Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznawane są od 1929 roku. Od czasu pierwszej gali statuetki w kategorii najlepszy film przyznano dziewięćdziesięciu trzem produkcjom. 27 marca 2022 roku podczas ceremonii w Dolby Theatre dowiemy się, kto jest 94. laureatem tej nagrody. Rywalizuje o nią 10 dzieł: „Belfast”, „CODA”, „Diuna”, „Drive My Car”, „King Richard: Zwycięska rodzina”, „Licorice Pizza”, „Nie patrz w górę”, „Psie pazury”, „West Side Story” i „Zaułek koszmarów”.

Zanim jednak poznamy tegoroczny werdykt, przyjrzyjmy się klasykom, którym Akademia Filmowa przyznała swoje najważniejsze wyróżnienie. Przedstawiamy najbardziej wyjątkowe filmy nagrodzone Oscarem.

Filmy nagrodzone Oscarem – 10 arcydzieł, które zdobyły statuetkę dla najlepszego filmu

Każda z produkcji, która otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film, jest bez wątpienia pozycją godną uwagi. Chociażby dlatego, że dużo mówi nam o gustach znawców kina i trendach, które obowiązywały w danym czasie. Nie sposób jednak obejrzeć wszystkich filmów nagrodzonych Oscarem za jednym zamachem. Tym bardziej, że wielu z nich nie da się już znaleźć ani w repertuarach kin, ani w wirtualnych wypożyczalniach, ani nawet na platformach streamingowych.

A zatem od czego zacząć swoją przygodę z oscarowym kinem? Po jakie dzieła sięgnąć, by wyrobić sobie zdanie na temat produkcji z Hollywood? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

1. „Przeminęło z wiatrem” (1939)

Czterogodzinne widowisko oparte na powieści Margaret Mitchell zachwyciło publiczność w latach 30. XX wieku i zachwyca widzów do dziś. „Przeminęło z wiatrem” zestarzało się w kilku aspektach, jednak historia burzliwego romansu Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera, rozgrywająca się na tle wojny secesyjnej, niezmiennie budzi emocje fanów melodramatów. Dzieło Victora Fleminga z niezapomnianymi kreacjami Vivien Leigh i Clarka Gable’a wyróżniono trzynastoma nominacjami, po czym uhonorowano ośmioma nagrodami regulaminowymi i dwoma specjalnymi, co stanowiło rekordowe osiągnięcie w 1940 roku. Film utrzymywał tytuł rekordzisty aż do 1960 roku.

2. „Nocny kowboj” (1969)

Trzydzieści lat po premierze „Przeminęło z wiatrem” na ekrany kin trafił kontrowersyjny „Nocny kowboj”. Film opowiadał historię młodego chłopaka, który wyjeżdża z Teksasu do Nowego Jorku, by zarobić pieniądze na świadczeniu usług seksualnych. Na miejscu poznaje ciemne strony wielkiego świata oraz ubogiego imigranta, który staje się jego jedynym przyjacielem. Obraz Johna Schlesingera, w którym główne role zagrali Jon Voight i Dustin Hoffman, został nagrodzony Oscarami za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz adaptowany.

3. „Ojciec chrzestny” (1972)

Film Francisa Forda Coppoli zrealizowany na podstawie powieści Maria Puzo o tym samym tytule uważany jest za jedno z największych arcydzieł w historii kinematografii. Opowiada o mafijnym rodzie pochodzącym z Sycylii, który sprawuje rządy nad przestępczym światkiem Nowego Jorku. Tytułową rolę w „Ojcu chrzestnym” zagrał Marlon Brando. Na ekranie towarzyszyli mu m.in. Al Pacino, James Caan, Richard S. Castellano, Robert Duvall i Diane Keaton. Produkcja otrzymała 11 nominacji do Oscara. Jej twórcy opuszczali ceremonię z trzema statuetkami – dla najlepszego aktora, scenarzysty i filmu.

4. „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975)

Wśród filmów nagrodzonych Oscarem widnieje adaptacja książki Kena Keseya przedstawiająca losy pełnego życia Randle’a McMurphy’ego, który chcąc uniknąć więzienia, symuluje chorobę psychiczną. W efekcie trafia do szpitala psychiatrycznego, w którym musi zmierzyć się z surową siostrą Ratched. Ostatecznie mężczyzna przegrywa w tym starciu wszystko. W filmie Milosa Formana rolę McMurphy’ego brawurowo zagrał Jack Nicholson. Otrzymał za nią statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Pozostałe cztery trafiły w ręce aktorki Louise Fletcher, reżysera, scenarzystów i producentów, dzięki czemu „Lot nad kukułczym gniazdem” zapisał się w historii jako jeden z trzech zdobywców tzw. „wielkiej piątki”, czyli kompletu najważniejszych Oscarów.

5. „Milczenie owiec” (1991)

Ekranizacja powieści Thomasa Harrisa to thriller psychologiczny opowiadający o młodej agentce FBI, Clarice Starling, która musi połączyć siły z seryjnym mordercą i kanibalem, by wytropić innego makabrycznego mordercę. Hannibal Lecter, za sprawą genialnego aktorstwa Anthony’ego Hopkinsa, zapisał się w historii kina jako jeden z najbardziej przerażających złoczyńców wszech czasów. Aktor został uhonorowany za swój występ, podobnie jak aktorka Jodie Foster, reżyser Jonathan Demme, scenarzysta Ted Tally i producenci filmu. „Milczenie owiec” to trzeci i jak na razie ostatni zdobywca tzw. „wielkiej piątki”.

6. „Lista Schindlera” (1993)

Nakręcone w Polsce dzieło Stevena Spielberga to głęboko poruszający dramat historyczny, skupiający się na grozie II wojny światowej i postaci niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował przed śmiercią w obozach zagłady ponad tysiąc Żydów. Niezapomniane kreacje aktorskie stworzyli w nim Liam Neeson i Ralph Fiennes, którzy wcielili się kolejno w tytułowego bohatera Oskara Schindlera oraz okrutnego komendanta obozu koncentracyjnego, Amona Goetha.

Film zdobył siedem nagród, z których dwie trafiły w ręce polskich twórców. Wyróżnieni zostali Allan Starski i Ewa Braun (scenograf i dekoratorka wnętrz) oraz Janusz Kamiński (operator).

7. „Braveheart” (1995)

Historyczne widowisko, w którym Mel Gibson pełnił rolę producenta, reżysera i odtwórcy głównej roli, należy do najważniejszych dzieł w jego karierze. Film opowiada o legendarnym wojowniku, jakim był William Wallace, który w połowie XIII wieku przewodził powstaniu Szkotów przeciwko Anglikom. Gibson odebrał za „Bravehearta” dwa Oscary – za reżyserię i najlepszy film. Poza tym produkcja otrzymała jeszcze trzy inne nagrody. Doceniono ją za montaż dźwięku, charakteryzację i zdjęcia.

8. „Władca pierścieni: Powrót króla” (2003)

„Powrót króla” to trzecia część najsłynniejszego fantasy w dziejach literatury, którą w sposób nowatorski, wzruszający i zapierający dech w piersiach przeniósł na ekran Peter Jackson. W filmie przyglądamy się finałowi Wojny o Pierścień, a także zakończeniu zmagań Froda z niszczącym jego duszę Jedynym Pierścieniem. Widowisko wieńczące trylogię „Władca pierścieni” zostało uhonorowane jedenastoma Oscarami, stając się w ten sposób trzecim filmem w historii, który może poszczycić się rekordową liczbą statuetek. Wcześniej taką liczbę nagród otrzymały tylko „Ben-Hur” (1959) i „Titanic” (1997).

9. „Jak zostać królem” (2010)

Kiedy wybucha II wojna światowa, jąkający się król Jerzy VI zgłasza się po pomoc do niekonwencjonalnego specjalisty od dykcji, by móc przemówić do swojego ludu. Z czasem między mężczyznami zaczyna rodzić się szczególna więź, której nie dotyczą dworska etykieta i królewski protokół. „King’s Speech” to ciepły i wzruszający film Toma Hoopera, który zdobył aż 12 nominacji do Nagród Akademii. Cztery z nich zakończyły się zwycięstwami. Laureatami zostali producenci, reżyser, scenarzysta i wcielający się w główną rolę Colin Firth.

10. „Parasite” (2019)

Listę najlepszych filmów nagrodzonych Oscarem zamyka odkrycie 2019 roku, którego twórcą jest południowokoreański filmowiec Bong Joon-ho. „Parasite” opowiada o rodzinie pochodzącej z nizin społecznych, która powoli wkupuje się w łaski milionerów z bogatej dzielnicy. Komediowy klimat filmu rozrzedza się z każdą minutą, ustępując miejsca przerażającemu thrillerowi.

Produkcja przeszła do historii jako pierwszy film nieanglojęzyczny nagrodzony w głównej kategorii. Zdobyła także Oscary za najlepszy scenariusz oryginalny, dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu międzynarodowego.

Spodobała ci się powyższa lista i masz ochotę na więcej? Sprawdź nasze pozostałe oscarowe zestawienia. Znajdziesz wśród nich m.in. listę 10 filmów animowanych wyróżnionych przez Akademię oraz ranking filmów nagrodzonych Oscarami, które niw otrzymały głównej nagrody.

Archiwum: styczeń 2024