Co oznacza termin film drogi? Jakie produkcje kryją się pod tą nazwą? Kiedy i gdzie powstały pierwsze dzieła należące do tego gatunku? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, trafiłeś we właściwe miejsce. Poniżej znajdziesz definicję kina drogi, kilka słów o jego historii oraz listę sztandarowych klasyków gatunku.

Film drogi – o podróży w stronę samopoznania

Kino drogi to odmiana gatunkowa, która ukształtowała się z końcem lat 60. XX wieku w Ameryce Północnej jako jedno z obliczy kina kontestacji. Protagonistami są tu zazwyczaj outsiderzy, skłóceni z życiem i całym światem wyrzutki społeczeństwa, którzy pragną wolności i poszukują własnej tożsamości. Fizyczna droga, jaką pokonują, jest metaforą ich życiowej ścieżki i podróży w głąb siebie.

Czy film drogi to film podróżniczy?

Choć filmy drogi wielu osobom kojarzą się z filmami podróżniczymi, nie są to pojęcia tożsame. Filmy podróżnicze to po prostu relacje z wypraw, ewentualnie produkcje fabularne, w których główni bohaterowie odwiedzają odległe kraje. Przygodowy hit „Poszukiwacze zaginionej arki” nie jest filmem drogi, zaś „Dzikość serca” nie ma nic wspólnego z filmami podróżniczymi.

Ranking najlepszych filmów drogi w historii kina [TOP 10]

Za protoplastę gatunku uważa się Dennisa Hoppera, który w 1969 roku nakręcił kultowego „Swobodnego jeźdźca”. Zaraz po nim powstały m.in. filmy, takie jak „Pojedynek na szosie” (1971), „Znikający punkt” (1971) czy „Konwój” (1978). Popularność filmów drogi wzrosła ponownie w latach 90. Z okresu tego pochodzi wiele arcydzieł gatunku. Współcześnie kino drogi również cieszy się sporym uznaniem, o czym świadczą liczne nagrody dla filmów takich jak „Nomadland” czy „Green Book”. Które produkcje wyróżniają się na tle pozostałych i zasługują na miano najlepszych? Przedstawiamy TOP 10 filmów drogi.

1. „Swobodny jeździec” (1969)

Klasyk nie tylko kina drogi, lecz całej amerykańskiej kinematografii, znany lepiej pod oryginalnym tytułem „Easy Rider”. Film był manifestem wolności i indywidualizmu w czasach rewolucji obyczajowej. Jego głównymi bohaterami są dwaj motocykliści przemierzający Stany Zjednoczone. Wcielili się w nich Peter Fonda i Dennis Hopper, którzy napisali też scenariusz filmu (wraz z Terrym Southernem). Drugi z nich ponadto go wyreżyserował.

2. „Wszystko za życie” (2007)

„Into the Wild” to film oparty na prawdziwej historii Christophera McCandlessa, który zaraz po ukończeniu studiów postanowił rzucić wszystko i autostopem udać się w stronę Alaski, by wieść życie z dala od cywilizacji. W jego rolę wcielił się Emile Hirsch. Film wyreżyserował słynny aktor Sean Penn.

3. „Thelma i Louise” (1991)

Geena Davis i Susan Sarandon w jednym z najważniejszych feministycznych hitów w historii kina. Tytułowe bohaterki rzucają się do ucieczki w stronę Meksyku po tym, jak Louise zabija niedoszłego gwałciciela Thelmy. Film skupia się nie tyle na ogólnym pojęciu wolności jednostki, co na wolności kobiety. Głównym gwiazdom na ekranie towarzyszą m.in. Brad Pitt, Harvey Keitel i Michael Madsen.

4. „Nomadland” (2020)

Kobieta po sześćdziesiątce w wyniku recesji z dnia na dzień traci wszystko. Postanawia spakować swojego vana i podróżować po Stanach Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy jako współczesna nomadka. Dzieło Chloe Zhao zostało nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu. W główną rolę wcieliła się w nim Frances McDormand.

5. „Green Book” (2018)

USA, lata 60. XX wieku. Włoski imigrant z Bronksu, chcąc zarobić niezłą sumę, decyduje się zostać kierowcą czarnoskórego muzyka podczas jego tournée po USA. Choć pochodzi z klasy robotniczej, w rasistowskich stanach traktowany jest dużo lepiej niż jego wykształcony, utalentowany i zamożny towarzysz. „Green Book” to kolejne oscarowe dzieło na naszej liście. Główne role zagrali w nim Viggo Mortensen i Mahershala Ali.

6. „Mała miss” (2006)

Wzruszająca komedia o dysfunkcyjnej rodzinie, która wyrusza w podróż zepsutym busem, by 7-letnia Olive mogła wziąć udział w wyborach małej miss na drugim końcu Stanów Zjednoczonych. W gwiazdorskiej obsadzie filmu znaleźli się Steve Carell, Greg Kinnear, Toni Collette, Alan Arkin i Paul Dano.

7. „Urodzeni mordercy” (1994)

„Urodzeni mordercy” to historia, która mogła zrodzić się tylko w pokręconym umyśle Quentina Tarantino. Film opowiada o parze kochanków (Woody Harrelson i Juliette Lewis), której podróż przez Stany drogą 66 polega na zabijaniu przypadkowych ludzi dla przyjemności. Niestety, Tarantino sprzedał swój scenariusz i reżyserem filmu został Oliver Stone. Nadal jednak jest to pozycja godna uwagi.

8. „Dzikość serca” (1990)

Sailor i Lula to także kochankowie w drodze. W przeciwieństwie do opisanych wyżej bohaterów uciekają oni przed płatnym zabójcą, którego matka Luli wynajęła, by pozbyć się Sailora. „Dzikość serca” to jeden z najlepszych filmów Davida Lyncha. W rolach głównych wystąpili tu Nicolas Cage i Laura Dern.

9. „Znikający punkt” (1971)

Były rajdowiec, który obecnie pracuje w firmie przewozowej, podejmuje się zadania dostarczenia przesyłki w mniej niż 15 godzin. Mężczyzna nie ma nic do stracenia. Wyrusza w misję, odrzucając wszelkie normy społeczne. W roli głównej Barry Newman.

10. „The Rover” (2014)

„The Rover” to połączenie kina drogi z filmem zemsty w klimacie postapo. Głównym bohaterem jest mężczyzna przemierzający samotnie bezkresną australijską pustynię po upadku cywilizacji. Jego nieoczekiwanym towarzyszem zostaje ograniczony umysłowo chłopak, z którym zaczyna łączyć go specyficzna więź. W filmie David Michôda fenomenalne kreacje aktorskie stworzyli Guy Pearce i Robert Pattinson.

Jeśli lubisz filmy drogi, mogą spodobać ci się także produkcje, takie jak „Prosta historia”, „Bonnie i Clyde”, „Dzienniki motocyklowe”, „W drodze”, „Dzika droga”, „Konwój” czy „Moje własne Idaho”. Sprawdź też nasze pozostałe zestawienia i rankingi filmowe.

Archiwum: styczeń 2024