Choć wydaje się to nieprawdopodobne, Oscary za najlepszy pełnometrażowy film animowany zaczęto przyznawać dopiero w 2002 roku. Co jeszcze bardziej zaskakujące, pierwszym zwycięzcą w tej kategorii nie był film Disneya, lecz „Shrek” zrealizowany przez wytwórnię DreamWorks Animation. Jakie postaci, poza zielonym ogrem z bagien, zaciekawiły członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na tyle, że uznali ich przygody za godne wyróżnienia? Oto najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem.

Filmy animowane nagrodzone Oscarem – animacje, które zachwyciły Akademię

Walt Disney z 59 nominacjami i 22 statuetkami na koncie jest niekwestionowanym rekordzistą oscarowym. Za swojego życia dostawał jednak głównie nagrody za filmy krótkometrażowe. Pełnometrażowe animacje mogły zaś liczyć niemal wyłącznie na nominacje w kategoriach muzycznych i dźwiękowych. Czasem przyznawano im też specjalne nagrody za innowacje, jak w przypadku „Królewny śnieżki i siedmiu krasnoludków” czy „Fantazji”. Wyjątki przed 2002 rokiem stanowiły jedynie „Piękna i bestia” i „Toy Story”. Pierwszy w 1992 roku został nominowany w kategorii najlepszy film, zaś drugi w roku 1996 walczył o statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.

Na szczęście w nowym tysiącleciu sytuacja się zmieniła i pełnometrażowe animacje otrzymały własną oscarową kategorię. Walczą w niej głównie filmy Disneya i Pixara, jednak zdarzają się też produkcje innych wytwórni. Od 2020 roku wśród nominowanych zaczęły pojawiać się tytuły Netflixa. Które zwycięskie animacje zasługują na największą uwagę? Przedstawiamy 10 wybranych filmów animowanych nagrodzonych Oscarem.

1. „Kraina lodu” (2013) – najlepszy film animowany nagrodzony Oscarem

„Kraina lodu” to niekwestionowany hit, którego popularność przyrównywano często do sławy, jaką zyskał „Król lew”. Opowieść o Elsie i Annie pokochały miliony dziewczynek na całym świecie, a piosenka „Mam tę moc” stała się jednym z największych filmowych przebojów w historii. Twórcy animacji inspirowali się baśnią o Królowej Śniegu, jednak historia przedstawiona w „Krainie lodu” jest zupełnie inna niż w dziele Andersena. Jej głównymi tematami są siostrzana miłość i szkodliwość długotrwałego tłumienia emocji.

2. „Spirited Away: W krainie bogów” (2001)

„Spirited Away” jest jedyną ze słynnych animacji studia Studio Ghibli, która zdobyła Oscara. Dzieło, które stworzył Hayao Miyazaki, to opowieść o małej Chihiro, która wyrusza w podróż po tajemniczym świecie, by ocalić swoich rodziców przed czarem złej wiedźmy. Film zdobył nie tylko Oscara, ale także Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

3. „Spider-Man Uniwersum” (2018)

Zanim do kin trafił aktorski „Spider-Man: Bez drogi do domu”, pomysł z pojawieniem się kilku różnych Spider-Manów w obrębie jednego filmu wykorzystali już twórcy animacji o przygodach Milesa Moralesa. Produkcja wytwórni Columbia Pictures i Marvel Animation spotkała się nie tylko z uznaniem Akademii, ale także z ciepłym przyjęciem fanów Człowieka-Pająka. Na 2022 rok planowana jest premiera sequela.

4. „Shrek” (2001)

Jak zostało już wspomniane na początku, film o zielonym ogrze, jego pięknej Fionie i ich szalonych przyjaciołach był pierwszą pełnometrażową animacją, która otrzymała Oscara w swojej kategorii. I słusznie, bo „Shrek” to dzieło kultowe, które 20 lat temu wprowadziło nową jakość i humor do kina animowanego dla dzieci. Historia tytułowego bohatera to połączenie parodii znanych baśni z pouczającym morałem na temat prawdziwego piękna.

5. „Odlot” (2009)

Kolejny film animowany nagrodzony Oscarem na naszej liście to „Odlot”, czyli jedna z trzech produkcji Disneya/Pixara w historii, która walczyła także o najważniejszą Nagrodę Akademii Filmowej (poza „Piękną i bestią” było to „Toy Story 3”).

„Odlot” to wzruszająca opowieść o starszym mężczyźnie, który po śmierci żony realizuje ich wspólne marzenie o podróżowaniu. W wyprawie przypadkowo towarzyszy mu irytujący skaut, który z czasem staje się jego bliskim i oddanym przyjacielem.

6. „Toy Story 3” (2010)

Na serii „Toy Story” wychowywało się całe pokolenie kinomanów zakochanych w Chudym i Buzzie Astralu, które po obejrzeniu pierwszej części nigdy nie spojrzało już na swoje zabawki tak jak wcześniej. W trzeciej odsłonie serii Andy jest już dorosły i idzie na studia, a jego plastikowi przyjaciele z dzieciństwa próbują wydostać się z piekła, jakim jest przedszkole.

7. „WALL-E” (2008)

„WALL-E” to obraz uważany za jeden z najpiękniejszych animowanych filmów w historii. Tytułowy bohater to robot sprzątający, który oczyszcza Ziemię wiele lat po tym, jak zniknęli z niej ludzie. Pewnego dnia w jego samotnym życiu pojawia się maszyna o imieniu EVE, która nadaje zupełnie nowych barw jego dotychczasowej szarej egzystencji.

8. „W głowie się nie mieści” (2015)

Nie wiesz, jak wytłumaczyć dziecku, jak działają emocje? Włącz mu jedną z najlepszych animacji na ten temat – „W głowie się nie mieści”. Dzięki tej uroczej produkcji Pixara twoja latorośl nie pozna może naukowych faktów na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki, ale na pewno otrzyma wiele odpowiedzi stosownych do jej wieku.

9. „Coco” (2017)

Kolejny film Pixara, który pomaga radzić sobie z trudnymi tematami, to „Coco”. W tym przypadku trudnym tematem jest śmierć. Główny bohater animacji to Miguel, który marzy, by zostać muzykiem w rodzinie, w której śpiewanie i granie na instrumentach jest zakazane. Chłopiec trafia do Krainy Umarłych, by rozwiązać rodzinną zagadkę z przeszłości.

10. „Ratatuj” (2007)

Zestawienie filmów animowanych nagrodzonych Oscarem zamyka „Ratatuj” z 2007 roku. Ta niezwykła historia małego szczurka, który zostaje kucharzem w wywołanej restauracji. To opowieść o spełnianiu marzeń, ambicjach i prawdziwej przyjaźni.

Interesują Cię filmy nagrodzone Oscarem? W naszym serwisie znajdziesz wiele innych zestawień dotyczących oscarowych produkcji.

Archiwum: marzec 2024