Realizator dźwięku to zawód, którego mianem określa się zarówno osobę odpowiedzialną za akustykę na koncercie, jak i człowieka zajmującego się realizacją nagrań w studiu muzycznym, a także pracowników radiowych i telewizyjnych. W niniejszym artykule skupimy się jednak wyłącznie na realizatorach dźwięku w filmie. Czym dokładnie się zajmują? Ile zarabiają? I ile osób muszą nadzorować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kim jest realizator dźwięku?
Realizator dźwięku, zwany potocznie dźwiękowcem, to człowiek, który zajmuje się nagrywaniem dźwięku na planie zdjęciowym i nadzorowaniem prac pozostałych osób w swoim pionie. Zazwyczaj nie jest to ta sama osoba, która odpowiada za zgrywanie i miksowanie dźwięku na etapie postprodukcji.
Od kiedy istnieje zawód realizatora dźwięku?
Jest to jedna z najmłodszych profesji filmowych. Kino narodziło się bowiem bez głosu i dopiero w 1927 roku po raz pierwszy można było je usłyszeć. Powstanie kina dźwiękowego nie było jednak momentem, w którym dźwiękowcy pojawili się na planach zdjęciowych. Przez wiele lat całą warstwę dźwiękową nagrywano dopiero w studiu na etapie postprodukcji. Nawet dialogi powstawały w efekcie tzw. postsynchronów. Przyczyną takiego stanu rzeczy był za ciężki sprzęt, którego po prostu nie dało się zabrać ze sobą na plan. Rewolucja nastąpiła w latach 60. XX wieku. Polski inżynier, Stefan Kudelski, wynalazł wówczas lekki i przenośny magnetofon Nagra, który zmienił oblicze dźwięku filmowego. Dźwiękowiec wreszcie pojawił się na planie.
Na czym polega zawód realizatora dźwięku w filmie?
Do głównych zadań dźwiękowca należy rejestracja dźwięku o odpowiedniej głośności, bez szumów i innych zakłóceń. Ważne jest też, by tzw. setki były zsynchronizowane z obrazem. Kiedyś niezbędny był do tego klasyczny klaps, dziś wszystko odbywa się cyfrowo. By osiągnąć pożądane efekty, realizator dźwięku musi odpowiednio rozstawić i podpiąć mikrofony, by dobrze zbierały dźwięk, jednocześnie nie pojawiając się w kadrze. Już na samym planie, podczas kręcenia filmu, dźwiękowiec wstępnie miksuje dźwięk i manipuluje głośnością.
Kto należy do pionu dźwiękowego na planie i w studiu?
Na planie w pionie dźwiękowca, poza samym operatorem dźwięku, jest także tyczkarz, czyli asystent, który odpowiada za trzymanie mikrofonu. Potoczna nazwa tej profesji pochodzi od długiego wysięgnika, który asystent realizatora dźwięku dzierży w dłoniach.
Na etapie postprodukcji grono osób odpowiedzialnych za to, co będziesz słyszeć w filmie, znacznie się powiększa. Należą do niego osoby odpowiedzialne za zgranie dźwięku, montaż dźwięku, a także za efekty dźwiękowe. Nad całością czuwa zaś reżyser dźwięku, zwany też sound supervisorem.
Zarobki realizatorów dźwięku
Zarobki realizatorów dźwięku wahają się od kilkuset do półtora tysiąca złotych za dzień zdjęciowy. Jakie kwalifikacje należy posiadać, by załapać się na taką fuchę? Nie trzeba kończyć specjalnych szkół dla techników dźwięku. Wystarczy świetny słuch i wyczucie, bez których wykonywanie tego zawodu nie jest możliwe. Należy też dobrze znać się na sprzęcie, ponieważ praca dźwiękowca to przede wszystkim praca techniczna.
Wiesz już, czym zajmuje się realizator dźwięku filmowego. Do osoby na tym stanowisku należy wiele obowiązków zarówno na planie filmowym, jak i później, w procesie postprodukcji.