Choć praca kostiumografa jest ściśle związana z projektowaniem ubrań, należy pamiętać, że zainteresowanie modą i talent krawiecki nie wystarczą, by sprawdzić się w tym zawodzie. Czym jeszcze należy się wykazać, by zajmować się kostiumami na planach filmowych? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać odpowiedź!

Czym zajmuje się kostiumograf w branży filmowej?

Kostiumograf jest osobą, która zajmuje się projektowaniem strojów dla aktorów grających w filmach lub spektaklach teatralnych. Kategorią teatru oczywiście nie będziemy się tu zajmować. Mowa zatem o współautorze oprawy plastycznej filmu, który ściśle współpracuje z reżyserem, scenografem i charakteryzatorem. Jego zadaniem jest wpisanie się w kluczowe założenia stylu i formy całego dzieła. Niezmiernie ważna jest także jego komunikacja z operatorem obrazu i aktorami. Musi bowiem dopilnować, by jego projekty właściwie prezentowały się przed kamerą, a następnie na ekranie.

Kto podlega kostiumografowi?

Kostiumograf nie zawsze projektuje stroje od podstaw. W wielu przypadkach korzysta z gotowych ubrań, szczególnie w ramach kina współczesnego. W zależności od wielkości produkcji podlega mu większy lub mniejszy zespół. Tworzą go osoby pracujące na stanowiskach:

  • drugi kostiumograf;
  • asystent kostiumografa;
  • garderobiana.

Cechy dobrego kostiumografa

Jak zostało już podkreślone, praca kostiumografa różni się od tej, jaką wykonuje projektant mody. Przede wszystkim musi on realizować wizję reżysera, spójną z wizją wielu innych członków ekipy filmowej i nie może opierać się wyłącznie na własnej wyobraźni.

Owszem, istotny jest jego zmysł estetyczny, jednak równie ważna okazuje się znajomość realiów, o których opowiada film. Niezależnie od tego, czy jest to produkcja osadzona w XVI wieku, w PRL-u czy odległej galaktyce – każdy element każdego stroju musi być zgodny ze światem przedstawionym. Osoba na tym stanowisku musi zatem wykazywać się sporą wiedzą historyczną, świetnie znać się na modzie i trendach z różnych okresów, a także mieć ugodowy charakter, by współpracować z innymi.

Kostiumografia jako kierunek studiów i zarobki kostiumografa

W zawodzie kostiumografa edukacja nie jest aż tak istotna. By go wykonywać, należy jednak wyposażyć się w konkretną wiedzę i umiejętności, które można zdobyć właśnie na specjalistycznej uczelni. W Polsce są to m.in. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia w branży filmowej, zawsze zależą one od dorobku i doświadczenia w pracy przy filmach. Trudno zatem określić, ile zarabia kostiumograf. Na początku kariery może to być kilkaset złotych za dzień zdjęciowy, ale czasem stawka może urosnąć do kilkudziesięciu tysięcy za film.

Jak widzisz, praca kostiumografa nie oznacza pełnej swobody, ponieważ taka osoba musi współpracować z innymi, które tworzą ekipę filmową. Na pewno jednak to ciekawa profesja dla osób, które interesują się zarówno modą, jak i kinematografią.

Archiwum: kwiecień 2024