Pomieszczenie pod domową salę kinową, na co zwrócić uwagę

Pomieszczenie, w którym stworzyć chcemy naszą domową salę kinową, musi spełniać pewne warunki, zanim w ogóle pomyślimy o kupnie sprzętu i mebli. 

Ważnym aspektem sali kinowej jest akustyka. Warto zainwestować w izolacje ścian, aby poziom hałasu nie sięgał 65 decybeli. Pamiętajmy o wygłuszeniu również sufitu i izolacji podłogi np. poprzez kolorowy, designerski dywan. Drzwi prowadzące do naszej sali kinowej również powinny być szczelne na poziomie izolacyjności 45-50 decybeli. 

Wentylacja pomieszczenia i ogrzewanie są niezwykle ważne. Nie chcemy zimą otwierać okien, co również podniesie poziom hałasu. Nie chcemy, by goście marzli, kiedy zawiewa ich od okna. Pamiętajmy więc o dokładnym sprawdzeniu mieszkania pod tym kątem. Firma Pewny Lokal sprawdzi uciekające powietrze i nieszczelności, dokładnie zwróci uwagę na grubość ścian, które mogą przeszkadzać w odbiorze filmu nie tylko nam, ale również naszym sąsiadom. Dlatego, jeśli kupujemy mieszkanie lub nowoczesny dom od dewelopera, gdzie chcemy zrobić sale kinową, warto przy jego odbiorze zainwestować w usługi firmy Pewny Lokal, tak by nie spotkały nas kosztowne niespodzianki.

Innym aspektem, który jest niezwykle ważny przy budowie sali kinowej w domu to rozprowadzenie instalacji elektrycznej i niskoprądowej, tak by dobrze rozmieścić gniazda elektryczne i przyłącza A/V. Tu również odbierając dom od dewelopera, musimy być czujni, niektóre z nich mają nie tylko nieszczelności, cienkie ściany, ale i kontakty w dziwnych miejscach. Spowoduje to, że będziemy musieli skuwać ściany i robić kosztowne remonty.

Oświetlenie i nastrój w prywatnym kinie

Oświetlenie w domowej sali kinowej gra niezwykle ważną rolę, gdyż tworzy nastrój. Nie tylko dźwięk i obraz, ale również światło gra pierwsze skrzypce w kinematografii. 

Światło w domowej sali kinowej musi być delikatne i nie odwracać wzroku od ekranu. Najlepiej by za ekranem lub obok niego współgrało z pojawiającymi się obrazami oświetlenie zmieniane z żółtego na niebieskie, z zielonego na czerwone, czyli ulubione  zestawienia pojawiające się w filmach. 

Poza tym można zadbać o małe lampki oraz dobre, nieprzepuszczające światła zasłony na oka lub rolety. Głównego światła w sali kinowej i tak nie będziemy włączać w trakcie trwania filmu. 

Ważne jest, aby w mieszkaniu włączniki światła i kontakty były rozłożone równomiernie i już przy wprowadzaniu się czy doborze domu od dewelopera były rozmieszczone tak, by nie utrudniać nam dostępu w pomieszczeniu przeznaczonym na salę kinową. 

Meble do domowej sali kinowej

Meble, które postawimy w domowej sali kinowej, muszą być przede wszystkim wygodne. Wielkość pomieszczenia oczywiście ograniczać będzie ich liczbę. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy zbyt dużego pomieszczenia, a chcemy zapraszać więcej znajomych do wspólnego oglądania, warto zainwestować w fotele zamiast kanapy, można również posilić się dodatkowymi poduchami lub wygodnymi pufami porozkładanymi nawet na podłodze. 

Sprzęt w prywatnym kinie, koszty i możliwości

W budżetowej domowej sali kinowej możemy posłużyć się dostępnym już ekranem, a im większy, tym lepiej, bo oczy mniej się męczą. Musi być on oczywiście dostosowany do wielkości pomieszczenia i odległości mebli od niego. Potrzebować będziemy również dekodera, Blue Ray i DVD. 

Sprzęt audio do kina domowego

Sprzęt audio gra niezwykle ważną rolę w odbiorze filmów. Może być on niezwykle drogi i kosztować tyle, co nowy dom, a może by dużo tańszy dla mniej wyrafinowanych uszu i mniej wymagających kinomanów. Sprzęt taki powinien być w wersji dźwiękowej 5.1 lub 7.1 Starajmy się jednak kupić jak najlepszy sprzęt audio i nie bagatelizujmy jego roli, nie oszczędzamy na niego kosztem np. mebli czy dodatków. Pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu go w naszej domowej sali kinowej, żeby dźwięk dolatywał do nas równomiernie ze wszystkich stron. Warto zainwestować również w amplituner, który pomaga w łączeniu głośników i dostosowania ich ustawień do siebie np. redukując szumy.

Odbiór mieszkania, idealnego pod budowę prywatnej sali kinowej

Mieszkania i luksusowe domy kupowane od dewelopera mogą by słabe akustycznie, mieć słabą wentylację lub nieszczelności, a nawet okazać się może, że ich metraż jest mniejszy, niż zakładaliśmy i nasza sala kinowa będzie nie pasowała do projektu. Dlatego warto przy odbiorze mieszkania, kiedy jest czas na wpisanie usterek do protokołu, zatrudnić fachowców. Firma Pewny Lokal specjalizuje się w odbiorach mieszkań lub domów na terenie Rzeszowa i okolic, a także w innych miastach. Mamy największe doświadczenie na rynku i setki odbiorów. Znajdziemy każdą usterkę, a zaoszczędzone pieniądze wydasz na ulepszenia do domowej sali kinowej, nie remont nowego domu. Sprawdź również usługi firmy Odbiór.pl – Odbiór mieszkania Rzeszów.

Archiwum: marzec 2024