Kierownik produkcji filmowej to osoba, która w imieniu producenta zajmuje się większością spraw organizacyjno-finansowych oraz bezpośrednio współpracuje z reżyserem, czuwając nad płynnym przebiegiem procesu produkcji filmu. Nie otrzymuje jednak ani zysków z przychodów dzieła, ani nagród podczas festiwali. Tak naprawdę mało kto poza ekipą wie o jego istnieniu. Czym dokładnie się zajmuje, jakie musi mieć cechy i co tak naprawdę zyskuje dzięki swojej pracy? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać odpowiedzi.
Kierownik produkcji filmowej – czym dokładnie się zajmuje?
Na pytanie, czym zajmuje się kierownik produkcji podczas realizacji filmu, można odpowiedzieć jednym słowem – wszystkim. Jest to osoba zatrudniona przez producenta, który upoważnia ją do działania w swoim imieniu i zleca jej bezpośrednie zarządzanie procesem powstawania filmu. Oznacza to, że jego pozycja na planie jest równa reżyserowi. Podczas gdy reżyser kieruje artystycznymi działaniami ekipy, kierownik produkcji zarządza wszelkimi sprawami organizacyjnymi, finansowymi i administracyjnymi.
- Do jego podstawowych obowiązków należy przygotowanie planu produkcji, kosztorysu filmu, zapewnienie ekipie optymalnych materiałów i sprzętu do zrealizowania dzieła, a także zorganizowanie wyżywienia, noclegów, transportu i ubezpieczeń.
- Kierownik produkcji filmowej zatrudnia też zespół aktorów i realizatorów, załatwia lokacje, negocjuje umowy i wynagrodzenia i sporządza niezbędną dokumentację.
- Na nim spoczywa także odpowiedzialność za zapewnienie wysokiej kultury pracy i rozwiązywanie wszelkich konfliktów na planie.
- Wreszcie to on zwalcza wszelkie problemy, starając się, by nie doprowadzały do zbyt dużych opóźnień. Powiedzenie „czas to pieniądz” ma bowiem ogromne znaczenie w branży filmowej.
Kto pracuje w pionie kierownika produkcji?
Oczywiście kierownik produkcji nie musi robić tego wszystkiego sam. Podlegają mu:
- tzw. drudzy kierownicy produkcji;
- drugi reżyser biurowy;
- liczni asystenci;
- kierownik i dyżurni planu.
Kierownik produkcji filmowej – przydatne cechy i wymagane umiejętności
Co powinno cechować osobę, która decyduje się wykonywać ten zawód?
- Podstawa to perfekcyjna znajomość różnych zagadnień z dziedziny kinematografii, a także wiedza z zakresu ekonomii i finansów, prawa (szczególnie prawa autorskiego), technologii, psychologii oraz zarządzania.
- Kierownik produkcji powinien traktować dzieło filmowe jednocześnie jako produkt, a także artystyczną wizję twórców, godząc obydwa te spojrzenia.
- Jeśli chodzi o predyspozycje, przydadzą się fenomenalne zdolności organizacyjne, talent do przewidywania różnych scenariuszy i umiejętność szybkiego reagowania niezależnie od warunków.
- Wśród cech charakteru niezbędne są odporność na stres, oszczędność, asertywność i stanowczość, połączone z bezkonfliktowym usposobieniem. Niezmiernie ważna jest także zdolność schowania własnego ego do kieszeni.
Kierownictwo produkcji z pewnością nie jest dla osób, które lubią być na świeczniku.
Wykształcenie wymagane w zawodzie kierownika produkcji
Studia o kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej można podjąć w Polsce na dwóch publicznych uczelniach. Przyszłych kierowników szkolą tzw. katowicka filmówka i łódzka filmówka. Ponadto do zawodu kierownika produkcji filmowej przygotowują liczne uczelnie prywatne.
Ile zarabia kierownik produkcji filmowej?
Zarobki kierownika produkcji filmu są zależne od jego doświadczenia i kompetencji. Wahają się od 25 000 do 100 000 zł. Średnio jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych za projekt, nad którym pracuje przez wiele miesięcy.
Jak widzisz, kierownik produkcji filmowej to osoba, która musi mieć wiele talentów, a jednocześnie nie wysuwać się na pierwszy plan (dosłownie i w przenośni). Jego praca ma ogromny wpływ na proces powstawania filmu praktycznie we wszystkich aspektach.