Data urodzenia | 25 stycznia 1948 r. |
Miejsce urodzenia | Świdnica, Polska |
Wzrost | brak informacji |
Wojciech Mann – Facebook
Wojciech Mann prowadzi oficjalny profil w serwisie Facebook (https://www.facebook.com/wojciechmannofficial/). W publikowanych postach nie unika kontrowersyjnych tematów, w tym związanych z polityką, czy np. napaścią Rosji na Ukrainę. Profil Manna jest bardzo popularny. Obserwuje go aż 256 tysięcy użytkowników.
Wojciech Mann – Instagram
Chociaż profil Wojciecha Manna na Instagramie jest dość skromny i znaleźć można na nim zaledwie niecałe trzydzieści postów na daną chwilę, cieszy się sporą popularnością (@wojciechmannofficial). Profil jest śledzony przez 135 tysięcy użytkowników. Wojciech Mann umieszcza na swoim koncie zdjęcia z życia prywatnego i zawodowego.
Wojciech Mann – nagrody
Wojciech Mann po wielu latach aktywności w mediach i różnorodnych działalności doczekał się szeregu wyróżnień, w tym między innymi nagród państwowych. Najistotniejsze z nich to:
- pięć statuetek Wiktora (przyznanych odpowiednio w 1987, 1994, 1995, 2005 i 2006 roku);
- nagroda dla „najważniejszej osobowości telewizyjnej” (wraz z Krzysztofem Materną) w plebiscycie „Polityki” (1999);
- Nagroda Telekamery „Tele Tygodnia” (1999);
- Superwiktor (2003);
- nagroda „Mistrza Mowy Polskiej” (2004);
- nagroda Złotego Mikrofonu (2006);
- Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009);
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi dla Polskiego Radia) (2011).
Wojciech Mann – związki
Wojciech Mann w swoim życiu miał trzy żony. Ze swoją trzecią żoną Ewą doczekał się syna.
Wojciech Mann – dzieci
Wojciech Mann ma syna Marcina wraz ze swoją żoną Ewą Bańską.
Wojciech Mann – najważniejsze informacje
Wojciech Mann przyszedł na świat w Świdnicy, jednak wychowywał się w Warszawie. Jego rodzice to Kazimierz Mann oraz Malwina Mann (z domu Niemczewska). Matka Manna była pielęgniarką, zaś ojciec zajmował się malarstwem i grafiką. Rodzina Wojciecha Manna miała korzenie we Lwowie. Spokrewniony jest między innymi ze śpiewakiem operowym Józefem Mannem.
Wojciech Mann – wykształcenie
Wojciech Mann jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Przez cztery lata był studentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Studiował tam handel zagraniczny.
Wojciech Mann – kariera
Większość życia i kariery Wojciecha Manna jest związana z radiem. Jego związek z tym właśnie medium rozpoczął się w 1965 roku. Wtedy to został jednym z redaktorów Rozgłośni Harcerskiej. Ważnym momentem w jego karierze był rok 1967, kiedy to dołączył do Programu III Polskiego Radia. Prowadził tam wiele autorskich programów. Zalicza się do nich takie audycje, jak „Mój magnetofon”, „Poranek z radiem”, „Zapraszamy do Trójki” czy „Radio Mann”.
Lata siedemdziesiąte to początek współpracy Wojciecha Manna z Telewizją Polską. Prowadził tam różne programy, między innymi „Sobotnie Studio Młodych” i „Magazyn pana Manna”. W latach osiemdziesiątych Mann przebywał w USA. Do polski wrócił w czasie stanu wojennego i przez pewien okres zarabiał na życie jako korepetytor udzielający lekcji języka angielskiego. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych wrócił do telewizji. Był twórcą lub współtwórcą takich programów jak „5-10-15”, „Bardzo ostry dyżur” czy „Za chwilę dalszy ciąg programu”.
W dalszym ciągu pracował w radiu. W latach osiemdziesiątych był jednym z prowadzących Listy Przebojów Programu Trzeciego. Z kolei w latach dziewięćdziesiątych wraz z Krzysztofem Materną stworzył koncepcję stacji radiowej Radio Kolor. Jednak jedna z jego najbardziej znanych ról w latach dziewięćdziesiątych i potem związana była z telewizją. Mann był bowiem od 1993 roku prowadzącym popularnego talent show „Szansa na sukces”. Program ten prowadził aż do 2012 roku.
Na początku XXI wieku tworzył kolejne programy z Krzysztofem Materną, w tym „M kwadrat” w TV Puls czy program satyryczny „MaMa” w Telewizji Polskiej. Przez kilka lat był prowadzącym talk show „Duże dzieci”. W 2020 roku Mann opuścił redakcję Trójki. W kwietniu tamtego roku zaangażował się w tworzenie stacji Radio Nowy Świat. Prowadził w niej kilka programów. Wojciech Mann to także autor tekstów piosenek, między innymi dla takich twórców jak Zbigniew Wodecki czy Urszula Sipińska.
Gdzie w tym wszystkim aktorstwo? Nie ma go wiele w karierze tej akurat persony, jednak należy zauważyć, że Wojciech Mann ma na swoim koncie kilka ciekawych występów. Grał małe role w takich filmach jak „Cudowne dziecko”, „Uprowadzenie Agaty” czy „Serce na dłoni”. Pojawił się także w serialach „Bank nie z tej ziemi” i „Czterdziestolatek. 20 lat później”. Młodzi widzowie mogli usłyszeć jego głos w polskich wersjach językowych drugiej i trzeciej odsłony „Shreka”. Podkładał także głos pod postać Płotki, konia wiedźmina Geralta w dodatku do gry „Wiedźmin 3” pod nazwą „Krew i wino”.
Wojciech Mann – filmografia
Filmy i seriale
- „Cudowne dziecko” (1986) jako Dyrektor filharmonii;
- „WOW” (1993) jako Salomon Zangwil;
- „Czterdziestolatek. 20 lat później” (1993) jako Gerard Bonnet, mąż Jagody;
- „Uprowadzenie Agaty” (1993) jako dowódca głodówki policjantów;
- „Świąteczna przygoda” (2000) jako policjant;
- „Bardzo ostry dyżur” (2001) jako doktor Werner;
- „Serce na dłoni” (2008) jako biznesmen, partner w interesach Konstantego.
Polski dubbing
- „Czas jazzu – Willis Conover” (1980);
- „Od raga do rocka z Joe Berendtem” (1986);
- „Shrek 2” (2004) jako brzydka siostra Kopciuszka;
- „Sam & Max: Sezon 1” (gra komputerowa) (2007) jako Sam;
- „Shrek Trzeci” (2007) jako Doris, brzydka siostra Kopciuszka;
- „Shrek Forever” (2010) jako Doris, brzydka siostra Kopciuszka;
- „Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę” (2014) jako Pichcik;
- „Wiedźmin 3: Dziki Gon – Krew i wino” (gra komputerowa) (2016) jako Płotka;
- „Co w duszy gra” (2020) jako Dusza Junga;
- „Przeminęło” (2020) jako Dyrektor szkoły.
Wojciech Mann – zdjęcia
Fot. główne: Ja fryta via Wikipedia, CC BY-SA 2.0