Aby zostać kaskaderem, niezbędne są szczególne cechy charakteru oraz bardzo dobre przygotowanie. Wbrew stereotypom osoby, które decydują się na wykonywanie tej pracy, muszą cechować się nie tylko sprawnością fizyczną, lecz także rozwagą i sprytem. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym zawodzie, zanim zdecydujesz się podążać w tym kierunku.

Kim jest kaskader?

Kaskader to człowiek, który zajmuje się dublowaniem aktorów w scenach wymagających dużej odwagi i sprawności fizycznej. Choć wiele rzeczy generuje się dziś przy użyciu efektów specjalnych, kaskaderzy nadal przydają się podczas kręcenia scen:

  • walk;
  • pościgów;
  • wypadków;
  • pożarów;
  • upadków z dużych wysokości.

Praca ta wiąże się z ogromnym ryzykiem. Choć na przestrzeni lat warunki na planach zdjęciowych zmieniały się i dziś są to miejsca o wiele bezpieczniejsze niż kilka dekad temu, należy pamiętać, że nadal kaskaderzy narażają swoje zdrowie, a nawet życie, by osiągnąć emocjonujący efekt na ekranie. Czy jest to gra warta świeczki? Wiele osób uważa, że tak.

Kaskader filmowy – predyspozycje do zawodu

Na czele listy niezbędnych cech do wykonywania tego zawodu jest oczywiście sprawność fizyczna. Jednak nawet osoby najbardziej zwinne, gibkie i silne nie sprawdzą się w pracy kaskadera, jeśli nie będą wystarczająco odważne. Aby zostać kaskaderem filmowym, trzeba lubić ryzyko. To profesja dla miłośników sportów ekstremalnych. Oczywiście zastępowanie aktorów w scenach niebezpiecznych nie powinno wiązać się z bezmyślnym narażaniem życia. Liczy się więc rozwaga, umiejętność pracy w grupie i podążanie za wskazówkami koordynatora kaskaderów. Ważne są też punktualność, dokładność, zdyscyplinowanie i odpowiedzialność.

Wykształcenie wymagane w zawodzie kaskadera

W pracy kaskadera wystarczy wykształcenie średnie, należy jednak odbyć szereg szkoleń i treningów, by móc wykonywać ten zawód. W Polsce licencję na kaskaderkę zdobywa się m.in. w krakowskiej Szkole Kaskaderów Filmowych „13” oraz w Polskiej Szkole Kaskaderów Filmowych w Warszawie. Przyszli kaskaderzy uczą się tam rozmaitych sztuk walki, akrobatyki i gimnastyki. Poznają tajniki jazdy konnej i wspinaczki, doskonalą także prowadzenie różnych pojazdów.

Zajęcia kończą się egzaminami, które pozwalają zdobyć specjalistyczne licencje. Osoba, która przez kilka lat sprawdza się w zawodzie kaskadera, może starać się o pracę koordynatora.

Gdzie pracują kaskaderzy?

Nie każdy film wymaga ujęć kaskaderskich. Wiele produkcji, które powstają w Polsce, to dramaty i komedie romantyczne, które nie wymagają dublerów do zadań specjalnych. Zazwyczaj kaskaderzy pracują na planach filmów akcji lub produkcji wojennych.

Zarobki kaskaderów

To, ile zarabia kaskader, zależy przede wszystkim od stopnia trudności powierzonego mu zadania. Zwykła bójka to zazwyczaj zarobek ok. 200 złotych za dzień zdjęć. W przypadku trudniejszych przedsięwzięć stawki sięgają kilku tysięcy złotych za dzień pracy. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do pozostałych członków ekipy kaskader nie jest zatrudniony na cały okres zdjęciowy. Jego wynagrodzenie jest więc raczej niewielkie, co czyni z kaskaderstwa jedynie zajęcie dodatkowe.

Aktorzy, którzy nie korzystają z pomocy kaskaderów

Gwiazdy kina akcji, które same chcą brać udział w scenach kaskaderskich, to kolejna zmora zawodowych kaskaderów. Pracę profesjonalistom w tej dziedzinie odbierają m.in. Tom Cruise, Jason Statham, Daniel Craig, Keanu Reeves i Harrison Ford, a także aktorki takie jak Angelina Jolie czy Kristen Stewart.

Praca kaskadera wydawała się tobie, jako widzowi, ekscytująca i warta ogromnych pieniędzy? Po lekturze tekstu masz już szerszą perspektywę. Być może twoja opinia ulegnie pewnej zmianie.

Archiwum: luty 2024