Statyści to wbrew pozorom ważni pracownicy planów zdjęciowych, gdyż bez nich filmy byłyby zwyczajnie puste. Trudno wyobrazić sobie scenę spaceru lub randki w restauracji, w której uczestniczą tylko gwiazdy produkcji, a wokół nie ma żywego ducha. Otoczenie, które daje wrażenie naturalnej sytuacji, to właśnie statyści. Czy ich praca jest trudna? Gdzie jej szukać? I jakie profity można z niej czerpać? Ile zarabia statysta? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega zawód statysty?

Statysta to pracownik planu zdjęciowego, który występuje w filmach, serialach, reklamach i programach telewizyjnych. Jego rola ogranicza się do obecności na ekranie w charakterze tła. Czasem wypowiada kilka słów, jednak są to sporadyczne przypadki. Aktor, który gra w scenie mówionej, nie jest już statystą, lecz epizodystą.

Zadania statysty

Osoby zajmujące się statystowaniem zazwyczaj biorą udział w scenach zbiorowych. Tworzą tłum na koncercie, tańczą w klubie, przechadzają się ulicą lub towarzyszą bohaterom podczas seansów filmowych w kinie. Dzięki statystom dzieło filmowe nabiera wiarygodności.

Praca statysty nie wymaga szczególnych umiejętności, nie jest to jednak praca aż tak łatwa, lekka i przyjemna, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Decydując się na statystowanie w filmie czy serialu, należy liczyć się z wielogodzinną obecnością na planie, która w większości będzie polegała na czekaniu. Należy mieć także świadomość, że gwiazdy filmowe rzadko wchodzą w interakcje ze statystami i nie spędzają z nimi czasu w przerwach między ujęciami. Jeśli zatem przyświeca ci chęć poznania sławnych osób, musisz liczyć się z rozczarowaniem.

Statystować każdy może, czyli wymagania wobec statystów

Jak zostało już wspomniane, nie trzeba mieć wykształcenia czy specjalistycznych umiejętności, by pracować jako statysta na planie zdjęciowym. Wymagania wobec statystów dotyczą zazwyczaj wieku i płci, ewentualnie pewnych cech urody lub talentów niezbędnych do zrealizowania danej sceny. Na przykład, do sceny w klubie potrzebni będą młodzi ludzie, którzy lubią tańczyć, zaś do ujęć realizowanych w domu starców przydadzą się osoby w podeszłym wieku.

Wszystkie szczegóły dotyczące realizowanej sceny statyści poznają na samym planie. Nie muszą uczyć się ról. Wystarczy, by zachowywali się jak najbardziej naturalnie i nie patrzyli w kamerę (chyba że właśnie tego chce reżyser).

Gdzie szukać pracy dla statystów?

Pracy dla statystów można szukać na własną rękę. Ogłoszenia dotyczące nowych projektów pojawiają się czasem na grupach związanych z pracą w filmie. Jeśli jednak zależy ci na częstych zleceniach, a nie jednorazowej przygodzie, warto zgłosić się do agencji aktorskiej. Firmy tego typu tworzą własne bazy statystów i to właśnie one otrzymują od kierowników produkcji zapytania o konkretną liczbę osób potrzebnych na dany plan.

Zarobki statystów

W kwestii wynagrodzenia zdecydowanie nie jest różowo. Szczególnie w Polsce, statyści zarabiają śmieszne pieniądze za dzień zdjęciowy. Stawki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, zaś najwyższe oscylują w granicach 200 zł. Zdecydowanie nie jest to praca na etat ani zajęcie, z którego da się wyżyć. Należy traktować je raczej w kategoriach hobby. Ograniczenie aktywności zawodowej jedynie do pracy statysty nie jest z pewnością dobrym rozwiązaniem jeśli zależy nam na stabilizacji finansowej. Szczególnie jeśli mamy świadomość chociażby tego, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny. Rola statysty w filmach może być jednak świetnym pomysłem jeśli chodzi o podreperowanie domowego budżetu.

Wiesz już, kim jest statysta i na czym polegają jego zadania na planie filmowym. Jeśli chciałbyś spróbować pracy na planie w roli statysty, poszukaj ogłoszeń w swojej okolicy. Być może to zajęcie właśnie dla ciebie!

Archiwum: luty 2024