8 lutego 2022 roku poznaliśmy nazwiska gwiazd i filmowców, którzy powalczą o tegoroczne Oscary. Najważniejsze branżowe pisma i portale filmowe typowały potencjalnych zwycięzców, jeszcze zanim ogłoszono nominacje. Tego dnia stało się jednak jasne, które tytuły najbardziej przypadły do gustu Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. „Psie pazury” zdobyły aż 12 nominacji, „Diuna” otrzymała szanse na nagrody w 10 kategoriach. Na trzecim miejscu uplasowały się „Belfast” i „West Side Story” (po 7 nominacji). Więcej niż 3 nominacje otrzymały też filmy „King Richard: Zwycięska rodzina”, „Zaułek koszmarów”, „Nie patrz w górę” i „Drive My Car”.

Krytycy, jak co roku, postanowili wskazać, które filmy mają największe szanse na wygraną. I choć powyższe tytuły budzą duże zainteresowanie, wśród faworytów w najważniejszych kategoriach część z nich nie pojawia się wcale. A zatem kto dostanie Oscara w 2024 roku? Który film jest najczęściej typowany, a który może okazać się czarnym koniem wyścigu? I jakie szanse na zwycięstwo mają znajdujący się na liście nominowanych Polacy? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Kto dostanie Oscara 2024 w kategorii najlepszy film?

O tytuł najlepszego filmu 2024 roku walczy tradycyjnie 10 dzieł. Dwa z nich to filmy Netflixa („Psie pazury”, „Nie patrz w górę”). Jeden jest produkcją Apple TV+ („CODA”). Pozostałe to obrazy przeznaczone przede wszystkim do kin. Są wśród nich kameralny, czarno-biały „Belfast”, spektakularna „Diuna”, japoński „Drive My Car”, muzyczny „West Side Story”, biograficzny „King Richard: Zwycięska rodzina” oraz „Licorice Pizza” i „Zaułek koszmarów”.

Naturalnym faworytem w tej kategorii wydaje się dramat Jane Campion pt. „Psie pazury”, który ma na swoim koncie największą liczbę nominacji. Krytycy typują jednak, że równie prawdopodobna jest wygrana filmu „Belfast” Kennetha Branagha. Podejrzewają też, że nagrodę może otrzymać „King Richard. Zwycięska rodzina”. Co ciekawe, niewielkie szanse na zwycięstwo dają „Diunie”, która zdaniem polskich internautów najbardziej na statuetkę zasługuje.

Oscary 2024: Aktorzy i aktorki z największymi szansami na statuetki

Jeśli chodzi o najlepszą aktorkę dziennikarze i kinomani są zgodni. Nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską dostanie Jessica Chastain („Oczy Tammy Faye”) albo Kristen Stewart („Spencer”). Obydwie gwiazdy zostały poddane sporej charakteryzacji, by jak najbardziej upodobnić się do autentycznych postaci, w które się wcieliły. A jak wiemy, Akademia lubi tego typu metamorfozy.

Podobnie przedstawia się kwestia głównego faworyta do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Kto dostanie Oscara w 2024 w tej kategorii? Znawcy kina twierdzą, że Will Smith, który zmienił swój wizerunek, by zagrać ojca sióstr Williams w filmie „King Richard: Zwycięska rodzina”. Nie wykluczają jednak, że statuetkę odbierze Benedict Cumberbatch za występ w „Psich pazurach”.

Jeśli chodzi o role drugoplanowe, za aktorkę, która najbardziej zasługuje na zwycięstwo, uznaje się Arianę DeBose z „West Side Story”. Natomiast tytuł najlepszego aktora drugoplanowego ma szanse zdobyć Ciarán Hinds z „Belfastu”. Komentatorzy twierdzą, że Oscarów nie otrzymają raczej Penelope Cruz za „Matki równoległe” i Denzel Washington za „Tragedię Makbeta”, ani też Judi Dench („Belfast”) czy J.K. Simmons („Being the Ricardos”).

Kto dostanie Oscara za reżyserię w 2024 roku? Które scenariusze zostaną nagrodzone?

Zarówno w kategorii reżyseria, jak i najlepszy scenariusz adaptowany, największe szanse na wygraną ma Jane Campion, czyli reżyserka i scenarzystka filmu „Psie pazury”, który został oparty na powieści autorstwa Thomasa Savage’a z 1967 roku. Wśród scenariuszy oryginalnych największą uwagę krytyków przykuł „Belfast”. Jego autorem jest Kenneth Branagh, który – podobnie jak w przypadku „Psich pazurów” – jest także reżyserem filmu.

Eksperci uważają, że Oscara nie otrzyma raczej Paul Thomas Anderson („Licorice Pizza”). Z listy potencjalnych zwycięzców skreślają też scenariusze filmów „Diuna” i „King Richard”.

Jakie tytuły zwyciężą w kategoriach najlepszy film międzynarodowy, animowany i dokumentalny?

Kto dostanie Oscara w 2024 w tych kategoriach? „Drive My Car”, który na liście nominacji figuruje czterokrotnie, uważany jest za najlepszą produkcję międzynarodową, jaka startuje w tegorocznym wyścigu po najważniejsze nagrody filmowe w Hollywood. Wśród nominowanych w kategorii za najlepszy film animowany największe szanse na zwycięstwo ma „Nasze magiczne Encanto” Disneya, do którego oryginalne utwory napisał Lin-Manuel Miranda. Gdyby do rywalizacji wystawiono piosenkę „We Don’t Talk About Bruno”, kompozytor i autor tekstów prawdopodobnie zgarnąłby też statuetkę w kategorii muzycznej. W gronie filmów dokumentalnych na prowadzenie wysuwają się dwa tytuły – amerykański „Summer of Soul” oraz duński „Przeżyć”.

Szanse Polaków w wyścigu po Oscary 2024

Choć opisane wyżej prognozy dotyczą najważniejszych oscarowych kategorii, w naszym kraju największe emocje budzi w tym roku rywalizacja o tytuł najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego oraz lista kandydatów do Oscara za zdjęcia. W obydwu kategoriach nominacje otrzymali bowiem Polacy – student Warszawskiej Szkoły Filmowej Tadeusz Łysiak oraz słynny hollywoodzki operator Janusz Kamiński.

Polski film „Sukienka” ma niestety marne szanse na zdobycie nagrody. Znawcy kina ze Stanów Zjednoczonych obstawiają zgodnie, że najlepszym filmem krótkometrażowym zostanie okrzyknięty dwunastominutowy obraz „The Long Goodbye” Riza Ahmeda. Podobnie jest ze zdjęciami, jakie Janusz Kamiński zrealizował do „West Side Story” Stevena Spielberga. Zostały docenione przez Akademię, ale raczej nie aż tak, by miała uhonorować je Oscarem. Zwycięzcą w kategorii najlepsze zdjęcia będzie najprawdopodobniej Greig Fraser, który współpracował z Denisem Villeneuvem przy tworzeniu „Diuny”.

Kiedy odbędzie się 94. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej?

Gala rozdania Oscarów odbędzie się 27 marca 2022 roku. Tradycyjnie impreza zostanie zorganizowana w Dolby Theatre w Hollywood. Poprowadzą ją Amy Schumer, Wanda Sykes i Regina Hall. Transmisję z wydarzenia pokaże w amerykańska stacja ABC, a także 200 innych telewizji z całego świata, w tym polski CANAL+.

Zastanawiasz się, kto dostanie Oscara w 2024 roku? Już niebawem możesz się tego dowiedzieć! Śledź rozdanie nagród, a dowiesz się, czy twoje typy się sprawdzą!

Archiwum: marzec 2024