Typy nart

Dla laików narty mogą wydawać się zwykłymi płozami, które umożliwiają sunięcie po śniegu. Nie jest to jednak tak proste, jakby mogło się wydawać. Podczas wyboru nart musisz wiedzieć, że do wyboru masz co najmniej 4 różne typy, które odpowiadają za zupełnie inną specyfikę jazdy. Narty Salomon mogą być przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Narty typu easy są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych sportowców. Dzięki nim można w komfortowy sposób wykonywać spokojny styl jazdy w celu relaksu. Ich cechą charakterystyczną jest głównie lekkość, ale mocne taliowanie. W ten sposób początkujący mogą szybko skręcić oraz zachować stabilność. Zazwyczaj ten typ nart posiada również piezoelektryczne włókna, które eliminują wibracje podczas zjazdu.

Płozy typu allround to konstrukcje podobne do easy, ale są zdecydowanie bardziej sztywne. Zapewniają pewny skręt oraz dedykowane są osobom średniozaawansowanym, oraz zaawansowanym, które wracają do tego sportu po pewnym czasie. Narty te wyróżniają się szerokim dziobem, który wpływa na stabilność i kontrolę.

Narty race to natomiast propozycja dla profesjonalnych narciarzy. Jeśli do nich należysz powinieneś brać je pod uwagę. Na stronie: https://sportano.pl/marki/nordica/narty-nordica możesz znaleźć wiele przykładów, które zachowane są w takim charakterze. Są one sportowe oraz umożliwiają dynamiczny zjazd nawet po slalomie. Dzięki wąskiemu ślizgowi, czyli spodzie narty, ułatwiają one wykonanie krótkich skrętów.

Długość nart

Długość nart to kolejny czynnik, który należy brać pod uwagę. To właśnie od niego zależy, jak szybko można będzie zjeżdżać z górki – im krótsze płozy, tym większa dynamika jazdy. Jednocześnie źle dobrana długość może wpływać na trudniejsze skręcanie, które jest ważne, aby zachować bezpieczeństwo.

Dłuższa narta to głównie taka, na której będziesz mógł poczuć się stabilnie. Jazda będzie komfortowa oraz relaksacyjna. Duża długość to również mniejszy ciężar na śniegu, przez co narciarz może odczuć lepsze oparcie na podłożu. Sklep sportowy Sportano oferuje wiele różnych długości nart.

Długość nart powinna być liczona w zależności od płci. Dla kobiet będzie to odległość między podłożem a brodą, natomiast u mężczyzny wysokość powinna sięgać nosa. Takie kalkulacje mogą jednak nie być dokładne, ponieważ pod uwagę brana jest również masa oraz zaawansowanie narciarza.

na co zwracać uwagę podczas wyboru nart

Rodzaj nart

Wiele różnorodnych rodzajów nart może być zagwozdką zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Wybierając narty musisz liczyć się z przeanalizowaniem ich zalet oraz możliwości, które dostrzeżesz bezpośrednio podczas zjazdu. Najpopularniejszymi rodzajami są narty biegowe śladowe. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji narciarza.

Decydując się na narty turystyczne, czyli wspomniane narty biegowe śladowe, zapewnisz sobie optymalną kontrolę nad skrętami na wcześniej przygotowanych do tego trasach biegowych. Najlepiej sprawdzają się one na terenach pagórkowych. Nie są tak szerokie jak narty sportowe, ale nie są również tak wąskie jak narty backcountry. To, co je wyróżnia to również charakterystyczna łuska na spodzie narty, która zapobiega cofaniu się jej na przykład przy odbiciu. Narty turystyczne zazwyczaj nie wymagają specjalnych butów narciarskich. Można je nałożyć bezpośrednio na buty zimowe – najlepiej trekkingi. Sztywna forma nart zapewnia dynamiczną jazdę, ale również pozwala kontrolować lepiej skręt.

Wybierając narty stawiaj przede wszystkim na odpowiedni typ, który zapewni Ci lepszą stabilność. Możesz to zrobić na przykład oceniając swoje umiejętności podczas jazdy. Nie zapominaj również o odpowiednim wybraniu nart pod względem ich długości – to ważne, abyś mógł zachować zwinność.

Archiwum: styczeń 2024