Podstawowe informacje
Data urodzenia | 26 kwietnia 1980 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Wzrost | 1,65 m |
Anna Mucha – Facebook
Anna Mucha jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Na Facebooku figuruje jako Ta Anna Mucha (www.facebook.com/taannamucha) i pozostaje w stałym kontakcie z fanami. Aktorka publikuje wiele swoich zdjęć, pokazuje kulisy pracy i dzieli się informacjami o nowościach w jej życiu zawodowym.
Anna Mucha – Instagram
Profil instagramowy Anny Muchy to @taannamucha, gdzie obserwuje ją 625 tys. osób. Wśród umieszczanych postów znajdują się zarówno te prezentujące codzienność aktorki, jak i treści umieszczane w ramach współpracy reklamowej.
Anna Mucha – nagrody
Anna Mucha ma na swoim koncie kilka nagród i nominacji. Nie zawsze są to wyróżnienia, które otrzymała w uznaniu za swój talent aktorski – zwłaszcza w przypadku nominacji do nagrody Węży za film „Sąsiady”:
- pierwsze miejsce w plebiscycie w Świry 2007 w kategorii „Wydarzenie roku” za prowadzenie gali 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;
- nominacja w plebiscycie Kobieta Roku „Glamour” 2009;
- nominacja do nagrody Viva! Najpiękniejsi 2010 w kategorii „Najpiękniejsza Polka”;
- nominacja w plebiscycie Kobieta Roku „Glamour” 2009;
- tytuł Kobiety Dekady „Glamour”;
- nominacja do nagrody Złotej Kaczki w kategorii „Najlepsza aktorka” za film „Och, Karol 2”;
- nominacja do antynagrody Węży w kategorii „Najgorszy duet na ekranie” za film „Sąsiady”.
Anna Mucha – związki
Prasa plotkarska lubi rozpisywać o życiu uczuciowym Anny Muchy, choć akurat w tym aspekcie nie ma wielu kontrowersji. W latach 2003–2007 była związana z Kubą Wojewódzkim. Później stworzyła wieloletni związek z Marcelem Sorą, którego poznała na planie programu „Jak oni śpiewają?”. Chociaż para doczekała się dwójki dzieci, ich drogi rozeszły się w 2019 roku. Obecnie partnerem Anny Muchy jest Jakub Wons, także zajmujący się aktorstwem.
Anna Mucha – dzieci
Aktorka jest mamą dwójki dzieci – dziewczynki i chłopca. Jej córka Stefania przyszła na świat w 2011 roku, a syn Teodor trzy lata później (2014 r.). Anna Mucha bardzo dba o prywatność swoich najbliższych i nie ujawnia wizerunku dzieci w mediach.
Anna Mucha – najważniejsze informacje
Chociaż Anna Mucha jest osobą powszechnie znaną, to o jej prywatnym życiu wiadomo niewiele. Nie ukrywa jednak, że jej rodzice nie są w żaden sposób związani z show-biznesem – matka pracuje jako ekonomistka, a ojciec wybrał karierą prawniczą. Rodzinnym miastem Anny Muchy jest Warszawa. Tutaj ukończyła Liceum im. Stefana Batorego, a później studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Anna Mucha jest także absolwentką prestiżowego The Lee Strasberg Theatre & Film Institute w Nowym Jorku.
Aktorstwo to nie jedyna ścieżka, jaką obrała gwiazda. Pojawiała się w programach rozrywkowych, współpracowała z „Dzień dobry TVN” jako reporterka, zrealizowała też wiele kontraktów reklamowych, między innymi dla marki Play oraz Oriflame. Anna Mucha jest również aktywna w sieci – wiele lat prowadziła własnego bloga, później założyła drugi o tematyce rodzicielskiej (Mamadu.pl), teraz udziela się w mediach społecznościowych. Oprócz tego dla polskiej marki La Millou stworzyła własną kolekcję akcesoriów dziecięcych, próbowała też swoich sił jako pisarka. W 2015 roku wydała książkę „Toskania, że mucha nie siada”. Nie jest to jedyny obszar, którym interesuje się Anna Mucha – to jedna z fundatorek Instytutu Kosmopolis. Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji, działającej na rzecz powszechnego dostępu do kultury i edukacji.
Anna Mucha – kariera
Anna Mucha niedawno obchodziła trzydziestolecie swojej kariery aktorskiej. Debiutowała w wieku 10 lat, więc jej dorobek artystyczny jest naprawdę imponujący. Ma na swoim koncie udział nie tylko w projektach filmowych, ale także serialach i programach rozrywkowych. Oprócz tego Annę Muchę można oglądać na deskach teatru, przeżyła również przygodę z dubbingiem (między innymi w filmie animowanym „Disco robaczki” oraz „Asteriks i Obeliks: Osiedle bogów”) oraz radiem – była prezenterką w Radiostacji i Radiu BIS.
Kariera filmowa Anny Muchy
Aktorka ma na swoim koncie współpracę z najlepszymi reżyserami. Wystarczy wspomnieć, że debiutowała w „Korczaku” Andrzeja Wajdy (1990 r.), kilka lat później wystąpiła w innym jego filmie „Panna Nikt”. Jako trzynastolatka zagrała u Stevena Spielberga w „Liście Schindlera”, gdzie wcieliła się w postać Danki Dresner. Annę Muchę można było zobaczyć także w „Młodych wilkach 1/2” oraz dramacie Krzysztofa Zanussiego „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Nie mogło jej też zabraknąć w kultowej komedii „Chłopaki nie płaczą”. Ostatnie filmowe produkcje z udziałem Anny Muchy to dwie części serii „Kogel mogel” i obrazy Patryka Vegi.
Kariera telewizyjna Anny Muchy
Anna Mucha gra nie tylko w kinowych hitach, ale także telewizyjnych serialach. Jest kojarzona przede wszystkim z rolą Madzi Marszałek-Budzyńskiej, którą już od kilkunastu lat kreuje w serialu „M jak miłość”. Oprócz tego wystąpiła w jednym z bardziej znanych polskich seriali lat 90. XX wieku – „Matki, żony i kochanki”.
Swego czasu Anna Mucha nie stroniła też od udziału w programach rozrywkowych. Można ją było zobaczyć w show „Jak oni śpiewają”, poza tym razem z Rafałem Maserakiem wytańczyła pierwsze miejsce w „Tańcu z gwiazdami”. Swoją nagrodę przekazała na cele charytatywne. Na fali tego sukcesu została jedną z jurorek piątej edycji „You Can Dance. Po prostu tańcz”. W 2020 r. po raz drugi zasiadła w fotelu jurorskim. Tym razem oceniała uczestników programu tanecznego „Dance Dance Dance” na antenie TVP2.
Kariera teatralna Anny Muchy
Obecnie Anna Mucha związana jest z Teatrem Adria, gdzie występuje w dwóch spektaklach – „Pikantni” i „Przygoda z ogrodnikiem”. Na jesień 2022 roku planowana jest premiera kolejnej sztuki z jej udziałem. W „O mało co…” będą jej partnerować Katarzyna Zielińska i Filip Bobek.
Anna Mucha – filmografia
Anna Mucha zagrała w wielu filmach i serialach. Jako bardzo młoda aktorka współpracowała z najlepszymi reżyserami.
Filmy, w których zagrała Anna Mucha
- „Korczak” (1990 r.) – Sabinka;
- „Femina” (1990 r.) – dziewczynka;
- „Przeklęta Ameryka” (1991 r.) – Karolina Szymańska;
- „Sprawa kobiet” (1992 r.) – Agnes;
- „Lista Schindlera” (1993 r.) – Danka Dresner;
- „Szczur” (1994 r.) – Marysia;
- „Panna Nikt” (1996 r.) – Kasia Bogdańska;
- „Młode wilki 1/2” (1997 r.) – Ania;
- „Chłopaki nie płaczą” (2000 r.) – Lili;
- „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000 r.) – asystentka dyrektora;
- „Och, Karol 2” (2011 r.) – Mira;
- „Anioł” (2013 r.);
- „Sąsiady” (2014 r.) – ateistka;
- „Andżela” (2014 r.) – policjantka;
- „Wkręceni 2” (2015 r.) – reżyserka;
- „Pitbull. Nowe porządki” (2016 r.) – Kinia;
- „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” (2019 r.) – Bożena;
- „Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle – tajemnice polskich fortun” (2022 r.) – Iwona Mucha;
- „Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4” (2022 r.) – Bożena;
- „Miłość, seks i pandemia” (2022 r.) – Kaja.
Seriale, w których zagrała Anna Mucha
- „Kuchnia polska” (1993 r.) – Ania Biesiekierska;
- „Bank nie z tej ziemi” (1994 r.) – Hania;
- „Matki, żony i kochanki” (1995 r. i 1998 r.) – Klara;
- „Na dobre i na złe” (2000 r.) – Kinga Radwańska;
- „Marszałek Piłsudski” (2001 r.) – Wanda Juszkiewiczówna;
- „M jak miłość” (od 2003 r.) – Magda Marszałek;
- „Teraz albo nigdy” (2009 r.) – Olga;
- „Usta usta” (2010 r.) – Anita;
- „Prosto w serce” (2010 r.) – Monika Milewska;
- „Uwikłani” (2015 r.) – sierżant Iza Filipak;
- „O mnie się nie martw” (2015 r.) – Zuzanna Szałaj;
- „Nie rób scen” (2015 r.) – we własnej osobie;
- „Za marzenia” (2019 r.) – Miss Gabi;
- „W rytmie serca” (2020 r.) – Karolina Bednarska;
- „Miłość, seks i pandemia” (2021 r.) – Kaja;
- „Komisarz mama” (2021 r.) – Klara.
Anna Mucha – zdjęcia
Fot. główne: Fryta 73 via Flickr, CC BY-SA 2.0