Garderobiana to jedna z osób, które pracują w zespole kostiumografa. Nazwa tej profesji pochodzi od pomieszczenia, w którym przebierają się aktorzy. Zarówno w teatrze, jak i w filmie, zadania takiej osoby są ściśle związane ze strojami. W niniejszym artykule skupimy się na pracy garderobianych w branży filmowej.

Garderobiana – zakres obowiązków

Zadaniem garderobianej jest pomaganie kostiumografom i ich asystentom w przygotowaniu strojów do filmu. Osoby na tym stanowisku nie uczestniczą w projektowaniu, muszą jednak zapoznać się ze scenariuszem i wszystkimi planami, by podczas zdjęć móc wprowadzić w życie zamysł szefa pionu. Praca takiej osoby wiąże się z:

  • fizycznym pozyskaniem kostiumów;
  • transportowaniem ich na plan;
  • dbaniem o ich stan w trakcie zdjęć oraz – w sytuacji, gdy są wypożyczone – dotrzymywaniem terminu zwrotu.

Na zlecenie kostiumografa garderobiana dokonuje też przeróbek kostiumów. Uczestniczy również w próbach i w pracach na planie. Pomaga aktorom ubierać się i zdejmować stroje. W przypadku dużych projektów producenci zatrudniają kilka garderobianych, a także ich pomocników. Podobnie jak wszystkie osoby w pionie kostiumograficznym, osoby te odpowiadają materialnie za stan kostiumów.

Ile zarabia garderobiana w branży filmowej?

Garderobiana jest jednym z pracowników najniższego szczebla w branży filmowej, dlatego nie ma co spodziewać się wysokich zarobków w tym zawodzie. W polskim kinie wynagrodzenia garderobianych wahają się od 2000 do 3000 złotych brutto. Pracę tę często wykonują studentki i studenci kostiumografii oraz osoby początkujące w tym zawodzie.

Jak widzisz, za przygotowywanie kostiumów i rekwizytów do filmu odpowiadają odpowiednie osoby. Czy zaciekawiła cię ich praca?

Archiwum: marzec 2024