Oscary w kategoriach najlepsza aktorka i najlepszy aktor przyznawane są od początku istnienia Nagród Akademii. Aktorzy, którzy dostali Oscara w trakcie pierwszych edycji imprezy, zasługiwali na ten tytuł jeszcze bardziej niż ich następcy. Pod uwagę brane były bowiem wszystkie filmy, w których zagrali w danym roku. Dopiero później wprowadzono bardziej skonkretyzowaną formę nominacji – za najlepszą pierwszoplanową rolę męską i najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską. Statuetki za drugoplanowe role zaczęto przyznawać w 1937 roku. Wówczas określono też stałą liczbę nominowanych we wszystkich kategoriach aktorskich. Od tego czasu nominacje do Oscarów otrzymały setki gwiazd kina. Ponad 300 z nich wróciło do domu ze statuetką. Najwięksi szczęśliwcy mogą pochwalić się nawet kilkoma zwycięstwami. Kto należy do tego grona? Oto rekordziści wśród aktorów i aktorek uhonorowanych Nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Aktorzy, którzy dostali Oscara za pierwszoplanową rolę – Daniel Day-Lewis na szczycie

Aktorem, który może pochwalić się największą liczbą statuetek za pierwszoplanowe role, jest Daniel Day-Lewis. Oscara otrzymał trzykrotnie – w 1990 roku za film „Moja lewa stopa”, w 2008 roku za „Aż poleje się krew” i w 2013 za tytułową rolę w „Lincolnie”. Na drugim miejscu plasuje się aż dziewięciu mężczyzn. Laureatami Oscara dla najlepszego aktora byli po dwa razy:

 • Fredric March;
 • Spencer Tracy;
 • Gary Cooper;
 • Marlon Brando;
 • Jack Nicholson;
 • Dustin Hoffman;
 • Anthony Hopkins;
 • Tom Hanks;
 • Sean Penn.

Spencer Tracy i Tom Hanks zdobyli swoje statuetki dwa lata pod rząd. Pierwszy za filmy „Bohaterowie morza” (1937) i „Miasto chłopców” (1938), drugi za „Filadelfię” (1993) i „Forresta Gumpa” (1994).

Po dwa Oscary otrzymali także Jack Lemmon, Robert De Niro, Gene Hackman, Kevin Spacey i Denzel Washington, z tą różnicą, że tylko jeden z nich był przyznany za główną rolę męską, a drugi za rolę drugoplanową.

Zastanawia cię, ile zarabia aktor? Wejdź na stronę: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-aktor

Pozostali rekordziści wśród aktorów, którzy dostali Oscara

Najmłodszym mężczyzną, który odebrał statuetkę dla aktora pierwszoplanowego, był Adrien Brody nagrodzony za „Pianistę” (2002) w wieku 29 lat. Tytuł najstarszego aktora uhonorowanego Oscarem zdobył w 2021 roku Anthony Hopkins. Zwycięstwo przyniósł mu występ w „Ojcu”.

Rekordzistą jest także Jack Nicholson, u którego odstęp między pierwszym i drugim Oscarem za główną rolę obejmował aż 22 lata. W 1976 roku został nagrodzony za „Lot nad kukułczym gniazdem”, zaś w roku 1998 za „Lepiej być nie może”. W międzyczasie odebrał także statuetkę za drugoplanową rolę w filmie „Czułe słówka” (1983), co czyni go jednym z trzech aktorów nagrodzonych trzema Oscarami. Nicholson jest też mężczyzną, który otrzymał łącznie najwięcej nominacji do nagrody – 8 za role pierwszoplanowe i 4 za role drugoplanowe.

Aktorzy, którzy dostali Oscara za drugoplanową rolę – pionierski i zwycięski Walter Brennan

Pierwszym aktorem w historii, który został nagrodzony za drugoplanową rolę, był Walter Brennan. Podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów odebrał statuetkę za rolę w „Prawie młodości”. Później odbierał ją jeszcze dwa razy – w 1939 roku za występ w „Kentucky” i w 1941 roku za pojawienie się w „Człowieku z zachodu”. Łącznie udało mu się zgromadzić trzy Nagrody Akademii, co uczyniło z niego nie tylko pioniera, ale i rekordzistę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

Od 80 lat nikt nie pobił jego rekordu. Aktorzy, którzy dostali Oscara dwa razy, to Melvyn Douglas, Anthony Quinn, Jason Robards, Peter Ustinov, Michael Caine, Christoph Waltz i Mahershala Ali. Najstarszym z mężczyzn nagrodzonych za drugoplanową rolę był Christopher Plummer, który w wieku 83 lat otrzymał Oscara za „Debiutantów” (2010). Najmłodszym pozostaje natomiast Timothy Hutton, który, odbierając w 1981 roku nagrodę za „Zwyczajnych ludzi”, miał zaledwie 20 lat.

Aktorki, które dostały Oscara za pierwszoplanową rolę – niepokonana Katharine Hepburn

W całej 94-letniej historii imprezy tylko jedna osoba osiągnęła wynik czterech Oscarów w kategoriach aktorskich. Była to Katherine Hepburn, którą nagrodzono za występy w filmach „Poranna chwała” (1933), „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” (1967), „Lew w zimie” (1968) i „Nad złotym stawem” (1981). Zaraz za nią plasuje się Frances McDormand, która po zeszłorocznej wygranej może pochwalić się trzema Nagrodami Akademii za pierwszoplanową rolę żeńską. Otrzymała je za „Fargo” (1996), „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (2017) i „Nomadland” (2020).

Po trzy statuetki dostały także Ingrid Bergman i Meryl Streep. Pierwsza z nich została nagrodzona za główne role w „Gasnącym płomieniu” (1944) i „Anastazji”(1956), a także za drugoplanowy występ w „Morderstwie w Orient Expressie” (1974). Druga otrzymała nagrody za „Wybór Zofii” (1982), „Żelazną damę” (2011) oraz „Sprawę Kramerów” (1979), gdzie zagrała drugoplanową rolę. Streep jest też absolutną rekordzistką pod kątem ilości nominacji. Jako jedyna wśród wszystkich gwiazd ekranu była nominowana do Oscara aż 21 razy.

Jeśli chodzi o pozostałe artystki, które otrzymały więcej niż jedną statuetkę w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, na liście nagrodzonych dwoma Oscarami znajdują się:

 • Bette Davis;
 • Luise Rainer;
 • Vivien Leigh;
 • Olivia de Havilland;
 • Elizabeth Taylor;
 • Glenda Jackson;
 • Jane Fonda;
 • Sally Field;
 • Jodie Foster;
 • Hilary Swank.

Ponadto dwie Nagrody Akademii, tyle że w dwóch różnych kategoriach, zdobyły także Helen Hayes, Maggie Smith, Jessica Lange, Cate Blanchett i Renee Zellweger.

Zwyciężczynie, które zapisały się w historii Oscarów

Najmłodszą kobietą, którą uhonorowano za główną rolę, była Marlee Matlin. Zdobyła ją w wieku 21 lat dzięki filmowi „Dzieci gorszego boga” (1986). Najstarsza aktorka w chwili otrzymywania statuetki miała 80 lat. Była to Jessica Tandy, którą w 1990 roku nagrodzono za tytułową rolę w „Wożąc panią Daisy”. W ciągu niemal stu lat o Oscara dla najlepszej aktorki walczyło 13 czarnoskórych kobiet. Póki co jedyną, która zwyciężyła, była Halle Berry. W 2002 roku przeszła do historii, odbierając nagrodę za „Czekając na wyrok”.

Aktorki, które dostały Oscara za drugoplanową rolę – Dianne Wiest i Shelley Winters na czele rankingu

Tylko dwie kobiety dwukrotnie otrzymały Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Dianne Wiest udało się to osiągnąć dzięki rolom w filmach „Hannah i jej siostry” (1986) i „Strzały na Broadwayu” (1994). Shelley Winters zwyciężyła rolami w „Pamiętniku Anny Frank” (1959) i „W cieniu wielkiego drzewa” (1965). Najstarszą nagrodzoną za drugoplanową rolę była 77-letnia Peggy Ashcroft („Podróż do Indii”), zaś najmłodszą – 10-letnia Tatum O’Neal, która wystąpiła w „Papierowym księżycu” w 1973 roku.

Czy Oscary 2022 mają szanse zmienić powyższe statystyki? Największe szanse ma na to Denzel Washington. Jeśli tytułowa rola w „Tragedii Makbeta” przyniesie mu zwycięstwo, zostanie czwartym gwiazdorem w historii z trzema Oscarami na koncie. Dotychczas został nagrodzony za „Chwałę” i „Dzień próby”.

Archiwum: marzec 2024