Film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego może zawalczyć o Oscara! We wtorek 24 stycznia 2023 ogłoszono pełną listę nominowanych, na której znalazł się również polski kandydat do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nie jest to pierwsze międzynarodowe wyróżnienie dla tego obrazu, co daje nadzieję, że „IO” będzie się liczyć w walce o statuetkę.

Nominacja dla „IO” Jerzego Skolimowskiego

Ta wiadomość zelektryzowała fanów kina w Polsce. Wyreżyserowany przez znakomitego Jerzego Skolimowskiego „IO” ma szansę otrzymać prestiżową nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jury konkursu przyznało mu nominację do Oscara 2023 w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Jest to kolejny ogromny sukces docenianego na świecie reżysera.

W tworzeniu filmu brali udział również Ewa Piaskowska (współscenarzystka oraz współproducentka), zdjęcia realizował Michał Dymek we współpracy z Michałem Englertem i Pawłem Edelmanem, a muzykę do filmu stworzył Paweł Mykietyn.

Oprócz polskiego kandydata na liście nominowanych znalazły się filmy z Niemiec („Na zachodzie bez zmian”, Irlandii („Cicha dziewczyna”), Belgii („Blisko”) oraz Argentyny („Argentyna, 1985”).

Film „IO” doceniany na świecie

Mimo że Jerzy Skolimowski do świata filmu wkroczył w 1985 roku, jest to pierwsza nominacja do Oscara przyznana jego dziełu. Reżyser ma jednak na swoim koncie inne prestiżowe nagrody filmowe. Jest laureatem Złotego Niedźwiedzia, który przyznano tylko dwóm polskim twórcom. Poza Skolimowskim statuetkę otrzymał także Roman Polański.

Oprócz tego reżysera doceniano na festiwalach filmowych w Wenecji oraz Cannes, skąd również wyjeżdżał z głównymi nagrodami. Nominacja do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jest więc zupełnie zasłużona i stanowi kolejny etap w karierze artysty.

Czy „IO” ma szansę powalczyć o statuetkę? Film otrzymał już Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes, a oprócz tego na festiwalu Valladolid przyznano wyróżnienie dla najlepszego reżysera. „IO” przyznano również Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego kompozytora.

„IO” – dzieło Jerzego Skolimowskiego

Film „IO” to dzieło wielowymiarowe, które w dużym stopniu bazuje na emocjach. Nie było to aż tak widoczne w innych dziełach Jerzego Skolimowskiego. Jest to również rozbudowana metafora i nawiązanie do filmu Roberta Bressona „Na los szczęścia, Baltazarze” (1966 r.).

Tytułowym bohaterem jest cyrkowy osiołek, darzący bezwarunkową miłością swoją opiekunkę, Kasandrę. W tę rolę wciela się Sandra Drzymalska. Wskutek działań obrońców zwierząt cyrk kończy działalność, a dwójka nietypowych przyjaciół zostaje rozdzielona. Zwierzę wiele razy zmienia miejsce pobytu, a kiedy na chwilę odwiedza go Kasandra, osioł postanawia uciec i ją odnaleźć.

Reżyser mistrzowsko łączy symbolizm, surrealizm, a także nawiązuje do malarstwa. Dzięki temu filmy zyskuje wielowymiarowość i chwyta za serce. Skłania widza do zastanowienia się nad tym, jak bezlitośnie i brutalnie człowiek traktuje świat natury. 

Oscary 2023 – kiedy odbędzie się gala?

O tym, czy „IO” otrzyma nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, przekonamy się 12 marca 2023. 95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się Dolby Theatre w Los Angeles. Z pewnością dla fanów kina będzie to bezsenna noc.

Fot. główne: Ilya Mauter via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: styczeń 2024