Data urodzenia | 23 czerwca 1975 |
Miejsce urodzenia | Kraków, Polska |
Wzrost | 178 cm |
Maciej Stuhr – Facebook
Maciej Stuhr jest bardzo aktywny na Facebooku (strona https://www.facebook.com/MaciekStuhr). Dzieli się tam informacjami na temat swoich projektów zawodowych, a także przemyśleniami na temat sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Jego wypowiedzi w mediach społecznościowych budzą często kontrowersje, są szeroko komentowane i często cytowane, m.in. przez polskich polityków. Facebookowy profil Macieja Stuhra obserwuje 1,1 mln osób.
Maciej Stuhr – Instagram
Maciej Stuhr prowadzi też profil na Instagramie (@maciej_stuhr). Pokazuje tam głównie zdjęcia i materiały wideo związane z jego życiem zawodowym oraz promuje produkcje, w których bierze udział. Nie brakuje też codziennych selfie i fotografii z żoną, przyjaciółmi i rodziną. Obecnie (stan na wrzesień 2022) ma na Instagramie 348 tysięcy followersów.
Michał Stuhr – nagrody
Maciej Stuhr jest aktywny zawodowo od ponad 30 lat. W tym czasie zdobył wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należą:
- 1996 – Przegląd kabaretów PaKA – 3. miejsce
- 1995 – Nagroda Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry
- 1997 – Przegląd kabaretów PaKA – Główna nagroda
- 1997 – 2. Nagroda Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry
- 2001 – Nagroda im. Marcina Kołodyńskiego
- 2005 – Tytuł Mistrza Mowy Polskiej
- 2006 – Medialna Osobowość Roku – najbardziej popularny aktor
- 2006 – Nagroda KŁAP – najlepszy głos w filmie Disneya za rolę w animacji „Kurczak Mały”
- 2008 – Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego
- 2010 – Róża Gali dla najlepszego aktora
- 2011 – Wiktor w kategorii Osobowość telewizyjna
- 2012 – Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – wyróżnienie za rolę w spektaklu „Boska!”
- 2012 – Festiwal Polskich Filmów „Ekran” w Toronto – wyróżnienie za rolę w filmie „Listy do M.”
- 2013 – Orły – Polska Nagroda Filmowa za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie „Pokłosie”
- 2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest” w Toruniu – Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą
- 2017 – Festiwalu „Visa Kino Letnie Sopot – Zakopane” – Diamentowy klaps filmowy
- 2021 – Telekamera w kategorii Najlepszy aktor
- 2021 – Węże – Występ poniżej godności w filmie „Bad Boy”
- 2022 – Orły – Polska Nagroda Filmowa za rolę w filmie „Powrót do tamtych dni”
- 2022 – O!Lśnienie – Nagroda Kulturalna Onetu i Miasta Krakowa za rolę w filmie „Powrót do tamtych dni”
Maciej Stuhr otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Obydwa wyróżnienia zostały mu przyznane w 2014 roku.
Maciej Stuhr – związki
Pierwszą żoną Macieja Stuhra była Samanta Janas. Ich małżeństwo przetrwało 15 lat, a rozstanie w 2014 roku było szeroko komentowane przez tabloidy. Zachowanie mediów spotkało się z ostrą krytyką aktora i jego byłej żony. Postanowili wspólnie pozwać 24 wydawców prasy i portali internetowych, którzy swoimi sensacyjnymi publikacjami naruszali ich prywatność. Wygrali m.in. z Pudelkiem i Faktem24, a zdobyte w ten sposób odszkodowanie przeznaczyli na Łódzkie Hospicjum dla Dzieci.
W 2015 roku Maciej Stuhr ożenił się po raz drugi. Jego żona to Katarzyna Błażejewska-Stuhr, która jest znaną warszawską dietetyczką. Para mieszka na Żoliborzu w Warszawie.
Maciej Stuhr – dzieci
Maciej Stuhr ma dwoje dzieci. Matylda, pierwsza córka aktora, urodziła się w 2000 roku jako owoc związku z Samantą Janas. Tadeusz, syn artysty, przyszedł na świat w 2016 roku. Jego matką jest Katarzyna Błażejewska-Stuhr.
Maciej Stuhr – najważniejsze informacje
Maciej Stuhr jest artystą wszechstronnym. Gra w filmach, serialach i na deskach teatrów, reżyseruje, nagrywa audiobooki, występuje na scenie kabaretowej, udziela się jako konferansjer oraz pisze felietony. Jest też jednym z aktorów najbardziej zaangażowanych w społeczno-polityczną sytuację kraju.
Urodził się w Krakowie 23 czerwca 1975 roku jako syn skrzypaczki Barbary Stuhr i wybitnego polskiego aktora Jerzego Stuhra. Ma młodszą siostrę Mariannę. Nazwisko zawdzięcza Leopoldowi Stuhrowi, który przybył do Polski z Dolnej Austrii w 1897 roku.
Maciej Stuhr – wykształcenie
Od czasów przedszkola Maciej Stuhr był edukowany muzycznie. Ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Następnie uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Choć od dziecka ciągnęło go do aktorstwa, a swoje pierwsze role grał jako nastolatek, nie od razu zdecydował się na zdobycie wykształcenia w tym kierunku. W 1999 roku ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dopiero wtedy podjął studia na PWST w Krakowie, które ukończył w 2003 roku. W 2019 roku zrobił doktorat na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.
Maciej Stuhr – zaangażowanie społeczno-polityczne
Od wielu lat Maciej Stuhr udziela się w mediach i social mediach, nie tylko opowiadając o swoich rolach, lecz także komentując sytuację w Polsce. Znany jest z bojkotu Telewizji Polskiej i krytyki rządów PiS.
Aktor udziela się też w licznych kampaniach społecznych. Brał udział w projekcie Fundacji „Psi Los” pod hasłem „Prawdziwa przyjaźń jest za darmo”, uczestniczył w kampanii „Sexedpl” oraz w akcji „Ramię w ramię po równość” Kampanii Przeciw Homofobii. Grał w meczach charytatywnych „Gra o życie” Fundacji Przyjaciółka i Fundacji TVN „Nie jesteś sam. Jest też dawcą szpiku kostnego oraz promuje kampanię edukacyjną Fundacji Nutricia „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. W 2020 roku przyjął do siebie uchodźczą rodzinę z Czeczenii.
Maciej Stuhr – kariera
Maciej Stuhr to jeden z największych kameleonów wśród współczesnych polskich aktorów. Grywa zarówno role komediowe, jak i dramatyczne. W filmach, serialach i na deskach teatru z powodzeniem wciela się w role amantów, bojowników o ważne sprawy, ale także złoczyńców czy psychopatów. Występował u największych polskich reżyserów – Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej. Stuhr nie gardzi jednak kinem gatunkowym i ma też na swoim koncie występy w filmach Władysława Pasikowskiego, Mitji Okorna, a nawet Patryka Vegi. Kilkakrotnie współpracował też ze swoim ojcem. Zagrał u jego boku w filmach „Historie miłosne”, „Pogoda na jutro”, „Korowód” i „Obywatel”. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Debiutował w 1988 roku. W wieku zaledwie 13 lat wystąpił w „Dekalogu” Kieślowskiego. Podczas studiów założył kabaret Po Żarcie, który osiągał sukcesy i cieszył się dużą sympatią publiczności. Do historii polskiej popkultury przeszły parodie Stanisława Sojki czy Grzegorza Turnaua w wykonaniu Stuhra.
Maciej Stuhr – najważniejsze role filmowe i serialowe
Jako aktor zdobył popularność na przełomie wieków. Grał wówczas główne role w komediach „Fuks”, „Poranek kojota” i „Chłopaki nie płaczą”. W tamtym czasie zabłysnął też rolą głosową w animowanej komedii „Nowe szaty króla”. Pierwszą kreacją Stuhra, która została doceniona przez krytyków, była rola Hipolita Wielosławskiego w adaptacji „Przedwiośnia”.
W 2012 roku postać, którą zagrał w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, podzieliła Polskę, a sam Stuhr chętnie komentował kwestię stosunków polsko-żydowskich w mediach. W 2015 roku związał się z serią „Listy do M.”, gdzie pojawił się w roli wdowca i dziennikarza radiowego. W 2016 zagrał główną rolę męską w „Planecie Singli” – kolejnej komedii romantycznej, która okazała się hitem i doczekała się sequeli.
Do najważniejszych ról serialowych Stuhra należą kreacje w „Glinie” (2004), „Belfrze” (2016-2017) oraz w „Szadzi” (2020-nadal). Jest też aktorem dubbingowym. Użyczał głosu m.in. Kurczakowi Małemu, Timonowi z „Króla lwa” i Flynnowi z „Zaplątanych”.
Maciej Stuhr – kariera teatralna i inna działalność artystyczna
Maciej Stuhr był związany z wieloma warszawskimi teatrami, m.in. z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Rozmaitości, Teatrem Polonia i Teatrem Nowym, gdzie grał w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego oraz u wielu innych słynnych reżyserów.
W latach 2012-2013 prowadził wraz z Kubą Wojewódzkim audycję „Zwolnienie z WF-u”. W 2014 roku dołączył do rady programowej programu Stopklatka TV. W tym samym roku ukazała się książka „Obywatel Stuhr”, która była zapisem wywiadu-rzeki z Maciejem i Jerzym Stuhrami. Rok później został wydany kolejny wywiad-rzeka z aktorem. Książka nosiła tytuł „Stuhrmówka, czyli wewnętrzny gen wolności”. Doczekała się kontynuacji w postaci publikacji „Stuhrmówka. A imię jego czterdzieści i cztery”. Stuhr wydał też własne książki. Jego felietony publikowane w „Zwierciadle” ukazały się w formie książek „W krzywym zwierciadle”, „W krzywym zwierciadle. Ciąg dalszy nastąpi” oraz „Tata Tadzika”.
Maciej Stuhr jest również wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Ze swoimi studentami zrealizował swój pierwszy film jako reżyser i scenarzysta. Była to krótkometrażówka „Milczenie polskich owiec”. W 2020 roku wyreżyserował spektakl teatralny na podstawie „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej. Zrealizował też widowisko telewizyjne „Smuteczek, czyli ostatni naiwni”.
Aktor wielokrotnie pełnił funkcję konferansjera. Prowadził m.in. ceremonię rozdania Orłów, dwukrotnie współprowadził galę Europejskich Nagród Filmowych, a także galę finałową Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Magazyn Forbes okrzyknął go jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu”. Jest też jednym z najczęściej wyszukiwanych polskich aktorów w Google.
Maciej Stuhr – filmografia
- „Dekalog” jako Piotrek (1988);
- „Dzieci wojny” jako Olek (1991);
- „V.I.P.” jako małolat Maciek (1991);
- „Historie miłosne” jako student Ikonowicz (1997);
- „O dwóch takich, co nic nie ukradli” jako Kiciuś (1999);
- „Krugerandy” jako Sławek „Panicz” Wielchowski (1999);
- „Fuks” jako Aleks Bagiński (1999);
- „Chłopaki nie płaczą” jako Kuba Brenner (2000);
- „Poranek kojota” jako Kuba Jan Akser (2001);
- „Przedwiośnie” jako Hipolit Wielosławski (2001);
- „Julia wraca do domu” jako Piotr (2002);
- „Wszyscy święci” jako Stefan Kopański (2002);
- „Baśń o ludziach stąd” jako Mirosław „Newton” (2003);
- „Pogoda na jutro” jako Marcin Kozioł (2003);
- „Wesele” jako kamerzysta Mateusz (2004);
- „Solidarność, solidarność…” jako Tomek „Benzyna” (2005);
- „Fundacja” jako Darek Koliba (2006);
- „Francuski numer” jako Chwastek (2006);
- „Korowód” jako Tomek (2007);
- „Testosteron” jako Sebastian Tretyn (2007);
- „Wino truskawkowe” jako Janek (2007);
- „33 sceny z życia” jako Piotr Malkiewicz (2008);
- „Operacja Dunaj” jako działonowy Florian Sapieżyński (2009);
- „Śluby panieńskie” jako Gustaw (2010);
- „Mistyfikacja” jako Łazowski (2010);
- „Listy do M.” jako Mikołaj Konieczny (2011);
- „Popatrz na mnie” jako Łukasz (2011);
- „Daas” jako cesarz Józef II (2011);
- „Vocuus” jako Paweł (2012);
- „Konfident” jako Jacek (2012);
- „Obława” jako Henryk Kondolewicz (2012);
- „Pokłosie” jako Józef Kalina (2012);
- „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jako ksiądz (2013);
- „Obywatel” jako młody Jan Bratek (2014);
- „Facet (nie)potrzebny od zaraz” jako Michał (2014);
- „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” jako Fabian Apanowicz (2015);
- „Listy do M. 2” jako Mikołaj Konieczny (2015);
- „Planeta Singli” jako Tomek Wilczyński (2016);
- „Czerwony kapitan” jako porucznik Richard Krauz (2016);
- „Planeta Singli 2” jako Tomek Wilczyński (2018);
- „Juliusz” jako Damian (2018);
- „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę” jako Gerard (2019);
- „Polityka” jako Bartek (2019);
- „Planeta Singli 3” jako Tomek Wilczyński (2019);
- „Na bank się uda” jako prokurator krajowy (2019);
- „Bad Boy” jako Piotr Zawrotny (2020);
- „Sala samobójców. Hejter” jako Paweł Rudnicki (2020);
- „Powrót do tamtych dni” jako Alek Malinowski (2021);
- „Fuks 2” jako Aleks Bagiński (2022);
- „Fucking Bornholm” jako Hubert Malecki (2022).
Maciej Stuhr – role w serialach
- „Wszystkie pieniądze świata” jako Burek (1999);
- „Przeprowadzki” jako Stefan Okrzeja (2001);
- „Przedwiośnie” jako Hipolit Wielosławski (2003);
- „Glina” jako podkomisarz Artur Banaś (2003-2008);
- „Bez tajemnic” jako Tomasz Suliński (2011-2013);
- „Bezsenność” jako Igor Wołkow (2014);
- „Belfer” jako Paweł Zawadzki (2016-2017);
- „Diagnoza” jako Szymon Brock (2018-2019);
- „Polityka” jako Bartek (2019);
- „Pisarze. Serial na krótko” (2019);
- „Bad Boy” jako Piotr Zawrotny (2020);
- „Szadź” jako Piotr Wolnicki (2020).
Maciej Stuhr – wybrane role dubbingowe
- „Nowe szaty króla” jako Król Kuzco (2000);
- „Szymek Czarodziej” jako Szymek (2002);
- „Dobry piesek” jako Ciapek (2003);
- „7 krasnoludków. Historia prawdziwa” jako Szczycik (2004);
- „Nowe szaty króla 2: Kronk – Nowe wcielenie” jako Król Kuzco (2005);
- „Kurczak Mały” jako Kurczak Mały (2005);
- „Kajko i Kokosz” jako Kajko (2005);
- „Zebra z klasą” jako Zebra Pasio (2005);
- „Asterix i wikingowie” jako Trendix (2006);
- „Film o pszczołach” jako Barry B. Benson (2007);
- „Zaplątani” jako Flynn Rider (2010);
- „Roman Barbarzyńca” jako Roman (2011);
- „Droga na drugą stronę” jako Claudiu Crulic (2011);
- „Gnomeo i Julia” jako Gnomeo (2011);
- „I żyli długo i zaplątani” jako Flynn Rider (2012);
- „Zanim żyli długo i zaplątani” jako Flynn Rider (2017);
- „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski” jako Gargamel (2017);
- „Twój Vincent” jako Wioślarz (2017);
- „Magiczna zima Muminków” jako Paszczak (2017);
- „Coco” jako Hector Rivera (2017);
- „Zaplątani: Serial” jako Flynn Rider (2017-2020);
- „Kaczki z gęsiej paczki” jako Benek (2018);
- „Detektyw Pikachu” jako Harry Goodman (2019);
- „Król lew” jako Timon (2019).
Maciej Stuhr – zdjęcia
Fot. główne: Ralf Lotys via Wikipedia, CC BY 4.0