Adresatami kina młodzieżowego są przede wszystkim nastolatkowie. Okres dorastania wiąże się ze specyficznymi problemami i wyzwaniami. Filmy młodzieżowe niejednokrotnie służą czemuś więcej, niż tylko prostej rozrywce. Przedstawiają pozytywne wzorce, kreują odpowiedzialne postawy, zwiększają świadomość nastolatków na ważne, często trudne tematy. Najlepsze filmy dla młodzieży pomagają jej w wejściu w dorosłe życie. I nie robią tego poprzez banalne moralizatorstwo, tylko skłonienie do refleksji nad postępowaniem bohaterów. Sprawdź, które filmy młodzieżowe warto obejrzeć i polecić innym!

Film młodzieżowy – komedia, dramat obyczajowy, fantasy

Do produkcji młodzieżowych należą zarówno filmy obyczajowe o poważnej wymowie, jak i prześmiewcze komedie oraz obrazy fantastyczne. Do kin z dużą regularnością trafiają ekranizacje bestsellerowych powieści czy komiksów popularnych wśród nastolatków. W filmach młodzieżowych często pojawiają się następujące motywy przewodnie:

  • kłopoty szkolne;
  • problemy z adaptacją społeczną wśród rówieśników;
  • siła przyjaźni;
  • pierwsze uczucia i zawody miłosne;
  • inicjacja seksualna;
  • wszelkie używki i możliwe uzależnienia.

Pozostałe tematy filmów dla nastolatków

To tylko część tematów poruszanych przez kino młodzieżowe. Wątki poruszane przez gatunek często odzwierciedlają problemy społeczne, z jakimi mierzy się świat w danym czasie. Na przykład, w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie filmami młodzieżowymi o depresji. Filmowcy stoją więc przed bardzo odpowiedzialnym zadaniem.

Najlepsze filmy młodzieżowe według Netfliksa

Serwis streamingowy ma specjalną kategorię z filmami dla nastolatków. Netflix definiuje je w następujący sposób: „Romanse młodzieżowe. Opowieści o dorastaniu. Inspirujące, pogodne obrazy. Te filmy w urzekający sposób mówią o wszystkim, co przeżywają nastolatki”. Aktualnie najpopularniejszymi filmami młodzieżowymi w usłudze są:

„Jak zostać gwiazdą”

Polska produkcja w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, wykorzystująca temat popularnych wśród nastolatków programów typu talent show. „Jak zostać gwiazdą” opowiada o młodej, ambitnej piosenkarce w drodze na szczyty show-biznesu. Katapultą do kariery dla głównej bohaterki, „Ostrej” (Katarzyna Sawczuk), ma być program „Music Race”. Dziewczyna przejdzie przyspieszony kurs dorastania w wielkim świecie. A przy okazji skonfrontuje się z biologicznym ojcem, nieobecnym przez jej całe dotychczasowe życie.

„Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu”

Druga odsłona wampirzej serii, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Prześmiewcy kwestionują jakość fabuły na podstawie książek Stephenie Meyer, fani z zapartym tchem śledzą perypetie miłosnego trójkąta Belli (Kristen Stewart), Edwarda (Robert Pattinson) i Jacoba (Taylor Lautner). A wszystko na tle rozgrywek pomiędzy mrocznymi, nadnaturalnymi siłami. „Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu” to młodzieżowy film fantasy, w którym ogromna część odbiorców dostrzega odbicie swoich własnych problemów i rozterek.

„Igrzyska śmierci”

Ekranizacja pierwszej części bestsellerowego cyklu powieści Suzanne Collins, nakręcona przez Gary’ego Rossa w 2012 roku. W ponurej wizji przyszłości, w północnoamerykańskim kraju Panem, podzielono społeczeństwo na 13 dystryktów. Rokrocznie najwyższa kasta rządząca urządza tytułowe „Igrzyska śmierci” – pojedynek o przetrwanie pomiędzy przedstawicielami pozostałych 12 stref. Główną bohaterką jest Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), która zgłasza się do turnieju w miejsce wyznaczonej do niego siostry. Podejmowane przez nią decyzje i bunt wobec okrutnych reguł wpłyną na losy całego Panem. Wartka akcja, barwne kostiumy i gra odtwórców głównych ról stanowią najczęściej chwalone walory obrazu.

„Dziewczyna z sąsiedztwa”

Wzorowy uczeń liceum Matthew (Emile Hirsch) zakochuje się pięknej, zmysłowej Danielle (Elisha Cuthbert), która niedawno zamieszkała w okolicy. Sprawy mocno się komplikują, kiedy zdaje sobie sprawę, w kim ulokował swoje uczucia – dziewczyna występuje w filmach porno. Chłopak staje przed dylematem – albo zakończy związek, albo pomoże ukochanej wyrwać się z jej dotychczasowego otoczenia. „Dziewczyna z sąsiedztwa” to coś więcej niż głupia, amerykańska komedia romantyczna – takie głosy przeważają w opiniach widzów.

„Wynajmij sobie chłopaka”

Kiedy jest popyt, musi pojawić się podaż. Pomysłowy licealista Brooks Rattigan (Matt Walsch) wciela w życie oryginalny pomysł na biznes. W napisanej przez siebie aplikacji oferuje odgrywanie roli chłopaka dziewczynom, które mają dość wścibskich pytań ciotek i babć podczas rozmaitych uroczystości. Wszystko zgodnie z wyobrażeniami klientek (i ich rodzin) o idealnym partnerze. Interes idzie świetnie do czasu, kiedy czysty biznes zaczyna ustępować przed kiełkującymi namiętnościami. „Wynajmij sobie chłopaka” to film młodzieżowy z 2019 roku. Wyreżyserował go Chris Nelson, a scenariusz napisali Steve Bloom oraz Randall Green.

Fajne filmy młodzieżowe – jakie jeszcze filmy dla nastolatków warto obejrzeć?

Biblioteka serwisu streamingowego jest oczywiście znacznie bardziej rozbudowana. Tylko które spośród dostępnych online tytułów są naprawdę godne polecenia? Sporo pozytywnych recenzji krytyków i opinii użytkowników zebrały następujące filmy młodzieżowe.

„Do wszystkich chłopców, których kochałam”

Komedia romantyczna nakręcona na podstawie powieści Jenny Han. Uczennica Lara Jean (Lana Condor) niechcący zdradza swoje uczucia wobec piątki szkolnych przystojniaków. Niewinna pomyłka całkowicie zmieni jej życie towarzyskie. Film młodzieżowy Susan Johnson doczekał się już dwóch kontynuacji: „Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż cię kocham” oraz „Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze”.

„Amator”

Coś dla męskiej części nastoletniej widowni. Terron Forte (Michael Rainey Junior) dzięki swoim umiejętnościom koszykarskim trafia do renomowanego liceum. Czy chłopak z nizin społecznych wpasuje się do elitarnego towarzystwa i będzie miał szansę rozwinąć swój talent? „Amator” traktuje nie tylko o problemach adaptacyjnych, ale też wiernie przedstawia różne niebezpieczeństwa i pułapki, jakie czekają na sportowców-amatorów w USA.

„W śnieżną noc”

Ekranizacja powieści Maureen Johnson, Lauren Myracle i Johna Greena w klimatach bożonarodzeniowych. Śnieżyca odcina sielskie, amerykańskie miasteczko od reszty świata. Przy okazji wywraca życie miejscowych nastolatków do góry nogami. „W śnieżną noc” należy do typowych filmów młodzieżowych do obejrzenia w święta, ale nie tylko w grudniu ogląda się go z przyjemnością.

Lista filmów młodzieżowych do sprawdzenia w przyszłości

Produkcje o perypetiach nastolatków idealnie trafiają w twój gust? W takim razie mogą ci się spodobać również:

  • „17 Again”;
  • „Była sobie dziewczyna”;
  • „Czego pragnie dziewczyna”;
  • „Dobosz”;
  • „Fish Tank”;
  • „Galerianki”;
  • „Gwiazd naszych wina”;
  • „Harry Potter” (seria);
  • „Juno”;
  • „Kiedy się pojawiłaś”;
  • „The Kissing Booth” (seria);
  • „Klub winowajców”;
  • „Kolorowe pończochy”;
  • „Łatwa dziewczyna”;
  • „Małe dramaty”;
  • „Miłość i potwory”;
  • „Przez moje okno”;
  • „Słoń”;
  • „Stowarzyszenie umarłych poetów”;
  • „Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów” (seria);
  • „Szkoła uczuć”;
  • „Zakochana złośnica”;
  • „Zanim odejdę”;
  • „Z pamiętnika niewidzialnej dziewczyny”.

Filmy młodzieżowe często mają wielkie ambicje realizowania ważnej misji, ale tylko niektóre obrazy potrafią im sprostać. Który tytuł najmocniej wpłynął na twoje zachowanie i postrzeganie świata, uformował twój charakter i poglądy? Podyskutuj z innymi użytkownikami w sekcji komentarzy!

Archiwum: luty 2024