Czy dojdzie do ogłoszenia upadłości koncernu Cineworld? Firma działa głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma 511 z wszystkich swoich 751 kin. W mniejszym stopniu jest więc obecna na europejskim rynku. W Polsce do koncernu należy sieć Cinema City.

Cineworld – czy ogłoszenie upadłości jest pewne?

Jako pierwszy o możliwej upadłości napisał portal wirtualnemedia.pl, który swoje informacje czerpał z doniesień „The Wall Street Journal”. Według dziennika właściciel znanej w Polsce sieci kin Cinema City przygotowuje się do postępowania upadłościowego. Ma ono jednak dotyczyć spółki koncernu zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych, a prawdopodobnie także w Wielkiej Brytanii.

Cineworld nie odniósł się do informacji „The Wall Street Journal”, jednak zareagowała na nie giełda. W piątek 19 sierpnia wartość akcji koncernu spadły prawie o 60 procent!

Koncern szuka inwestorów

Jak na razie koncern nie zdementował ani nie potwierdził tych informacji. W jedynym oświadczeniu, które zostało opublikowane w ubiegłym tygodniu, przedstawiciele Cineworld napisali, że prowadzą działania mające na celu zwiększenie płynności finansowej, optymalizację kosztów oraz zmniejszenie zadłużenia.

Na koniec roku dług netto koncernu Cineworld wynosił 10,71 mld dolarów, z czego do spłacenia w ciągu dwunastu miesięcy mieli aż 1,56 mld dolarów.

Jednym z powodów złej sytuacji finansowej jest pandemia. Mimo że obecnie kina działają bez przeszkód, liczba widzów nadal nie powróciła do stanu sprzed 2020 roku. Poza tym niska frekwencja to także pokłosie mniejszej liczby filmowych premier, co może potrwać również w kolejnych miesiącach.

Co z Cinema City Polska?

Jak informuje w swoim oświadczeniu Cineworld, obecna sytuacja nie przełoży się na funkcjonowanie kin należących do koncernu. Potwierdzili to również przedstawiciele sieci Cinema City w Polsce, którzy opublikowali na Twitterze krótką informację. Czytamy w niej między innymi: „W nawiązaniu do ostatnich komunikatów dotyczących wewnętrznych spraw finansowych grupy Cineworld pragniemy poinformować, że działalność biznesowa Cinema City pozostaje bez zmian (…)”.

Przedstawiciele koncernu robią, co mogą, by uratować spółki przed upadłością. W tej chwili nie potwierdzają upadłości, jednak sytuacja finansowa spółki wymaga zdecydowanych działań.

Archiwum: marzec 2024