najważniejszych należy serial „Bates Motel”.
4. „Milczenie owiec” (1991)
Na kolejnej pozycji plasuje się zdobywca „złotej piątki” Oscarów, czyli „Milczenie owiec” z legendarną rolą Anthony’ego Hopkinsa jako Hannibala Lectera. Ten psychologiczny thriller przedstawia śledztwo prowadzone przez młodą agentkę FBI, która musi współpracować z seryjnym mordercą i kanibalem, by rozwiązać sprawę.
5. „Incepcja” (2010)
Opus magnum Christophera Nolana, w którym jego zabawy czasem i linearnością narracji osiągnęły apogeum. Podstawowe założenie filmu opiera się na tezie, że można wniknąć w sny innego człowieka i zaszczepić mu w ten sposób daną ideę. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Michael Cane, Joseph Gordon-Levitt i Marion Cotillard.
6. „Mroczny Rycerz” (2008)
Christopher Nolan wyjątkowo pojawia się po raz drugi. Naniósł bowiem założenia gatunkowe thrillera na film superbohaterski, z opowieści o walce Batmana ze złem tworząc rasowy dreszczowiec. Heath Ledger za rolę Jokera w tej produkcji został pośmiertnie nagrodzony Oscarem. W filmie wystąpili też Christian Bale, Gary Oldman i Michael Cane.
7. „Zwierzęta nocy” (2016)
Odnosząca sukcesy kobieta (Amy Adams) pewnego dnia otrzymuje rękopis od byłego męża (Jake Gyllenhaal). Mężczyzna snuje w nim mroczne i sadystyczne fantazje, które nawiązują do ich wspólnej przeszłości. Kolejny thriller, który dowodzi, że najgorszymi bestiami są ludzie.
8. „Misery” (1990)
Jedna z najlepszych ekranizacji książek Stephena Kinga w historii. Opowieść o pisarzu, który w wyniku wypadku trafia do domu swojej psychofanki. Kobieta początkowo otacza go opieką, wkrótce zaczyna jednak wykazywać psychopatyczne skłonności. W tytułowej roli doskonała Kathy Bates.
9. „Frantic” (1988)
Kultowy film Romana Polańskiego, w którym główną rolę zagrał Harrison Ford. Aktor wciela się w postać kardiochirurga, którego żona znika bez śladu podczas wyjazdu do Francji. Mężczyzna rozpoczyna śledztwo na własną rękę.
10. „Fatalne zauroczenie” (1987)
Żonaty mężczyzna wplątuje się w romans nieznajomą kobietą, która z czasem okazuje się być chora psychicznie. Film Adriana Lyne’a w latach 80. stanowił wyraz lęku mężczyzn przed emancypacją kobiet. W rolach głównych wystąpili Michael Douglas i Glenn Close.
Spodobała ci się powyższa lista najlepszych dreszczowców? Sprawdź też nasze pozostałe zestawienia i rankingi filmów.